Warsztaty dla Praktyków Jogi
Warsztaty dla Praktyków Jogi składają się na trzy kursy:
1. Onkologia, będzie przygotowaniem i praktycznym do prowadzenia zajęć hatha jogi z osobami w trakcie lub po przebytej chorobie onkologicznej. 2. Profilaktyka i Reedukacja Mięśni Dna Miednicy (MDM) w Jodze, dedykowane osobom pragnącym zgłębić wiedzę na temat profilaktyki i reedukacji mięśni dna miednicy (MDM). Na warsztacie dowiesz się, jak świadoma praca z tłocznią brzuszną i mięśniami dna miednicy może poprawić Twoją praktykę jogi i jakość życia. 3. Joga dla seniorów, prowadzenie bezpiecznych i wzmacniających zajęć.
Dla kogo
- absolwenci lub słuchacze studiów podyplomowych Relaksacja i Joga
- osoby, które ukończyły kurs instruktorski Hatha Jogi
Korzyści edukacyjne z udziału w warsztatach:
- Nauczysz się dostosowywać praktykę hatha jogi do potrzeb osób po chorobie onkologicznej, seniorów i osób z dysfunkcjami mięśni dna miednicy (MDM)
- Zdobędziesz wiedzę z zakresu kinezjologii oraz psychofizycznych aspektów pracy z grupami specjalnymi
- Poznasz techniki wspierające regenerację, profilaktykę zdrowotną i poprawę jakości życia
- Rozwiniesz umiejętność prowadzenia bezpiecznych, wspierających i świadomych zajęć jogi
- Wzbogacisz swój warsztat o praktyczne narzędzia do pracy indywidualnej i grupowej
Poszerzysz kompetencje jako nauczyciel jogi – z empatią, uważnością i profesjonalizmem
Co otrzymasz
- certyfikat ukończenia: Warsztatu Onkojoga/Warsztatu Profilaktyka i Reedukacja Mięśni Dna Miednicy (MDM) w jodze/ Warsztatu Joga dla seniorów
Onkojoga- przygotowanie do pracy z osobami po chorobie onkologicznej |
---|
Korzyści dla kursantów
- Zdobycie wiedzy o fizycznych i psychicznych potrzebach osób po leczeniu onkologicznym
- Nauka dostosowywania praktyki hatha jogi do ograniczeń i możliwości uczestników
- Poznanie technik wspierających regenerację, redukcję stresu i poprawę jakości życie
- Umiejętność tworzenia bezpiecznego, wspierającego środowiska zajęć
- Praktyczne wskazówki do prowadzenia łagodnych, uważnych sesji jogi
- Rozwój empatii, uważności i kompetencji w pracy z grupami specjalnymi
Treści programowe warsztatów
- Istota choroby nowotworowej – definiowanie, rodzaje , częstość zachorowań. rokowanie. Metody leczenia nowotworów- leczenie operacyjne, chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia. Biopsychospołeczne skutki terapii onkologicznej. Fazy radzenia sobie z chorobą nowotworową – perspektywa chorego.
- Omówienie oczekiwanych efektów (fizycznych, psychicznych i społecznych) oraz oczekiwań uczestników grupy jogi dla osób chorych na nowotwory oraz po przebytej chorobie nowotworowej
- Aktywność fizyczna chorych jako czynnik sprzyjający zdrowieniu. Komunikacja z osobą chorą onkologicznie. Zasady i metody wsparcia osób chorych onkologicznie.
- Planowanie zajęć jogi akademickiej dla osób chorych onkologicznie i po chorobie nowotworowej. Dopasowanie odpowiednich ćwiczeń dla wyodrębnionych grup osób chorych onkologicznie. Praktyczne zajęcia jogi i relaksacji w grupie uczestników kursu.
Co otrzymasz
- certyfikat ukończenia: Warsztatu Onkojoga
Nasi wykładowcy:
dr n. med. Barbara Huras
Specjalista chorób wewnętrznych i onkologii klinicznej. Lekarz z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, posiadający tytuł doktora nauk medycznych. Specjalista II stopnia w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz onkologii klinicznej. Pracowała m.in. jako ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej w CM Małgorzata oraz Szpitalu Onkologicznym NUMED w Częstochowie. Obecnie wykładowca Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Aktywny członek zarządu Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (od 2013 r.), organizator i współorganizator licznych konferencji, warsztatów i szkoleń onkologicznych. Autorka publikacji naukowych i rozdziałów w podręcznikach z zakresu onkologii.
prof. Joanna Górna
dr hab. nauk o zarządzaniu, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, autorka wielu artykułów i publikacji dotyczących jogi, relaksacji, kształcenia ustawicznego, m.in. współautorka książek „ Joga dla zdrowia” oraz „Joga - ruch, oddech, relaks”, Kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Częstochowie, wykładowca na studiach podyplomowych Relaksacja i Joga Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz kursach instruktora rekreacji ruchowej w specjalności hatha joga. Od wielu lat zajmuje się promocją zdrowego stylu życia, technikami pokonywania stresu i pracy z umysłem. Uczestnik wielu europejskich i krajowych projektów badawczych.
Termin
15-16.11.2025
Warunki zaliczenia modułu
Przed kursem zostanie przeprowadzony pretest, który będzie składał się z 5 pytań zamkniętych z 4 odpowiedziami w tym jednej poprawnej z zakresu wiedzy i umiejętności przekazywanej na kursie. Na zakończenie zostanie przeprowadzony ten sam test tzw. postest, po którym zostanie oceniony przyrost wiedzy i umiejętności.
