Stanowisko Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich z 08.01.2021

Stanowisko Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich  z dnia 8 stycznia 2021 r.

w sprawie dyskusji dotyczącej organizacji szczepień

w jednej z jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Rektorzy uczelni warszawskich wyrażają głębokie zaniepokojenie charakterem toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji na temat organizacji szczepień przeciwko wirusowi SarsCoV-2 w jednej z jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jesteśmy zdania, że nieprawidłowości związane z organizacją pod koniec 2020 r. szczepień przez podległą Uczelni spółkę Centrum Medyczne WUM sp. z o.o. nie powinny były mieć miejsca i należy je bezwzględnie wyjaśnić.

Rektor WUM w ramach autonomii Uczelni i obowiązującego prawa podjął zdecydowane działania świadczące o determinacji w jak najszybszym wyjaśnieniu sprawy, transparentnie komunikując swoje decyzje oraz podstawy ich podjęcia zgodnie z interesem publicznym.

W związku z tym zwracamy się z apelem do wszystkich osób wypowiadających się na ten temat o powściągliwość w wyrażaniu opinii oraz bazowanie na faktach i sprawdzonych informacjach.

Dzięki współpracy naukowców z wielu krajów opracowano szczepionki, które dają realną szansę na przezwyciężenie pandemii COVID-19. Jako przedstawiciele środowiska akademickiego czujemy się szczególnie zobowiązani do propagowania rzetelnej wiedzy na temat szczepień oraz budowania zaufania społecznego do instytucji nauki.

Zachęcamy wszystkich do szczepień.

dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH

Przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich