Oświadczenie lustracyjne

Informacja w sprawie obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego lub odpowiednio obowiązku złożenia informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego w AWF Warszawa

Jednym z wymogów pełnienia funkcji rektora, członka kolegium elektorów, członka rady uczelni, członka rady naukowej lub członka senatu, a także sprawowania funkcji kierowniczej w Uczelni jest złożenie oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r., zwanego dalej „oświadczeniem lustracyjnym” lub odpowiednio informacji o uprzednim złożeniu ww. oświadczenia. Obowiązek ten wynika w szczególności z art. 20 ust. 4 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) oraz art. 7 i in. Ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, zwanej dalej Ustawą (link do ustawy: prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20062181592). Zgodne z Ustawą - osoba ubiegająca się o pełnienie funkcji publicznych, urodzona przed dniem 1 sierpnia 1972 roku, w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji zobowiązana jest przedłożyć odpowiedniemu organowi oświadczenie lustracyjne, dotyczące pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi  organami  w okresie  od  dnia  22 lipca 1944 r.  do  dnia  31 lipca  1990 r.

Należy przy tym zaznaczyć, że członkiem wskazanych wyżej organów lub pełnić jedną ze skazanych wyżej funkcji może wyłącznie osoba, która w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 430, 399, 447, 534 i 1571) albo nie pełniła w nich służby ani nie współpracowała z tymi organami, zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt 5, art. 24 ust. 1, art. 25 ust. 2, art. 29 ust. 4 i in. ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.).

Złożenie oświadczenia lustracyjnego powoduje wygaśnięcie obowiązku jego powtórnego złożenia w przypadku późniejszego kandydowania lub wykonywania funkcji, z którą związany jest obowiązek złożenia oświadczenia. Takie osoby zobowiązane są jednak do złożenia informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego (art. 7 ust. 3 i 3a Ustawy).

KTO MA OBOWIĄZEK ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA LUSTRACYJNEGO?

Zgodnie z  art. 4 pkt 18, pkt 44 lit. b i pkt 51 Ustawy obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego (lub odpowiednio informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego) dotyczy następujących osób: członka rady uczelni, rektora, członka kolegium elektorów, członka senatu, osoby będącej członkiem organu w rozumieniu art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzn. członka rady naukowej), osoby pełniącej funkcję kierowniczą albo głównego księgowego w uczelni publicznej (art. 4 pkt 44 lit. b) oraz audytora wewnętrznego w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (art. 4 pkt 51).

Osobami pełniącymi w AWF Warszawa funkcję kierowniczą,  zgodnie z § 37 ust. 1 Statutu AWF Warszawa są:

1) prorektor,

2) dziekan,

3) prodziekan,

4) kierownik katedry,

5) kanclerz,

6) kwestor,

7) kierownik działu spraw pracowniczych,

8) dyrektor biblioteki.

Obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego dotyczy wyłącznie tych ze wskazanych wyżej osób, które urodziły się  przed dniem 1 sierpnia 1972 r.

Podmioty właściwe do przyjęcia oświadczenia lustracyjnego lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia:

1) Zgodnie z art. 8 pkt 17 lit. c Ustawy, organem właściwym do odebrania oświadczenia lustracyjnego od osoby kandydującej na funkcję rektora jest właściwy podmiot powołujący, lub dokonujący wyboru, tzn. w przypadku AWF Warszawa jest to Kolegium Elektorów reprezentowane przez swojego przewodniczącego.

2) Właściwym organem do przedłożenia oświadczenia lustracyjnego w stosunku do członka rady uczelni, członka kolegium elektorów, członka senatu, członka Rady Naukowej (art. 8 pkt 17 lit. a  Ustawy) oraz osób pełniących funkcję kierowniczą (art. 8 pkt 41 Ustawy) lub funkcję audytora wewnętrznego jest rektor (jeżeli składanie oświadczenia ma miejsce w chwili kandydowania, Rektor może scedować ww. uprawnienie na właściwą komisję wyborczą jako uprawnioną do przyjęcia oświadczenia). Oświadczenie lustracyjne lub informację o uprzednim złożeniu oświadczenia składa się bez wezwania rektora, w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji lub stanowiska w zaklejonej kopercie w sekretariacie Rektora z oznaczeniem:

- imienia i nazwiska,

- daty złożenia oświadczenia,

- dopisek: „oświadczenie lustracyjne” lub „informacja o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego” (należy wybrać właściwy wpis);

Organ, któremu składane są oświadczenia lustracyjne lub informacje o uprzednim złożeniu takiego oświadczenia, przekazuje je niezwłocznie (art. 7 ust. 5 Ustawy) do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej celem rozpoznania.

UWAGA!

W przypadku jednoczesnego pełnienia kilku funkcji w Uczelni, tj. w Kolegium Elektorów, Senacie, Radzie Uczelni lub funkcji Rektora, należy złożyć oświadczenie lustracyjne lub informację o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego dla każdej z tych funkcji, tzn. przykładowo jeżeli dana osoba złożyła oświadczenie lustracyjne (lub informację o wcześniejszym złożeniu oświadczenia lustracyjnego) w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie do senatu, a jednocześnie, w czasie późniejszym, obejmuje funkcję kierowniczą (prorektor, dziekan, prodziekan, kierownik katedry itd.), jest ona zobowiązana do złożenia informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego przed objęciem tej funkcji kierowniczej. Podobnie osoba powołana przykładowo na funkcję dziekana (i która złożyła z tego tytułu oświadczenie lustracyjne lub informację o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego), jeżeli w czasie późniejszym obejmuje funkcję kierownika katedry, to jest ona zobowiązana do złożenia informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego również z tytułu objęcia funkcji kierownika katedry.

UWAGA!

Złożenie oświadczenia lustracyjnego lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego powinno mieć formalnie miejsce przed lub w chwili objęcia danej funkcji, tzn. data w oświadczeniu lustracyjnym lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego powinna być datą objęcia danej funkcji (data określona w akcie powołania jako początek pełnienia funkcji) lub datą wcześniejszą. Zasada powyższa dotyczy również członków Rady Naukowej, tzn. data w uświadczeniu lustracyjnym lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego powinna być określona najpóźniej na 1 października 2020 r. (data początku kadencji Rady Naukowej 2020-2024). Oświadczenia, o których wyżej mowa, powinny zostać złożone przez członków Rady Naukowej najpóźniej do dnia  
1 października br. - z części warszawskiej Uczelni w sekretariacie Rektora, a przez członków Rady Naukowej z Filii w Białej Podlaskiej - w Sekcji Spraw Pracowniczych w Filii.

Osoby, które składały oświadczenie lustracyjne lub informacje o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego w chwili wyrażania zgody na kandydowanie do danego organu nie są zobowiązane do ponownego złożenia oświadczenia, o którym wyżej mowa, z chwilą rozpoczęcia kadencji tego organu.

- oświadczenie lustracyjne - WZÓR

- informacja o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnegoWZÓR

DODATKOWA INFORMACJA

Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej uruchomiło nową aplikację o nazwie „System informacji o złożeniu oświadczenia lustracyjnego”. Aplikacja jest dedykowana osobom fizycznym, które złożyły w przeszłości oświadczenia lustracyjne, a nie pamiętają daty lub miejsca (organu przyjmującego) złożenia takiego dokumentu. Po wprowadzeniu numeru PESEL oraz imienia ojca (szczegółowa instrukcja jest umieszczona przy aplikacji) system podaje datę złożenia oświadczenia lustracyjnego oraz nazwę organu, któremu oświadczenie zostało przedłożone, nie udziela natomiast informacji o treści oświadczenia lustracyjnego.