Osoby z niepełnosprawnością

Zgodnie z zasadą równych praw i obowiązków, kandydaci niepełnosprawni, którzy chcą studiować w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podlegają tej samej procedurze rekrutacyjnej, co wszyscy inni kandydaci.

Pełnomocnik Rektora ds. osób z niepełnosprawnością

W AWF Warszawa osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc  Pełnomocnika Rektora ds. osób z niepełnosprawnością. Dr Inga Maruszyńska zajmuje się wszelkimi sprawami  dotyczącymi warunków studiowania osób z niepełnosprawnością w naszej uczelni.

Kontakt: inga.maruszynska@awf.edu.pl

Zadania:

- Działanie na rzecz przestrzegania praw osób niepełnosprawnych w AWF Warszawa.

- Reprezentowanie studentów niepełnosprawnych przed kadrą AWF Warszawa.

- Zapewnienie niezbędnej pomocy studentom niepełnosprawnym w trakcie studiowania poprzez praktyczne wsparcie oraz udzielanie informacji.

- Udzielanie informacji niepełnosprawnym kandydatom w zakresie oferty edukacyjnej i wyboru studiów.

Regulamin rekrutacji w AWF- opis procedury dla osób z niepełnosprawnością

Opis procedury dla niepełnosprawnych kandydatów na studia pierwszego i jednolite magisterskie, oraz drugiego stopnia:

- Podczas rejestracji w Systemie Elektronicznej Rekrutacji kandydat powinien zaznaczyć fakt swojej niepełnosprawności,

- Student niepełnosprawny podlega pełnej procedurze rekrutacji,

- Student niepełnosprawny może skorzystać z organizacyjnej pomocy pełnomocnika Rektora ds. osób z niepełnosprawnością,

- Kandydaci rejestrują się we właściwej komisji wydziałowej w terminie ogłoszonym przez daną komisję i przedkładają:

a/dowód osobisty lub paszport,

b/inne dokumenty lub zaświadczenia wskazane przez daną komisję wydziałową.

- Kandydaci przystępują do egzaminów,

- Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia na studia zobowiązani są w terminie wyznaczonym przez wydziałową komisję od daty ogłoszenia decyzji do złożenia następujących dokumentów:

a/ ksero świadectwa dojrzałości, oryginał dokumentu do okazania  w trakcie składania dokumentów,

b/ ksero  suplementu do dyplomu, oryginał dokumentu do okazania w trakcie składania dokumentów,

c/ ksero dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub studiów magisterskich lub studiów równorzędnych, oryginał dokumentu do okazania w trakcie składania dokumentów,

d/ zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki na studiach – wydane przez lekarza medycyny pracy,

e/ jedna kolorowa fotografia kandydata, zgodnie z wymogami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych;

f/ podanie o przyjęcie na studia wygenerowane przez System Elektronicznej Rekrutacji kandydatów,

g/ wniosek o wydanie studenckiej legitymacji elektronicznej,

h/ orzeczenie o swojej niepełnosprawności dostarcza kandydat, który fakt swojej niepełnosprawności zaznaczył w Systemie Elektronicznej Rekrutacji. Niedostarczenie orzeczenia o swojej niepełnosprawności będzie oznaczało, że traktowany on będzie dalej jako osoba pełnosprawna.

Za datę złożenia dokumentów uznaje się datę wpływu dokumentów do Uczelni. Niezłożenie dokumentów w terminie oznacza rezygnację z podjęcia studiów.

Regulaminu asystenta osób ze specjalnymi potrzebami w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

1. Usługi asystenckie dla potrzebujących takiego wsparcia studentów Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (zwanej dalej „AWF” lub „Uczelnią”) przyznaje w odpowiedzi na indywidualne potrzeby Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnością (zwany dalej „Pełnomocnikiem”).

2. Usługi asystenckie zapewniane przez Uczelnię są bezpłatne dla osób korzystających z tego wsparcia.

3. Do korzystania z usług asystenckich są uprawnieni studenci  ze specjalnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia, w tym osoby z niepełnosprawnościami posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (zwane dalej „Studentami” lub „osobami uprawnionymi”), którym Pełnomocnik przyznał takie uprawnienie.

4. Usługi asystenckie to usługi umożliwiające stałe lub okresowe wsparcie Studentów w wykonywaniu podstawowych czynności, niezbędnych do realizacji praw i obowiązków studenta Uczelni.

5. Usługi asystenckie są świadczone przez asystentów lub asystentki (studentów AWF, zwanych dalej „Asystentami”).

6. Zakres usług asystenckich zapewnianych przez Uczelnię dla danej osoby uprawnionej określa Pełnomocnik w porozumieniu z osobą korzystającą ze wsparcia oraz w umowie zawieranej przez AWF z Asystentem.

7. Zakres Usług asystenckich może dotyczyć następujących czynności:

1. towarzyszenie w drodze na zajęcia,

2. wsparcie w wykonywaniu notatek z zajęć lub wykonywanie takich notatek,

3. wsparcie w udziale w zajęciach,

4. wsparcie, na warunkach omówionych z prowadzącym zaliczenie/egzamin, w zaliczeniach, egzaminach itp.,

5. wsparcie w pozyskiwaniu i przygotowaniu informacji, materiałów do zajęć,

6. wsparcie w pozyskiwaniu i przygotowaniu informacji do prac zaliczeniowych, licencjackich, magisterskich itp., w sposób nienaruszający wymaganej samodzielności przygotowania przez Studenta tych prac,

7. wsparcie w korzystaniu z biblioteki,

8. wsparcie w załatwianiu spraw bieżących związanych ze studiami,

9. wsparcie w kontaktach społecznych, w tym z: nauczycielami akademickimi, kadrą administracyjną i innymi osobami kształcącymi się,

10. inne czynności, które wynikają z indywidualnych potrzeb osoby uprawnionej.

