Święto Uczelni 29.11.2020

Szanowni Państwo,

Rok 2020 jest wyjątkowy dla Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nie mamy przyjemności obchodzić wspólnie tradycyjnego Święta Uczelni. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju zdecydowałem się na odwołanie spotkania profesorów i przyjaciół Uczelni, jak również uroczystego posiedzenia Senatu. Nie zapominamy jednak o 91 rocznicy powstania naszej Alma Mater.

Otóż 29 listopada 1929 roku z inicjatywy Marszałka Józefa Piłsudskiego utworzono Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w Warszawie, przekształcony w 1938 roku w Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. W okresie ostatnich 91 lat Uczelnia wykształciła ponad 50 tysięcy absolwentów i kilka nowych pokoleń pracowników. Nasi studenci zdobyli na największych imprezach międzynarodowych łącznie ponad 250 medali i jak dotąd po każdych Igrzyskach Olimpijskich, w których uczestniczyli nasi studenci, Uczelnia szczyciła się medalistami. Sukcesem kolejnych pokoleń była systematyczna rozbudowa kampusu AWF, utworzenie 50 lat temu sprawnie działającej Filii AWF Warszawa w Białej Podlaskiej, uruchomienie nowych kierunków studiów. Minione 91 lat można z pewnością uznać jako okres ogromnego wysiłku, nie tylko wszystkich rektorów i dziekanów, ale także kadry naukowo – dydaktycznej, administracyjnej, a przede wszystkim studentów i absolwentów.

Uczelnia pamięta i jest dumna ze swojej przeszłości, ale żyje również kolejnymi wyzwaniami. Do najważniejszych planów realizowanych w najbliższym czasie należą budowa i modernizacja boisk piłkarskich, modernizacja ośrodka w Pięknej Górze, utworzenie laboratorium genetyki, a następnie laboratorium biochemiczno-hemodynamicznego, a także wdrażanie nowego systemu informatycznego usprawniającego pracę w Uczelni. Następnym krokiem będzie z pewnością budowa budynku biurowo-konferencyjnego. Do największych wyzwań na kolejne lata będzie należeć utworzenie Narodowego Centrum Sportu, Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia. Liczę, że to niezwykle odważne przedsięwzięcie umożliwi zagospodarowanie niewykorzystanych dotąd terenów Uczelni od ulicy Podleśnej i będzie stanowiło zakończenie planów wprowadzanych przez wybitnego architekta Edgara Norwertha, twórcy kampusu na Bielanach. Mam ogromną nadzieję, że wysiłkiem wspólnoty akademickiej uda nam się zrealizować zasadniczy cel strategii Uczelni na lata 2020-2030, którym jest stworzenie w 100-lecie AWF Warszawa nowoczesnej Uczelni o uznanej marce, kształcącej wysoko kwalifikowanych pracowników na potrzeby oświaty, sportu, turystyki i rekreacji oraz ochrony zdrowia.

Jednak Uczelnia to przede wszystkim ludzie o ogromnym potencjale – studenci, nauczyciele i pracownicy administracji. Wierzę, że uda się nam w jak największym stopniu wspierać Państwa inicjatywy, usprawniać procedury, wzbudzać potrzebę komunikacji, wymiany myśli i poglądów, motywować do jeszcze większej aktywności na rzecz naszej Alma Mater.

Z nadzieją patrzę na przyszły rok, oczekując powrotu społeczności akademickiej na nasz kampus i możliwości spotkania się z Państwem w bezpośrednim kontakcie.

Rektor AWF Warszawa

prof. dr hab. Bartosz Molik

data publikacji: 2020.11.27