Wsparcie psychologiczne

Zapraszamy społeczność akademicką AWF Warszawa do skorzystania z punktu informacyjnego o możliwościach pomocy w zakresie dbałości o dobrostan psychiczny, radzenia sobie ze stresem i problemami wynikającymi z wyzwań życiowych, przekraczających indywidualne zasoby.

Powołany przez Rektora tzw. Zespół informacyjnego wsparcia pedagogiczno-psychologicznego służy doraźną pomocą w uzyskaniu źródeł bezpłatnej pomocy psychoterapeutycznej w sytuacjach trudnych emocjonalnie. Głównym celem działalności zespołu jest wsparcie studenta w doborze odpowiedniej dla niego fachowej formy terapeutycznej, sprzyjającej mobilizacji zasobów własnych i uczelni w sytuacji kryzysu i stresu. Dostępny dla studentów zespół dysponuje bazą placówek, w których można uzyskać zróżnicowaną pomoc psychoterapeutyczną, od wspierającej rozmowy począwszy, poprzez spotkania terapeutyczne, na interwencji specjalistów działających w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego, skończywszy.

Osoby potrzebujące wsparcia w sytuacjach trudnych i przeżywające kryzys emocjonalny mogą kontaktować się mailowo z członkami zespołu, a w wyjątkowych sytuacjach z połączenia video z wybraną osobą poprzez aplikację MS Teams.

Warsztaty radzenia sobie ze stresem - 25.03.2022 godz. 20.00

Od dłuższego czasu zmagamy się z trudnymi, pozostającymi poza naszą kontrolą stresorami. Po dwóch latach pandemii, kiedy nie wszyscy z nas zdołali się w pełni przystosować do życia w warunkach wzmożonego ryzyka utraty zdrowia pojawił się kolejny stresor - wojna na Ukrainie, który zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa, wzbudził niepokój o dziś i lęk o to, co zdarzy się jutro. Szukamy skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, uwolnienia się od napięcia, utrzymania dobrostanu psychicznego. Pomocą mogą być warsztaty radzenia sobie ze stresem, prowadzone przez mgr Martę Szczypińską i mgr Martę Piechowską z Zespołu wsparcia pedagogiczno-psychologicznego, które odbędą się on-line w najbliższy piątek, 25.03 w godz. 20.00-21.00. Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych studentów i pracowników naszej Uczelni. Pomóżmy sobie w zmaganiu się z trudnymi wyzwaniami, z którymi przyszło nam się konfrontować.  Poniżej link do spotkania.

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NDFiZGMyODQtOWIyYS00Nzg4LWFjNGYtZjJmNGE1NTE2YmVj%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%226b181c01-75bf-43e9-a346-dc83ddf6220d%22%2c%22Oid%22%3a%2289962c9f-d9b7-44f7-a52d-50e005ab1fa3%22%7d

Zespół wsparcia pedagogiczno-psychologicznego w AWF Warszawa

Zespół wsparcia pedagogiczno-psychologicznego w AWF Warszawa

Członkinie zespołu wsparcia pedagogiczno-psychologicznego:

- dr hab. Joanna Femiak joanna.femiak@awf.edu.pl

- dr Katarzyna Płoszaj katarzyna.ploszaj@awf.edu.pl

- dr Aleksandra Buchholz  aleksandra.buchholz@awf.edu.pl

Strefa komfortu PSRP

Polecamy również skorzystanie z możliwości, jakie stwarza projekt „Strefa komfortu PSRP”. Projekt i strona internetowa, do której wykorzystania Państwa zachęcamy powstały z inicjatywy Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Znajdziecie tu porady dotyczące m.in. radzenia sobie z lękiem, utrzymania pozytywnych relacji z najbliższymi, motywacji do działania i produktywnego wykorzystania okresu ograniczonych kontaktów społecznych, przedstawione są na stronie internetowej projektu w formie poradników i szkoleń wideo. Platforma internetowa umożliwia także skorzystanie z coachingu, terapii online oraz webinariów.

ŚRODOWISKOWE CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Na terenie Bielan znajduje się ośrodek wsparcia psychologicznego w sytuacjach kryzysowych, osoba potrzebująca mieszkająca na Bielanach powinna zgłosić się na infolinię

tel. 22 569 07 50, ul. Kasprowicza 30, 01-817 Warszawa

Wsparcie dostępne jest dla wszystkich mieszkańców z obszaru działania danego Centrum – bez opłat i skierowania.

Wystarczy zadzwonić lub odwiedzić Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego.