8. Usługi asystenckie zapewniane przez Uczelnię nie obejmują usług asystencji osobistej takich jak: wsparcie w utrzymaniu higieny osobistej czy czynności pielęgnacyjne.

9. Student zgłaszający się po wsparcie asystenckie wypełnia wniosek o przyznanie wsparcia i dostarcza go do Pełnomocnika. Wniosek o wsparcie wskazuje oczekiwany zakres usług asystenckich oraz czas ich trwania. Do wniosku Student dołącza dokument: aktualne  orzeczenie o niepełnosprawności.

10. Usługi asystenckie przyznawane są danemu Studentowi każdorazowo na okres
jednego semestru i mogą być przyznawane na kolejne semestry. W przypadku utraty statusu studenta AWF, uprawnienie do usług asystenckich zapewnianych przez Uczelnię wygasa.

11. Pełnomocnik podejmuje decyzję o przyznaniu usług asystenckich, określa ich zakres i miesięczny limit. W szczególnie uzasadnionych przypadkach limit ten może ulec zmianie w trakcie trwania semestru.

12. Osoba uprawniona ma prawo do samodzielnego wskazania (znalezienia dla siebie) osoby asystującej. Pełnomocnik może wesprzeć osobą uprawnioną w znalezieniu asystenta. Osoba wskazana przez uprawnionego jako jego asystent musi zostać zatwierdzona przez Pełnomocnika i podpisać z Uczelnią odpowiednią umowę na pełnienie tych obowiązków.

13. Obowiązki Studenta, któremu przyznano pomoc Asystenta:

1.  Student zobowiązany jest do samodzielnego zaliczenia przedmiotów ustalonych
w programie studiów. Asystent może towarzyszyć Studentowi, by pomóc  np. w komunikacji z otoczeniem, jednak nie może podpowiadać ani udzielać  odpowiedzi za Studenta.

2. W ramach korzystania z usługi wsparcia Asystenta, Student zobowiązuje się  w szczególności do:

-      nieopuszczania zajęć bez ważnego powodu i niespóźniania się na nie, ponieważ od obecności Studenta na zajęciach zależy wysokość wynagrodzenia Asystenta,

-     zawiadamiania Asystenta o swojej zaplanowanej nieobecności z wyprzedzeniem przynajmniej 24-godzinnym. Jeśli nieobecność jest nagła i nie była planowana, należy o niej poinformować możliwie jak najszybciej,

-      powiadamiania Asystenta przed zajęciami o swoich spóźnieniach,

-   nieprzeszkadzania Asystentowi poza godzinami jego pracy wskazanymi we wniosku. Jeśli Student będzie potrzebował pomocy asystenckiej poza godzinami wskazanymi we wniosku, informuje o tym przynajmniej 3 dni robocze wcześniej Sekcję ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Asystenta,

-   czynnego (w miarę możliwości) uczestnictwa w wykładach i ćwiczeniach. Asystent pomaga podczas  zajęć, jednak nie zwalnia z aktywności na zajęciach,

-    informowania na bieżąco Pełnomocnika o trudnościach powstałych podczas pracy z Asystentem,

-  comiesięcznego potwierdzanie zrealizowanego wsparcia drogą mailową  do Pełnomocnika do 10 dnia następnego miesiąca.

14. W przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności osoby korzystającej ze wsparcia  w spotkaniach z Asystentem przyznanie usług może zostać zawieszone lub cofnięte.

15. Prawa Asystenta:

1. Asystent ma prawo odmówić wykonania danej pracy, jeśli wykracza ona poza jego kompetencje i uzgodnienia ze Studentem lub w jego ocenie spowoduje to obniżenie poziomu samodzielności Studenta przy wykonywaniu czynności, które powinny zostać przez Studenta wykonane samodzielnie,

2. Asystent może odmówić wykonywania usług asystenckich, jeżeli prowadziłoby to zagrożenia (zdrowia, mienia itp.) lub naruszenia zasad etyki,

3. Asystent ma prawo odmówić świadczenia pracy w innych godzinach niż wykazane we wniosku Studenta o przyznanie asysty.

16. Prawa wynikające z zawartej między Asystentem a Uczelnią umowy, określają przepisy Kodeksu pracy.

17. Obowiązki Asystenta

1. Do obowiązków Asystenta należy przede wszystkim pomoc w sporządzaniu notatek oraz inne czynności określone w umowie. Asystent nie może wyręczać Studenta na zajęciach lub przy załatwianiu spraw w Uczelni, w tym z prowadzącymi zajęcia, jednak w razie potrzeby jest obok i wspiera Studenta, jeśli ten ma trudności.

2. W ramach świadczenia usług wsparcia, Asystent zobowiązuje się w szczególności do:

-     wypełniania karty pracy i przedstawiania jej Pełnomocnikowi drogą mailową do 10 dnia następnego miesiąca,

-      zawiadamiania Studenta o planowanej nieobecności z wyprzedzeniem przynajmniej 24-godzinnym. Jeśli nieobecność jest nagła i nie była planowana, należy o niej poinformować możliwie jak najszybciej,

-      informowania na bieżąco Pełnomocnika  o wszelkich trudnościach podczas współpracy ze Studentem,

18. Asystent wykonuje usługi asystenckie wyłącznie na rzecz osoby uprawnionej.

19. W przypadku wątpliwości związanych z interpretacją niniejszego Regulaminu lub wykonywaniem obowiązków przez Asystenta lub Studenta, rozstrzygać je będzie w sposób wiążący Pełnomocnik.