Rekrutacja

Zasady rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

na rok akademicki 2024/2025

(zał. do US AWF Warszawa Nr 13/2023/2024 z 16.01.2024)


Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej odbywa się w drodze konkursu, na podstawie wskazanych niżej zasad

1. Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej odbywa się w drodze konkursu, zgodnie z art. 200 ust. 2 Ustawy PSWiN. Wyniki konkursu są jawne.

2. Przyjęcie do Szkoły Doktorskiej następuje w ramach ustalonego, w drodze odrębnej uchwały Senatu AWF Warszawa, maksymalnego limitu przyjęć na dany rok akademicki oraz do konkretnych jednostek organizacyjnych wydziałów AWF Warszawa (katedry/zakłady). Obowiązujący na dany rok limit rekrutacji obejmuje również osoby ubiegające się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej w trybie przeniesienia z innej szkoły doktorskiej, o ile Rektor, po zasięgnięciu opinii kierownika Szkoły Doktorskiej, w indywidualnej sprawie nie postanowi inaczej.

3. Za udział w postępowaniu rekrutacyjnym do Szkoły Doktorskiej pobiera się jednorazową i bezzwrotną opłatę rekrutacyjną, o której mowa w art. 79 ust. 2 pkt 1 Ustawy PSWiN. Wysokość opłaty rekrutacyjnej w danym roku określa odrębne zarządzenie Rektora.

4. Komisja rekrutacyjna podczas prowadzonej rekrutacji uwzględnia szczególne potrzeby kandydatów będących osobami niepełnosprawnymi. O sposobie uwzględnienia tych potrzeb oraz rodzajach działań podjętych w celu ich uwzględnienia decyduje każdorazowo przewodniczący komisji rekrutacyjnej.

Skład i tryb działania komisji rekrutacyjnej

1. W skład komisji rekrutacyjnej prowadzącej rekrutację do Szkoły Doktorskiej wchodzi co najmniej 5 zatrudnionych w Uczelni samodzielnych pracowników naukowych (dr hab. lub profesor), w tym kierownik Szkoły Doktorskiej, który pełni jednocześnie funkcję przewodniczego tej komisji. O konkretnej liczbie członków komisji rekrutacyjnej w danym roku decyduje każdorazowo kierownik Szkoły Doktorskiej.
2. Komisja rekrutacyjna dokonuje oceny merytorycznej dokumentacji złożonej przez kandydatów do Szkoły Doktorskiej, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną i tworzy na podstawie kryteriów określonych w niniejszych zasadach rekrutacji listę rankingową, która podlega, przed ujawnieniem kandydatom, zatwierdzeniu przez Rektora. Komisja rekrutacyjna podejmuje z upoważnienia Rektora decyzje o wpisie kandydata na listę doktorantów Szkoły Doktorskiej oraz decyzje administracyjne o odmowie przyjęcia kandydata do Szkoły Doktorskiej, od których służy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy kierowany do Rektora.
3. Decyzje i inne pisma w imieniu komisji rekrutacyjnej podpisuje jej przewodniczący.
4. Posiedzenia komisji rekrutacyjnej są protokołowane. Protokolant posiedzeń komisji rekrutacyjnej nie musi być członkiem tej komisji.
5. W sytuacji wystąpienia okoliczności uniemożliwiających członkowi komisji rekrutacyjnej udział w jej pracach, kierownik Szkoły Doktorskiej może powołać w to miejsce dodatkowego członka komisji w celu wypełnienia wymogu jej liczebności, wskazanego w ust. 1.
6. Po zakończeniu rekrutacji do Szkoły Doktorskiej na dany rok komisja rekrutacyjna ulega rozwiązaniu, z zastrzeżeniem ust. 7.
7. Rektor może przedłużyć okres funkcjonowania komisji rekrutacyjnej na czas określony, jeżeli zachodzi potrzeba wyrażenia przez nią opinii w sprawie złożonych przez kandydatów odwołań dotyczących decyzji o odmowie przyjęcia do Szkoły Doktorskiej na dany rok.

Warunki dopuszczenia do postępowania rekrutacyjnego

1. Do postępowania rekrutacyjnego może być dopuszczona osoba, która spełnia warunki określone w art. 200 ust. 1 Ustawy PSWiN, tj. osoba:
1) posiadająca tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, albo;
2) nie spełniająca wymagań, o których mowa w pkt 1, będąca jednocześnie absolwentem studiów pierwszego stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich. W odniesieniu do takich kandydatów decyzję o dopuszczeniu ich do rekrutacji podejmuje Rektor po zasięgnięciu opinii Rady Nauk o Kulturze Fizycznej AWF Warszawa;
3) nie jest jednocześnie doktorantem innej szkoły doktorskiej lub w przypadku, jeżeli jest - złoży wniosek o skreślenie z listy doktorantów innej szkoły doktorskiej i zostanie skreślona najpóźniej w przededniu decyzji o wpisie na listę doktorantów Szkoły Doktorskiej AWF Warszawa, pod rygorem niewpisania na listę;
a dodatkowo, która:
4) zarejestrowała się w elektronicznym systemie rekrutacyjnym;
5) złożyła komplet wymaganych dokumentów, wskazanych w § 7 niniejszych zasad;
6) dokonała wpłaty opłaty rekrutacyjnej w pełnej wysokości.
2. Przed złożeniem wymaganych dokumentów kandydat powinien zgłosić się na wstępną rozmowę do Kierownika Uczelnianego Projektu Badawczego, Kierownika Monotematycznego Zadania Badawczego lub kierownika innego projektu naukowego, w ramach którego realizowane będą badania na potrzeby pracy doktorskiej.
Kierownik, o którym mowa powyżej dokonuje oceny, o której mowa w § 9 ust. 2 pkt 1 niniejszych zasad i wskazuje kandydatowi samodzielnego pracownika naukowego, który potencjalnie może pełnić funkcję opiekuna naukowego kandydata po przyjęciu do Szkoły Doktorskiej bądź zobowiązuje kandydata do nawiązania współpracy z samodzielnym pracownikiem naukowym, zatrudnionym w AWF Warszawa, mogącym tę opiekę sprawować. Kandydat powinien zgłosić się na rozmowę do wyznaczonego przez Kierownika Uczelnianego Projektu Badawczego lub Kierownika Monotematycznego Zadania Badawczego lub wybranego przez siebie i zatrudnionego w AWF Warszawa samodzielnego pracownika naukowego oraz uzyskać jego deklarację o gotowości objęcia go opieką naukową po przyjęciu do Szkoły Doktorskiej. Do udziału w postępowaniu rekrutacyjnym dopuszcza się także kandydatów, którzy na etapie składania dokumentów rekrutacyjnych nie uzyskali zgody kierownika na dołączenie do aktualnie realizowanego w Uczelni projektu naukowego.
3. Warunkiem niezbędnym do przystąpienia do kolejnych etapów procedury rekrutacyjnej do Szkoły Doktorskiej jest uzyskanie zgody potencjalnego opiekuna naukowego zatrudnionego w Uczelni na objęcie kandydata opieką naukową po przyjęciu do Szkoły Doktorskiej (zgodnie ze wzorem określonym w § 7 ust. 2 pkt 3 niniejszych zasad). 
4. Kandydaci do Szkoły Doktorskiej są ponadto zobowiązani do uzyskania pisemnej zgody kierownika jednostki organizacyjnej wydziału (katedry lub zakładu), potwierdzonej przez dziekana, na realizację praktyk dydaktycznych w wymaganym wymiarze, zgodnie ze wzorem określonym w § 7 ust. 2 pkt 4 niniejszych zasad, pod rygorem niemożności przystąpienia do kolejnych etapów procedury rekrutacyjnej do Szkoły Doktorskiej.
5. Cudzoziemcy mogą podejmować i odbywać kształcenie w Szkole Doktorskiej na podstawie art. 323 Ustawy PSWiN oraz na zasadach poniżej określonych.
6. Szczegółowe zasady podejmowania i odbywania kształcenia przez cudzoziemców w Szkole Doktorskiej są następujące:
1) Rekrutacja cudzoziemców do Szkoły Doktorskiej odbywa się na tych samych zasadach konkursowych, jakie obowiązują obywateli polskich.
2) Kandydaci posiadający podwójne obywatelstwo (polskie i obce) są traktowani jako obywatele polscy i muszą przystąpić do postępowania rekrutacyjnego na zasadach obowiązujących obywateli polskich.
3) Cudzoziemiec jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie stwierdzające równoważność dyplomów i innych dokumentów ukończenia studiów wydanych za granicą, podlegających uznaniu w drodze nostryfikacji lub z mocy samego prawa, z odpowiednim wydanym w Rzeczypospolitej Polskiej dyplomem ukończenia studiów wyższych, upoważniającym do ubiegania się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej.
4) Dokumenty sporządzone w języku obcym kandydat składa wraz z ich tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
5) Od kandydatów cudzoziemców wymagane jest poświadczenie znajomości języka polskiego na poziomie minimum B2 (ukończone kursy, egzaminy, certyfikaty).
6) Poświadczenie znajomości języka polskiego na poziomie B2 nie jest wymagane od osoby, która legitymuje się dyplomem ukończenia studiów prowadzonych w języku polskim.

Do dnia 1 czerwca 2024 r. na stronie internetowej AWF Warszawa zostaną zamieszczone:
1.Oczekiwania dotyczące kompetencji, osiągnięć i zainteresowań naukowych  kandydatów  określone przez Kierowników Uczelnianych Projektów Badawczych i  Monotematycznych Zadań Badawczych, w których doktoranci będą mieli możliwość realizacji badań naukowych.
2. Wykaz potencjalnych promotorów.

Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na I rok studiów rozpoczynający się w roku akademickim 2024/2025: 1 lipca 2024 r. – 20 września 2024 r.
Elektroniczna rejestracja w Systemie Elektronicznej Rekrutacji (SER) do Szkoły Doktorskiej AWF Warszawa odbywać się będzie: od 1 lipca 2024 r. – 8 lipca 2024 r.

Szczegółowy terminarz postępowania rekrutacyjnego

od 1 lipca – 8 lipca 2024 r.

Elektroniczna rejestracja w Systemie Elektronicznej Rekrutacji (SER)

Przebieg rejestracji: kandydat ubiegający się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej jest obowiązany:

a) założyć swoje indywidualne konto rekrutacyjne,

b) wprowadzić dane personalne,

c) wybrać nabór do Szkoły Doktorskiej,

d) zamieścić zdjęcie (jak do dowodu osobistego lub paszportu) - wymogi

e) dokonać opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł (numer konta jest podany w SER),

f)  pobrać skierowanie do Lekarza Medycyny Pracy.

AWF Warszawa nie ponosi odpowiedzialności za niemożność terminowej rejestracji lub dokonania zmian, spowodowaną awariami sieci internetowej niezależnymi od Uczelni.

od 9 lipca do 16 lipca 2024 r.

Przyjmowanie dokumentów kandydatów do Szkoły Doktorskiej AWF Warszawa odbywać się będzie w Budynku Głównym AWF Warszawa, wejście 1A, w SG4.
Informacja o godzinach przyjmowania dokumentów zostanie udostępniona do dnia  30 czerwca 2024 roku. Kandydaci proszeni są o składanie wszystkich wymaganych dokumentów w papierowej teczce.

16 września 2024 r.

Rozmowa kwalifikacyjna. O dokładnym miejscu, terminie i trybie przeprowadzenia rozmowy kandydaci zostaną poinformowani pocztą elektroniczną z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku konieczności zachowania dodatkowych obostrzeń sanitarnych przewidzianych w przepisach powszechnie obowiązującego prawa Komisja Rekrutacyjna zastrzega sobie możliwość zorganizowania rozmowy kwalifikacyjnej w trybie zdalnym.

20 września 2024 r.

Planowane ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2024/2025

Wskazany wyżej terminarz postępowania rekrutacyjnego, jak i termin zakończenia rekrutacji może zostać zmieniony w drodze decyzji Rektora lub upoważnionego przez Rektora prorektora na wniosek przewodniczącego komisji rekrutacyjnej. O ewentualnych zmianach w terminarzu postępowania rekrutacyjnego, jak i o zmianie terminu zakończenia rekrutacji kandydaci zostaną poinformowani pocztą elektroniczną z odpowiednim wyprzedzeniem.

Postępowanie rekrutacyjne (konkursowe) obejmuje

1. Ocenę możliwości realizacji projektowanych badań przez doktoranta w ramach Uczelnianych Projektów Badawczych lub Monotematycznych Zadań Badawczych lub innych projektów naukowych, w których kandydat będzie prowadził badania naukowe, zgodnych z osiągnięciami i oczekiwaniami kandydata wykazanymi podczas rekrutacji.
2. Ocenę osiągnięć akademickich i naukowych na podstawie złożonych przez kandydata dokumentów.
3. Ocenę wstępnej koncepcji rozprawy doktorskiej.
4. Ocenę rozmowy kwalifikacyjnej.

Punkty za poszczególne składowe postępowania rekrutacyjnego przyznawane są następująco:

Punktacja

Składowa postępowania rekrutacyjnego

0-10 pkt.

Ocena Kierownika Uczelnianego Projektu Badawczego, Kierownika Monotematycznego Zadania Badawczego lub kierownika innego projektu naukowego, w ramach którego realizowane będą badania na potrzeby pracy doktorskiej,  dotycząca możliwości realizacji projektowanych badań.Kierownik w swojej opinii bierze pod uwagę:

a) zgodność tematyki pracy z badaniami realizowanymi lub planowanymi w projekcie/zadaniu na podstawie koncepcji badań przedstawionej przez kandydata,

b) możliwość realizacji projektu   rozprawy doktorskiej (biorąc pod uwagę czas trwania kształcenia, koszty badań, itp.),

c) ocenę efektów planowanych badań dla realizacji zakładanych celów badawczych działalności Uczelnianego Projektu Badawczego, Monotematycznego Zadania Badawczego lub innego projektu naukowego, w ramach którego realizowane będą badania na potrzeby pracy doktorskiej.
W przypadku braku oceny kierownika kandydat za tą składową postępowania rekrutacyjnego otrzymuje 0 punktów.