Lista bezpłatnych numerów pomocowych

https://zwjr.pl/bezplatne-numery-pomocowe

Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych

116 123

Codziennie od 14:00 do 22:00

strona www

dorośli

Telefon Zaufania Młodych

22 484 88 04

Czynny od pn.-sob. 11:00-21:00

strona www

dzieci, młodzież, młodzi dorośli

Dla osób dotkniętych skutkami pandemii

800 220 280

Czynny od pn.-pt. 17:00-20:00

dorośli

Strony WWW z ofertą bezpłatnej pomocy osobom w stanie kryzysu psychicznego

https://www.gov.pl/web/kppsp-limanowa/linia-bezposredniego-wsparcia-dla-osob-w-stanie-kryzysu-psychicznego

https://twojpsycholog.pl/darmowe-wizyty

Wojna w Ukrainie - webinar, jak radzić sobie ze stresem

Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej m. st. Warszawy. Udziela wsparcia osobom w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysu, w tym osobom, których dotyczy problem przemocy w rodzinie.

Pomagamy osobom:

-           u których wystąpiła gwałtowna, niekorzystna zmiana w życiu (np. utrata pracy, zdrada, zagrożenie ciężką przewlekłą chorobą)

-           po zamach samobójczych i ich rodzinom

-           przeżywającym trudności małżeńskie, rodzinne, w kontaktach z dziećmi

-           przeciążonym psychicznie, obarczonym następstwem wielu trudnych zdarzeń

-           przeżywającym utratę kogoś bliskiego lub żyjącym w zagrożeniu jego odejściem

-           ofiarom gwałtów, napadów, wypadków, katastrof

-           przeżywającym trudności w relacjach społecznych

-           doznającym egzystencjalnych kryzysów wartości

-           dotkniętym problemem przemocy w rodzinie

Pomoc udzielana jest nieodpłatnie w różnych lokalizacjach

na terenie m. st. Warszawy

Punkt Interwencyjny (Śródmieście)

Pl. Dąbrowskiego 7, 00-057 Warszawa, tel./fax: 22 837 55 59, kom. 535 430 902, czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00

Placówka świadczy pomoc psychologiczną krótkoterminową dla osób dorosłych, u których wystąpił stan kryzysu psychologicznego. Osoby zainteresowane pomocą mogą umówić się na spotkanie drogą telefoniczną bądź zgłosić osobiście bez wcześniejszego zapisu.

Poradnia ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Mokotów)

ul. Belgijska 4, 02-511 Warszawa; tel./fax: 22 845 12 12, kom. 667 833 400, e-mail: poradnia-przemocdomowa@woik.waw.pl czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00

W ofercie Poradni znajduje się szeroko pojęta pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna, prawna i psychiatryczna dla osób dorosłych doznających przemocy w rodzinie jak i osób stosujących przemoc.

W Poradni prowadzone są oddziaływania indywidualne o charakterze wsparciowym (krótkoterminowe), terapia indywidualna krótko i długoterminowa, jak również oddziaływania grupowe, tj.:

*          grupy wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie

*          grupy terapeutyczne

*          grupy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie

*          konsultacje i terapie dla par/rodzin zagrożonych przemocą w rodzinie.

Osoby zainteresowane pomocą mogą umówić się na spotkanie konsultacyjne drogą telefoniczną bądź zgłosić osobiście w celu dokonania zapisu na dogodny termin. Pomoc prawna i psychiatryczna poprzedzona jest konsultacją z psychologiem.

Dział Interwencji Kryzysowej (Ursynów)

ul. 6-go Sierpnia 1/5, 02-843 Warszawa; tel./fax: 22 855 44 32, kom. 514 202 619, e-mail: interwencjakryzysowa@woik.waw.pl czynne całodobowo

*          Telefony 22 855 44 32 lub 514 202 619

Telefon jest obsługiwany przez psychologa/interwenta przez całą dobę.

*          Ambulatorium

Ambulatorium mieści się przy siedzibie WOIK, gdzie udzielana jest pomoc psychologiczna, jak również poradnictwo socjalne, prawne oraz psychiatryczne dla osób dorosłych, u których wystąpił stan kryzysu psychologicznego. Osoby zainteresowane pomocą mogą umówić się na spotkanie drogą telefoniczną bądź zgłosić osobiście bez wcześniejszego zapisu. Świadczona pomoc psychologiczna ma charakter krótkoterminowy. Pomoc prawna i psychiatryczna poprzedzona jest konsultacją z psychologiem.

*          Hostel

Hostel jest placówką stacjonarną, całodobową, zlokalizowaną przy siedzibie WOIK. Dysponuje łącznie 60 miejscami i przeznaczony jest na okresowy pobyt osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych (np. ze względu na problem przemocy w rodzinie, utraty stałego miejsca pobytu w wyniku zdarzenia losowego w związku z pożarem bądź katastrofą budowlaną). Czas pobytu w Hostelu - do 3 miesięcy. Placówka nie zapewnia wyżywienia ani pomocy finansowej.

Przyjęcie do Hostelu poprzedza konsultacja z pracownikiem Działu Interwencji Kryzysowej.