Informacje dla studentów

STYPENDIA DLA MEDYKÓW  - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie - rusza nabór wniosków o przyznanie stypendium dla studentów kierunków pielęgniarstwa w roku akademickim 2023/2024. Termin składania dokumentów upływa 8 października 2023 r.

Informacja o naborze wniosków - kierunek pielęgniarstwo

Oferta programu stypendialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie skierowana jest do osób studiujących na kierunku pielęgniarstwo w uczelni mającej siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Najważniejsze zasady:
Zarząd Województwa Mazowieckiego 22 sierpnia 2023 r. podjął uchwałę nr 140429/23 w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o przyznanie stypendium dla studentów kształcących się na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne w roku akademickim 2023/2024
Stypendium przyznawane jest studentom z najwyższą średnią ocen z egzaminów za ostatni rok studiów, na podstawie prawidłowo złożonego wniosku, w ramach środków finansowych zagwarantowanych na ten cel w budżecie Województwa Mazowieckiego, przy czym w przypadku równej średniej ocen decyduje kolejność wpływu wniosku.
Nabór wniosków trwać będzie do 8 października 2023 r.
Wysokość stypendium wynosi maksymalnie 2 tys. złotych brutto miesięcznie, tj. łącznie 18 tys. złotych brutto przez okres 9 miesięcy.
Student ubiegający się o stypendium powinien spełniać łącznie następujące kryteria:

- być studentem III roku studiów pierwszego stopnia, kształcącym się na jednym z wymienionych kierunków medycznych;
nie powtarzać roku, na który złożono wniosek;
- uzyskać średnią ocen z egzaminów za poprzedni rok studiów nie mniejszą niż 4,2;
nie korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów na dzień składania wniosku oraz w okresie, na który ubiega się o przyznanie stypendium;
- zobowiązać się do podjęcia zatrudnienia w wojewódzkim podmiocie leczniczym przez okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium liczony pełnymi latami, po zakończeniu kształcenia, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od uzyskania tytułu zawodowego pielęgniarki lub w przypadku ratownika medycznego dodatkowo złożenia z wynikiem pozytywnym państwowego egzaminu uprawniającego do wykonywania zawodu.

Szczegółowe informacje: https://mazovia.pl/pl/bip/zalatw-sprawe/zdrowie-i-polityka-spoleczna/stypendia-dla-medykow/stypendia-dla-medykow-nabor-wnioskow-pielegniarstwo-i-ratownictwo-medyczne.html

XIX edycja Konkursu na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki związanej z Miastem Łowiczem

Burmistrz Miasta Łowicza ogłasił XIX edycję Konkursu na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą problematyki związanej z Miastem Łowiczem. Do konkursu mogą być zgłaszane prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie, doktoranckie niezależnie od kierunków studiów, ale tematycznie związane z Łowiczem w dwóch kategoriach:
- Tematyka Społeczna (oświata, historia, kultura, kultura fizyczna i sport),
- Tematyka Gospodarcza (architektura, infrastruktura techniczna miasta, lokalna przedsiębiorczość, bezrobocie, turystyka).
Celem ogłoszonego konkursu jest upowszechnienie dziedzictwa kulturowego Łowicza, promocja badań dotyczących zagadnień społecznych i gospodarczych związanych z historią i dniem współczesnym Miasta Łowicza, wyróżnienie i nagrodzenie autorów najlepszych prac z tych dziedzin.

W konkursie mogą wziąć udział autorzy prac dyplomowych, obronionych w latach 2022-2023.

Prace konkursowe wraz z wymaganymi załącznikami należy dostarczyć osobiście lub nadesłać korespondencyjnie w trwale zamkniętej kopercie na adres: Urząd Miejski w Łowiczu,
pl. Stary Rynek 1, 99-400 Łowicz, z dopiskiem: „Konkurs - praca dyplomowa”, do dnia 30 września 2023 r.
Rozstrzygnięcie konkursu zapadnie do dnia 3 listopada 2023 r.

Informacje o konkursie można uzyskać w Wydziale Kultury, Sportu i Turystyki UM w Łowiczu pl. Stary Rynek 3, tel. 046 830 91 45,
e-mail: kultura@um.lowicz.pl

Zapraszamy absolwentów uczelni wyższych, których prace zostały obronione w latach 2022-2023 do uczestnictwa w konkursie, na zwycięzców czekają nagrody.