0-10 pkt.

Osiągnięcia naukowe z zakresu nauk o kulturze fizycznej z ostatnich czterech lat oceniane na podstawie złożonych dokumentów. Ocenie komisji rekrutacyjnej podlegają następujące udokumentowane, zgodnie z poniższymi wytycznymi osiągnięcia naukowe kandydata:

a) publikacje naukowe:

- w czasopismach naukowych z listy MEiN (MNiSW)

- monografie autorskie z listy wydawnictw ogłoszonych przez MEiN (MNiSW)

(potwierdzenie: pierwsza strona artykułu, książki: strona tytułowa i strona

wydawnicza, rozdział w książce: spis treści i pierwsza strona artykułu)

b) projekty badawcze (finansowane z: NCN, NCBIR, MEiN (MNiSW), NAWA):

- pełnienie funkcji kierownika projektu badawczego

- pełnienie funkcji wykonawcy w projekcie badawczym (potwierdzenie: zaświadczenie określające charakter udziału w grancie)

c) konferencje:

- prezentacja referatu na konferencjach zagranicznych i krajowych (abstrakt doniesień konferencyjnych kandydata oraz dokument/certyfikat potwierdzający czynny udział).

0-10 pkt. 

Ocena wstępnej koncepcji pracy doktorskiej. Punktacja powyższa będzie uwzględniała w szczególności: naukowy charakter koncepcji rozprawy doktorskiej, umiejętności sformułowania celu badań oraz przedstawienia problemu badawczego, nowatorski charakter koncepcji oraz wpływ jego realizacji na rozwój dyscypliny naukowej, znajomość stanu badań wraz z podstawową bibliografią.

0-20 pkt. 

Ocena rozmowy kwalifikacyjnej.

Wynik rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem stanowi średnia ocen członków komisji, uprawnionych do oceny. Punktacja powyższa będzie uwzględniała:

- ocenę prezentacji koncepcji rozprawy doktorskiej,

- ocenę odpowiedzi na pytania i udziału w dyskusji.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej:

I-sza część rozmowy kwalifikacyjnej stanowi prezentację przez kandydata koncepcji pracy (rozprawy) doktorskiej w programie Microsoft Power Point, przy czym czas całej prezentacji nie powinien przekraczać 10 minut.

II-ga część rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje dyskusję z kandydatem w zakresie deklarowanej koncepcji rozprawy doktorskiej, z uwzględnieniem:

1) kompetencji kandydata związanych z planowanymi badaniami,

2) jakości metodologii badań właściwych dla dyscypliny nauk o kulturze   fizycznej.

Wymagane dokumenty

Od kandydatów do Szkoły Doktorskiej wymaga się terminowego dostarczenia kompletu następujących dokumentów:
1. podania o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej skierowanego do Rektora AWF Warszawa,
2. pisemnej opinii (oceny) Kierownika Uczelnianego Projektu Badawczego lub Kierownika Monotematycznego Zadania Badawczego lub kierownika innego projektu naukowego, w ramach którego realizowane będą badania na potrzeby pracy doktorskiej lub pisemnego oświadczenia kandydata o braku możliwości dołączenia do aktualnie realizowanego w Uczelni projektu naukowego,
3. pisemnego oświadczenia potencjalnego opiekuna naukowego o gotowości podjęcia opieki naukowej nad kandydatem po przyjęciu do Szkoły Doktorskiej,
4. pisemnej zgody kierownika jednostki organizacyjnej wydziału (katedry lub zakładu), potwierdzonej przez dziekana, na realizację praktyk dydaktycznych w wymaganym wymiarze,
5. koncepcji projektowanej pracy (rozprawy) doktorskiej (zarówno wersja papierowa jak i elektroniczna - w formacie pdf sporządzonej wg wzoru), podpisanej przez kandydata i potencjalnego opiekuna naukowego,
6. życiorysu naukowego (wersja papierowa i elektroniczna w formacie pdf),
7. deklaracji kandydata o gotowości do codziennej obecności w jednostce organizacyjnej, w której realizowane będą praktyki dydaktyczne i organizacyjne,
8. kwestionariusza osobowego,
9. oryginału dowodu osobistego lub paszportu (wyłącznie do wglądu),
10.oryginału lub odpisu dyplomu magistra lub zaświadczenia o uzyskaniu tytułu magistra lub równorzędnego (w przypadku obrony po terminie złożenia dokumentów, dyplomu magistra lub zaświadczenia o uzyskaniu tytułu magistra lub równorzędnego należy dostarczyć komisji rekrutacyjnej najpóźniej w dniu 16 września 2024 r., tj. w dniu odbywania się rozmowy kwalifikacyjnej, przed jej rozpoczęciem),
11. dwóch fotografii o wymiarach 35 x 45 mm (jak do dowodu osobistego lub paszportu - wymogi),
12. potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej.

