Gimnastyka Korekcyjna w Wychowaniu Fizycznym i Zdrowotnym

Opis studiów

Studia podyplomowe Gimnastyka korekcyjna w wychowaniu fizycznym i zdrowotnym mają charakter praktyczny. Ich celem jest przygotowanie nauczycieli wychowania fizycznego, przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej do prowadzenia specjalistycznych zajęć z gimnastyki korekcyjnej z dziećmi z wadami postawy ciała w placówkach oświatowych. Absolwent studiów będzie umiał podejmować działania w zakresie profilaktyki i korekcji wad postawy ciała na różnych etapach rozwoju dziecka.  Studia te dają uprawnienia do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjnej w placówkach oświatowych.

Czego się nauczysz

• nauczyciele wychowania fizycznego, nauczania zintegrowanego oraz przedszkolnego
  • absolwenci kierunków pedagogicznych, którzy posiadają uprawnienia pedagogiczne
  • przeprowadzisz specjalistyczne zajęcia z gimnastyki korekcyjnej z dziećmi z wadami postawy ciała
  • pozyskasz wiedzę oraz umiejętności praktyczne z zakresu profilaktyki i korekcji wad postawy ciała na różnych etapach rozwoju dziecka
  • zrozumiesz pojęcia z zakresu budowy i czynności narządów i układów człowieka w kontekście ćwiczeń fizycznych

Efekty uczenia się

Wiedza

Znasz i rozumiesz:

• wiedzę z zakresu budowy i czynności narządów i układów człowieka w kontekście ćwiczeń fizycznych.
  • zasady i prawa opisujące czynności i kontrolę ruchów człowieka oraz wiedzę z zakresu biomechanicznych zasad oceny cech fizycznych człowieka i kryteria oceny techniki ruchu.
  • podstawowe koncepcje i modele zdrowia oraz cele, zadania i funkcje edukacji zdrowotnej w profilaktyce społecznej z uwzględnieniem wad postawy ciała.
  • zasady projektowania procesu kształcenia w wychowania fizycznego i gimnastyce korekcyjnej, a także znaczenie doboru strategii, form, środków i metod kształcenia oraz warunków w realizacji zadań i celów gimnastyki korekcyjnej.
  • czynniki sprzyjające rozwojowi człowieka i hamujące jego rozwój oraz zaburzenia zachowań, możliwości działań nauczycielskich w zakresie terapii oraz profilaktyki.
  • podstawy prawne organizacji gimnastyki korekcyjnej w szkole oraz jej miejsce we współczesnym systemie edukacji.
  • podstawowe pojęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej oraz procesu posturogenezy oraz metody oceny postawy ciała i ich zastosowanie.
  • charakterystykę kliniczną wad postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej (plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy wklęsło – okrągłe, plecy płaskie) oraz wad kończyn dolnych, a także podstawy patobiomechaniki skolioz.
  • zasady doboru ćwiczeń korekcyjnych dla dzieci z różnymi wadami postawy ciała w zależności od ich rodzaju i stopnia zaawansowania.
  • zasady doboru zabaw i gier ruchowych dla potrzeb procesu korekcyjnego

Umiejętności

Potrafisz:

• wskazać i nazwać najważniejsze elementy funkcjonalne organizmu człowieka oraz wytłumaczyć zależności i związki występujące między nimi.
  • wykorzystać podstawowe metody i techniki pomiarowe do oceny budowy i postawy ciała a także wykorzystać wybrane  testy funkcjonalne do oceny układu mięśniowego.
  • ocenić pozytywne mierniki zdrowia oraz stosować podstawowe metody, formy i środki edukacji zdrowotnej w pracy z dziećmi i młodzieżą.
  • formułować i operacjonalizować podstawowe cele edukacyjne z zakresu gimnastyki korekcyjnej oraz projektować i oceniać programy dydaktyczno – wychowawcze gimnastyki korekcyjnej.
  • dobrać właściwe ćwiczenia korekcyjne w zależności od występującej wady postawy ciała oraz od stopnia jej zaawansowania.
  • dobrać i zastosować ćwiczenia reedukacji posturalnej (ćwiczenia czucia postawy ciała) w postępowaniu korekcyjnym z dzieci z wadami postawy ciała.
  • indywidualnie, dla potrzeb dziecka, dobrać i zaproponować zestaw korekcyjnych ćwiczeń domowych.
  • wykorzystać różne formy aktywności fizycznej w profilaktyce i korekcji wad postawy ciała.
  • przygotować i przeprowadzić lekcję gimnastyki korekcyjnej z uwzględnieniem rodzaju wady postawy, wiekiem i możliwościami dzieci.
  • wykorzystać działania korekcyjne w profilaktyce wad postawy ciała na różnych etapach rozwoju dziecka

Kompetencje społeczne

Potrafisz:

• zorganizować swoje stanowisko pracy i samodzielnie wykonywać obowiązki zgodnie z tokiem zajęć.
  • prowadzić prozdrowotny styl życia, dbać o optymalny poziom sprawności fizycznej oraz prawidłową sylwetkę ciała.
  • stosować ogólne zasady etyki społecznej, oraz normy postępowania interpersonalnego  właściwe dla działalności rekreacyjnej.
  • wykazywać inicjatywę w samodzielnym podejmowaniu zadań w zakresie profilaktyki wad postawy ciała, wynikających ze zmieniających się warunków życia dzieci i młodzieży.
  • pracować w zespole -aktywnie uczestniczyć w pracy grup (zespołów) i organizacji realizujących cele społeczne, szczególnie w zakresie działalności sportowej.
  • doceniać znaczenie współpracy w zespole w realizacji postawionych zadań.
  • uzupełniać swoją wiedzę oraz będąc świadomym ograniczeń we własnych kompetencjach, zwrócić się o pomoc do eksperta.
  • dbać o bezpieczeństwo osób uczestniczących w zajęciach gimnastyki korekcyjnej.
  • nawiązywać relacje społeczne w sposób prawidłowy posługując się skutecznie dostępnymi kanałami komunikacji z jednostkami i grupami społecznymi.

Informacje szczegółowe

Gimnastyka przy muzyce

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Ogółem liczba godzin

• dyplom ukończenia studiów wyższych;
  • zaświadczenie lekarskie
  • 1 zdjęcie formatu 3,5 cm x 4,5 cm;
  • potwierdzenia semestralnych wpłat w wyznaczonych terminach

Dokumenty można składać w Centrum Kształcenia Podyplomowego do 30.09.2024 r.

Czas trwania i koszty

Czas trwania - 3 semestry

Opłata za studia, pełen koszt - ok. 7 000 zł

Centrum Kształcenia Podyplomowego AWF Warszawa