Więcej informacji na stronie:  http://www.lowicz.eu/XIX_edycja_Konkursu_na_najlepsza_prace_dyplomowa_dotyczaca_problematyki_zwiazanej_z_Miastem_Lowiczem,358,1615

Informacja o kredytach studenckich

Kredyty studenckie udzielane są przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które mają podpisane umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. O kredyt studencki mogą ubiegać się studenci, którzy nie ukończyli 30 lat i spełniają kryterium dochodowe określone w art. 98 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Kredyt można otrzymać tylko raz w trakcie trwania studiów, jednak na okres nie dłuższy niż 6 lat. Dopuszczalne jest otrzymanie kredytu odrębnie na każdy poziom studiów, jednak okres otrzymywania kredytu nie może przekroczyć 6 lat. O kredyt studencki można ubiegać się przez cały rok. Kandydaci na studia powinni zawrzeć umowę 30 dni od złożenia zaświadczenia potwierdzającego status studenta. Zaświadczenia wydawane są w uczelni, w której rozpoczyna się studia.

Wnioski kredytowe można składać elektronicznie.Kredyt jest wypłacany w miesięcznych transzach (w ciągu roku akademickiego nie może być ich więcej niż 10), które wynoszą 400, 600, 800 lub 1000 zł. Można starać się o zmianę wysokości miesięcznej transzy kredytu studenckiego w trakcie trwania umowy.

Obowiązek spłaty kredytu rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów. Można również wystąpić o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty zobowiązań.

Więcej o prawach studenta w Przewodniku po systemie szkolnictwa wyższego i nauki, część 1 (obszar 5. Sprawy studenckie, stypendia i kredyty studenckie).

Nagrody Santander Universidades w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie 2021/2022

Nagrody Santander Universidades przyznawane są w drodze konkursu na wniosek studenta za następujące osiągnięcia:

1) wysokie osiągnięcia w sporcie,

2) osiągnięcia w rozwoju naukowym i badawczym,  zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności akademickiej, działalność pozauczelnianą i międzynarodową,

3) wynik  w  postępowaniu  rekrutacyjnym  na  I  rok  studiów  pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich rozpoczynających się w roku akademickim 2021/2022.

Dodatkowym  kryterium  branym  pod  uwagę  przy  punktowaniu  osiągnięć  i  tworzeniu  listy rankingowej jest średnia ocen, jaką student uzyskał w roku akademickim 2020/2021.

Wniosek o przyznanie nagrody, należy złożyć poprzez platformę internetową www.santander-grants.com/pl w terminie do 15 listopada 2021 r. Do wniosku należy dołączyć dokumenty poświadczające wykazywane osiągnięcia.

Wypłata nagrody będzie realizowana w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego i zostanie przekazana na wskazany rachunek bankowy w Santander Bank Polska, którego stypendysta jest właścicielem głównym.

Szczegółowe informacje dostępne są w REGULAMINIE PRZYZNAWANIA NAGRÓD SANTANDER UNIVERSIDADES W AKADEMII WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W WARSZAWIE

Program stypendialny dla studentów cudzoziemców - Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) uruchomiła nabór wniosków do kolejnej edycji programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa.

Program skierowany jest do młodzieży polonijnej z polskimi korzeniami, posiadającej Kartę Polaka (ewentualnie decyzję o jej przyznaniu lub decyzję o stwierdzeniu polskiego pochodzenia wydaną w trakcie procedury repatriacyjnej) lub polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju.

O udział w programie mogą ubiegać się:

uczniowie, którzy odbywali cały okres kształcenia na poziomie szkoły średniej lub studiów I stopnia poza granicami Polski,
studenci, którzy już kontynuują naukę na uczelni polskiej i uzyskali średnią ocen 4,75 pkt.
Program umożliwia otrzymanie stypendium na kształcenie na studiach I stopnia, jednolitych studiach magisterskich lub na studiach II stopnia, w trybie stacjonarnym, w języku polskim. Ponadto, w uczelniach publicznych Program umożliwia bezpłatne kształcenie.

Nabór wniosków będzie prowadzony będzie do 11 lipca 2023 roku do godz. 15:00:00 czasu lokalnego (Warszawa).

Zainteresowani studenci/uczniowie samodzielnie składają wnioski o stypendium bezpośrednio przez system teleinformatyczny NAWA.

Szczegółowe informacje o Programie, jego warunkach oraz wymaganej dokumentacji umieszczone są na stronie:
studia I stopnia oraz jednolite magisterskie:
https://nawa.gov.pl/studenci/studenci-zagraniczni/program-im-gen-andersa/studia-i-stopnia/ogloszenie
studia II stopnia:
https://nawa.gov.pl/studenci/studenci-zagraniczni/program-im-gen-andersa/studia-ii-stopnia/ogloszenie

W sprawie dodatkowych informacji o programie prosimy o bezpośredni kontakt z  NAWA (dni robocze, od godz. 9:00 do godz. 16:00):
e-mail:  polonia@nawa.gov.pl
telefon: + 48 451 058 640; + 48 451 058 623; + 48 451 058 622