13. zaświadczenia lekarskiego o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w zajęciach realizowanych zgodnie z planem studiów Szkoły Doktorskiej. Zaświadczenie należy dostarczyć komisji rekrutacyjnej najpóźniej w dniu 16 września 2024 r., tj. w dniu odbywania się rozmowy kwalifikacyjnej, przed jej rozpoczęciem. (Skierowanie do Lekarza Medycyny Pracy)
Informacja w sprawie bezpłatnego wykonania badań lekarskich.
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może wnioskować do kandydata o przedłożenie również innych dokumentów, niż wskazanych wyżej  (lub dotyczące wyłącznie cudzoziemców), których dostarczenie jest jednak przez kandydata dobrowolne i nie skutkuje niemożnością przystąpienia przez kandydata do kolejnych etapów procedury rekrutacyjnej do Szkoły Doktorskiej.
Dokumenty niekompletne lub dostarczone po wyznaczonym terminie nie będą przyjmowane, co skutkuje niemożnością przystąpienia przez kandydata do kolejnych etapów procedury rekrutacyjnej do Szkoły Doktorskiej.

Postanowienia końcowe


1. Przyjęcie do szkoły doktorskiej następuje na podstawie listy rankingowej utworzonej w wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego do Szkoły Doktorskiej. Osoba przyjęta do Szkoły Doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta z chwilą złożenia ślubowania.
2. Odmowa przyjęcia do Szkoły Doktorskiej następuje w drodze decyzji administracyjnej. Od decyzji komisji rekrutacyjnej, o której wyżej mowa, przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy kierowany do Rektora. Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy należy złożyć wraz z uzasadnieniem bezpośrednio w sekretariacie Rektora w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji (lub jej przekazania, jeżeli została ona ogłoszona przez komisję ustnie). Wnioski złożone po wskazanym wyżej terminie nie będą rozpatrywane. Decyzja Rektora podjęta w wyniku rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy jest ostateczna i kończy postępowanie na poziomie AWF Warszawa.

Limity przyjęć na rok akademicki 2024/2025

Liczba miejsc – w opracowaniu

Lista rankingowa z postępowania rekrutacyjnego na rok akademicki 2019-2020 

Lista rankingowa z postępowania rekrutacyjnego na rok akademicki 2020-2021

Lista rankingowa z postępowania rekrutacyjnego na rok akademicki 2021-2022

Lista rankingowa z postępowania rekrutacyjnego na rok akademicki 2022-2023

Lista rankingowa z postępowania rekrutacyjnego na rok akademicki 2023-2024


Lista rankingowa z postępowania rekrutacyjnego do Szkoły Doktorskiej AWF Warszawa

Lista rankingowa z postępowania rekrutacyjnego

do Szkoły Doktorskiej AWF Warszawa
na rok akademicki 2023/2024

Pozycja

w rankingu

NAZWISKO

IMIĘ

LICZBA PUNKTÓW

Status

1

Modro

Daria

45.6

Przyjęty

2

Ciunelis

Kajetan

43.8

Przyjęty

3

Jabłońska

Karolina

39.0

Przyjęty

4

Stachowicz

Aleksandra

37.6

Przyjęty

5

Okrasa

Julia

32.8

Przyjęty

6

Pawiński

Grzegorz

25.8

Przyjęty

 

Przewodnicząca

Komisji Rekrutacyjnej do Szkoły Doktorskiej AWF Warszawa

dr hab. Anna Kęska prof. AWF

Warszawa, 19.09.2023

Kandydaci do pełnienia funkcji promotora

Lp.

Kandydat do pełnienia funkcji promotora

Wydział/Katedra/Zakład

Adres e-mail

Proponowany obszar badawczy

1

prof. dr hab. Jakub Grzegorz Adamczyk

Wydział Wychowania Fizycznego / Zakład Teorii Sportu

jakub.adamczyk@awf.edu.pl

teoria sportu, trening sportowy, regeneracja powysiłkowa, monitoring i technologia treningu, periodyzacja, fizjologia wysiłku fizycznego, obrazowanie termograficzne w sporcie i rehabilitacji

2

prof. dr hab. Michalina Błażkiewicz-Janeczko

Wydział Rehabilitacji / Katedra Podstaw Fizjoterapii

michalina.blazkiewicz@awf.edu.pl

biomechanika chodu, kontrola posturalna

3

dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka

Wydział Rehabilitacji / Katedra Fizjoterapii Klinicznej

grazyna.kuzmicka@awf.edu.pl

diagnostyka funkcjonalna, fizjoterapia w zakresie ogniskowych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego

4

prof. dr hab. n. med. Małgorzata Chalimoniuk

Wydział Wychowania Fizycznego i Zdrowia / Zakład Podstaw Fizjoterapii  AWF Filia Biała Podlaska

m.chalimoniuk@awf.edu.pl

badania zmian w OUN i organizmie (równowagę, stabilność posturalną, siłę mięśni i funkcje psychomotoryczną) indukowane różnymi rodzajami wysiłku fizycznego i procesami treningowymi oraz hipoksją, badanie mechanizmu procesów neurodegeneracyjnych OUN a szczególnie szlaku pozapiramidowego, oraz wpływ procesów treningowych na te procesy u chorych na Parkinsona

5

prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych

zbigniew.dziubinski@awf.edu.pl

humanistyczne i społeczne aspekty kultury fizycznej

6

dr hab. Joanna Femiak

Wydział Rehabilitacji / pracownia Bioetyki i Filozofii

joanna.femiak@awf.edu.pl

filozofia nauk o kulturze fizycznej (antropologia filozoficzna, czyli refleksja nad założeniami dotyczącymi człowieka, jego rozwoju, zdrowia, choroby, ciała, duszy, wychowania w teorii rehabilitacji, wychowania fizycznego, turystyki)

7

dr hab. Karol Gryko, prof. AWF

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Gier Sportowych

karol.gryko@awf.edu.pl

nauki o kulturze fizycznej; efektywność procesu treningu sportowego i walki sportowej w zespołowych grach sportowych; techniczne, motoryczne oraz biologiczne uwarunkowania mistrzostwa sportowego w zespołowych grach sportowych

8

dr hab. Katarzyna Kaczmarczyk, prof. AWF

Wydział Rehabilitacji / Katedra Podstaw Fizjoterapii

katarzyna.kaczmarczyk@awf.edu.pl

diagnostyka narządu ruchu w wybranych dysfunkcjach jako podstawa planowania procesu rehabilitacji

9

dr hab. Anna Kęska, prof. AWF

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Biologii Człowieka

anna.keska@awf.edu.pl

sposób żywienia, wysiłek fizyczny a profil metaboliczny osób w różnym wieku. Deklaracja dotyczy rekrutacji na rok ak. 2025/2026

10

dr hab. Marek Kruszewski, prof. AWF

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Sportów Indywidualnych

marek.kruszewski@awf.edu.pl

nauki o kulturze fizycznej, nauki o zdrowiu, sporty siłowe, sporty walki, suplementacja i doping, fizjologia wysiłku, środki ergogeniczne, dietetyka sportowa, walka z otyłością, biomechaniczne uwarunkowania ćwiczeń, siła mięśniowa

11

dr hab. Michał Lenartowicz, prof. AWF

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych

michal.lenartowicz@awf.edu.pl

szeroko rozumiana problematyka socjologii sportu, uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej, konsumpcja sportowa, prekariat w sporcie, funkcjonowanie obiektów sportowych w społecznościach lokalnych, kultura organizacyjna sportu itp.

12

dr hab. Ewelina Maculewicz, prof. AWF

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Nauk Biomedycznych

ewelina.maculewicz@awf.edu.pl

badania genetyczne w sporcie

13

dr hab. Jolanta Marszałek, prof. AWF

Wydział Rehabilitacji / Katedra Nauczania Ruchu

jolanta.marszałek@awf.edu.pl

nauki o kulturze fizycznej: sport osób z niepełnosprawnościami, klasyfikacja w sporcie osób z niepełnosprawnościami, aktywność fizyczna adaptowana, sprawność fizyczna, monitoring treningu sportowego w sporcie osób z niepełnosprawnościami, inne tematy pokrewne dotyczące sportu, niepełnosprawności, aktywności fizycznej, sprawności fizycznej, adaptacji, etc.

14

prof. dr hab. Andrzej Mastalerz

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Nauk Biomedycznych

andrzej.mastalerz@awf.edu.pl

biomechanika, sterowanie, wysiłek fizyczny, energetyka, elektromiografia, technika ruchu

15

dr hab. Edyta Smolis-Bąk, prof. AWF

Wydział Rehabilitacji / Katedra Pielęgniarstwa

edyta.smolis@awf.edu.pl

fizjoterapia w kardiologii, badania wysiłkowe, trening w kardiologii, rehabilitacja kardiologiczna

16

prof. dr hab. Aleksandra Truszczyńska-Baszak

Wydział Rehabilitacji / Katedra Fizjoterapii Klinicznej

aleksandra.truszczynska@awf.edu.pl

fizjoterapia ortopedyczna

17

dr hab. Ida Wiszomirska, prof. AWF

Wydział Rehabilitacji / Katedra Podstaw Fizjoterapii

ida.wiszomirska@awf.edu.pl

zaburzenia postawy, stabilność posturalna, ryzyko upadków, chód, badania EMG, fizjoterapia chorób, badania oddechowe, profilaktyka urazowości w sporcie

18

dr hab. Piotr Żmijewski, prof. AWF

Wydział Wychowania Fizycznego / Katedra Nauk Biomedycznych

piotr.zmijewski@awf.edu.pl

fizjologiczne uwarunkowania zdolności wysiłkowych i rezultatów sportowych

Oczekiwania wobec kandydatów do Szkoły Doktorskiej

w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(obowiązujące w roku akademickim 2024/2025)

Pion Prorektora ds. Nauki

Jednostka, w której prowadzone będą badania naukowe:

MIĘDZYWYDZIAŁOWE LABORATORIUM NEUROPSYCHOFIZJOLOGII

Uczelniany Projekt Badawczy:  "Neurokognitywne skutki immersji autotelicznej,

wpływ treningu uwagi i relaksacji na zmiany elektrofizjologiczne i poznawcze u e-sportowców"

Kierownik Uczelnianego Projektu Badawczego: dr hab. Mirosław Mikicin prof. AWF

Liczba miejsc dla kandydatów na doktorantów: - 1

Proponowany opiekun naukowy dla kandydata do Szkoły Doktorskiej AWF:

dr hab. Mirosław Mikicin prof. AWF e-mail: miroslaw.mikicin@awf.edu.pl

Problematyka planowanych badań naukowych

Neurokognitywne skutki immersji autotelicznej,
wpływ treningu percepcji i uwagi na zmiany elektrofizjologiczne i poznawcze u e-sportowców

Wymagane kompetencje i osiągnięcia naukowe

Kompetencje:
1. ukończone studia wyższe magisterskie na kierunku psychologia lub na kierunku biomedycznym,
2. członek zespołu w projekcie badawczym MLN AWF Warszawa
3. wstępna koncepcja badań w ramach projektu doktorskiego zaaprobowana przez opiekuna naukowego z AWF Warszawa,
4. znajomość pakietów statystycznych: Statistica, SPSS, MatLab oraz pakiet Microsoft Office,
5. umiejętności pracy w zespole naukowym,
6. umiejętność planowania i prowadzenia badań, w tym: umiejętność stawiania hipotez badawczych, formułowania celów badań, przedstawienia problemu badawczego,
7. umiejętności rozwiązania problemów badawczych,
8. umiejętności statystycznego opracowania danych,
9. etyka, zaangażowanie, kreatywność, dokładność, dociekliwość, ambicja, komunikatywność, wytrwałość, pracowitość,

Kompetencje techniczne:
1. umiejętności związanie z metodologią prowadzenia badań naukowych oraz obsługą aparatury badawczej,
2. doświadczenie w posługiwaniu się zaawansowaną technologią: EEG, Neurofeedback-EEG, VR,  
3. obsługa Wiedeńskiego Systemu Testów i innych zaawansowanych systemów pomiarowych w psychologii,
4. znajomość j. angielskiego na poziomie co najmniej B2.

Osiągnięcia naukowe:
1. doświadczenie w realizacji badań naukowych,
2. wystąpienie w trakcie konferencji naukowej,
3. działalność organizacyjna i promocyjna związana z prowadzeniem badań naukowych,
4.osiągnięcie publikacyjne z zakresu psychologii i nauk o kulturze fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem prowadzenia badań laboratoryjnych.

Ewentualnie: dodatkowe umiejętności, uprawnienia

1. Analiza wyników badań.
2. Szkolenie EEG i Neurofeedback-EEG.
3. Szkolenia dotyczące zwiększania efektywności wyszukiwania literatury i  analizy danych.

Wydział Wychowania Fizycznego

 
 

Jednostka, w której prowadzone będą badania naukowe
KATEDRA NAUK HUMANISTYCZNYCH I SPOŁECZNYCH

Uczelniany Projekt Badawczy: "Kultura fizyczna w perspektywie humanistycznej
i społecznej".

Kierownik Uczelnianego Projektu Badawczego: prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński

Liczba miejsc dla kandydatów na doktorantów: - 1

Proponowany opiekun naukowy dla kandydata do Szkoły Doktorskiej AWF:


prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński e-mail: zbigniew.dziubinski@awf.edu.pl
dr hab. Michał Lenartowicz prof. AWF e-mail: michal.lenartowicz@awf.edu.pl
dr hab. Jakub Mosz e-mail: jakub.mosz@awf.edu.pl

Problematyka planowanych badań naukowych

Humanistyczne i społeczne aspekty kultury fizycznej

Wymagane kompetencje i osiągnięcia naukowe

1. Ukończone studia magisterskie z obszaru nauk społecznych, humanistycznych, teologicznych lub/i na kierunku wychowanie fizyczne.
2. Uczestnictwo w co najmniej jednej konferencji naukowej.
3. Znajomość języka angielskiego na poziomie B2.
4. Wstępna koncepcja badań w ramach projektu doktorskiego zaaprobowana przez opiekuna naukowego z AWF Warszawa.

Ewentualnie: dodatkowe umiejętności, uprawnienia

Posiadanie publikacji naukowych, doświadczenie w realizacji badań naukowych.

 

Jednostka, w której prowadzone będą badania naukowe:

KATEDRA NAUK BIOMEDYCZNYCH

Uczelniany Projekt Badawczy: „Poligenowe uwarunkowania profilowania zdolności wysiłkowych u sportowców

Kierownik Uczelnianego Projektu Badawczego: prof. dr hab. Andrzej Mastalerz

Liczba miejsc dla kandydatów na doktorantów: - 1

Proponowany opiekun naukowy dla kandydata do Szkoły Doktorskiej AWF:

prof. dr hab. Andrzej Mastalerz – e-mail: andrzej.mastalerz@awf.edu.pl

Problematyka planowanych badań naukowych

Poligenowe i biomechaniczne uwarunkowania profilowania zdolności wysiłkowych u sportowców.

Wymagane kompetencje i osiągnięcia naukowe

1. tytuł zawodowy magistra z dyscypliny nauki o kulturze fizycznej, nauki o zdrowiu lub nauki biologiczne.

2.umiejętność planowania i prowadzenia badań naukowych

3. znajomość pakietów statystycznych oraz pakietu Microsoft Office i statystycznej analizy wyników badań

4. umiejętność pracy w zespole naukowym

5. doświadczenie w posługiwaniu się aparaturą wykorzystywaną w badaniach związanych z tematem pracy naukowej

6. znajomość języka angielskiego na poziomie B2

Ewentualnie: dodatkowe umiejętności, uprawnienia

Ukończone szkolenia oraz kursy:

1. z zakresu analizy wyników badań

2. szkolenia w wyszukiwaniu literatury

3. szkolenia dotyczące zwiększania efektywności wyszukiwania danych

4. szkolenia dotyczące możliwości finansowania badań

 
 

Wydział Rehabilitacji

Jednostka, w której prowadzone będą badania naukowe

KATEDRA PODSTAW FIZJOTERPAII

Uczelniany Projekt Badawczy: "Ocena kontroli stabilności posturalnej

w odpowiedzi na indukowane perturbacje w różnych grupach wiekowych"

Kierownik Uczelnianego Projektu Badawczego: prof. dr hab. Michalina Błażkieiwcz-Janeczko

Liczba miejsc dla kandydatów na doktorantów: - 1

Proponowany opiekun naukowy dla kandydata do Szkoły Doktorskiej AWF:

prof. dr hab. Michalina Błażkieiwcz-Janeczko e-mail: michalina.blazkiewicz@awf.edu.pl

Problematyka planowanych badań naukowych

1. Analiza reakcji na perturbacje podczas stania swobodnego

lub

2. Analiza reakcji na perturbacje podczas chodu

Wymagane kompetencje i osiągnięcia naukowe

1. wystąpienie ustne na co najmniej jednej konferencji związanej z tematyką biomechaniki

2. jedna praca z IF opublikowana lub potwierdzenie jej wysłania do wydawnictwa

Ewentualnie: dodatkowe umiejętności, uprawnienia

Umiejętność obsługi programu Statistica, platformy Zebris oraz platform do oceny stabilności ciała człowieka

Jednostka, w której prowadzone będą badania naukowe

PRACOWNIA BIOETYKI I FILOZOFII

Monotematyczne Zadanie Badawcze: "Anglojęzyczne narzędzie psychometryczne, Kwestionariusz Umiejętności Komunikacyjnych – Fizjoterapeuty (KUK-F) i zeszyty metodyczne (ćwiczeń) z komunikacji klinicznej"

Kierownik Monotematycznego Zadania Badawczego: dr hab. Joanna Femiak

Liczba miejsc dla kandydatów na doktorantów: - 1

Proponowany opiekun naukowy dla kandydata do Szkoły Doktorskiej AWF:

dr hab. Joanna Femiak e-mail: joanna.femiak@awf.edu.pl

Problematyka planowanych badań naukowych

Pomoc w graficznej części zeszytów metodycznych, przygotowanie plakatu do konferencji i pomoc w prezentacji, pomoc w obsłudze aplikacji Mendeley

Wymagane kompetencje i osiągnięcia naukowe

1. dobra organizacja pracy

2. wywiązywanie się z zadań (terminowe i rzetelne)

3. znajomość języka angielskiego

4. znajomość aplikacji i programów bibliograficznych

Ewentualnie: dodatkowe umiejętności, uprawnienia

1. znajomość programu Canva, obsługa ankiet Google’a

2. umiejętność prezentacji publicznej

3. odporność na stres i wysokie poczucie kompetencji