Profilaktyka i Reedukacja Mięśni Dna Miednicy (MDM) w jodze |
---|
Korzyści dla kursantów
- poznasz mechanikę prawidłowego oddychania
- poznasz mięśnie odpowiedzialne za zjawisko tłoczni brzusznej
- będziesz potrafił aktywować i relaksować mięśnie dna miednicy
- będziesz potrafił określić prawidłowy czas i siłe skurczu MDM w asanach
- będziesz potrafił kontrolować MDM i mięśnie wspomagające podczas praktyki asan i w życiu codziennym
Treści programowe warsztatu:
- Wyjaśnienie procesu wymiany gazowej w płucach. Rozróżnienie oddychania brzusznego i piersiowego. Identyfikacja mięśni wdechowych (główne, dodatkowe i zapasowe) oraz wydechowe (2 godz.)
- Poznanie anatomii i funkcji mięśni dna miednicy, Zrozumienie roli tłoczni brzusznej: Wyjaśnienie mechanizmu efektywnej kontroli ciśnienia wewnątrzbrzusznego (1 godz.)
- Omówienie znaczenia tłoczni brzusznej w procesach takich jak defekacja, poród, czy podnoszenie ciężarów. Charakterystyka wybranych dysfunkcji: poród, nietrzymanie moczu, obniżenie narządów, nietrzymanie moczu, cesarskie cięcie (2 godz.)
- Nauka kontrolowanego oddychania w różnych pozycjach ciała podczas praktykowania MDM i jogi (2 godz.)
- Koordynacja pracy mięśni dna miednicy z mięśniami brzucha i przeponą (2 godz.)
- Nauka aktywacji i relaksacji mięśni dna miednicy (2 godz.)
- Aktywacja relaksacja mięśni dna miednicy w praktyce jogi i życiu codziennym (3 godz.)
- Ćwiczenie technik relaksacyjnych z oddychaniem i wizualizacją (2 godz.)
Co otrzymasz
- certyfikat ukończenia: Warsztatu Profilaktyka i Reedukacja Mięśni Dna Miednicy (MDM) w jodze
Nasi wykładowcy:
Dr hab. Ida Wiszomirska prof. AWF- Od 1995 roku nauczyciel akademicki specjalizujący się w anatomii prawidłowej człowieka, anatomii funkcjonalnej i kinezjologii oraz rehabilitacji w miopatiach uwarunkowanych genetycznie. Od 2004 roku doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie rehabilitacji ruchowej a od 2018 doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej. Autorka kilkudziesięciu prac z zakresu zaburzeń postawy, stabilności posturalnej, prewencji upadków, chodu, fizjoterapii chorób nerwowo-mięśniowych, badań funkcji płuc: (https://www.researchgate.net/profile/Ida_Wiszomirska). Wykonawca lub kierownik w 8 grantach, 15 projektach statutowych. Uczestniczyła w ponad 50 konferencjach naukowych międzynarodowych i krajowych. Autora podręcznika Anatomia Układu Ruchu Człowieka, współautorka podręcznika dla studentów; Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie oraz twórca autorskiego programu do nauczania kinezjologii na kierunku Fizjoterapia, Terapia Zajęciowa oraz na studiach podyplomowych Relaksacja i Joga
dr Agnieszka Ulfik
mgr Ewa Duchowicz- Mateusiak
Termin:
22-23.11.2025
Warunki zaliczenia modułu
Przed kursem zostanie przeprowadzony pretest, który będzie składał się z 10 pytań zamkniętych z 4 odpowiedziami w tym jednej poprawnej z zakresu wiedzy i umiejętności przekazywanej na kursie. Na zakończenie zostanie przeprowadzony ten sam test tzw. postest, po którym zostanie oceniony przyrost wiedzy i umiejętności.
Joga dla seniorów- prowadzenie bezpiecznych i wzmacniających zajęć |
---|
Korzyści dla kursantów
- Poznanie potrzeb fizycznych i emocjonalnych osób starszych w kontekście jogi
- Nauka adaptowania pozycji jogi do różnych poziomów sprawności
- Praktyczne narzędzia do tworzenia zajęć wspierających mobilność, równowagę i relaks
- Umiejętność prowadzenia zajęć bezpiecznych i angażujących dla seniorów
- Rozwój kompetencji w pracy z grupami międzypokoleniowymi
- Inspiracje do budowania społeczności i wspierania aktywności w dojrzałym wieku
Treści programowe warsztatu:
- Zapoznanie uczestników kursu z problemami pojawiającymi się wraz z upływem czasu takimi jak: choroby, ograniczenia ruchowe i psychologiczne, konieczność dbania o swój stan zdrowia.
- Praktyczne ćwiczenia z użyciem pomocy dydaktycznych: krzesła, wałki, klocki, paski.
- Wizualizacja, relaksacja – wykład oraz ćwiczenia praktyczne. Trening autogenny Schulza i Jacobsona.
- Rola instruktora jogi w prowadzeniu zajęć z osobami starszymi.
- Techniki oddechowe, wykład oraz ćwiczenia praktyczne.
Co otrzymasz
- certyfikat ukończenia: Warsztatu Joga dla seniorów
Nasi wykładowcy:
Małgorzata Kuk
Zbigniew Szlachta
Dr hab. Ida Wiszomirska prof. AWF- Od 1995 roku nauczyciel akademicki specjalizujący się w anatomii prawidłowej człowieka, anatomii funkcjonalnej i kinezjologii oraz rehabilitacji w miopatiach uwarunkowanych genetycznie. Od 2004 roku doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie rehabilitacji ruchowej a od 2018 doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej. Autorka kilkudziesięciu prac z zakresu zaburzeń postawy, stabilności posturalnej, prewencji upadków, chodu, fizjoterapii chorób nerwowo-mięśniowych, badań funkcji płuc: (https://www.researchgate.net/profile/Ida_Wiszomirska). Wykonawca lub kierownik w 8 grantach, 15 projektach statutowych. Uczestniczyła w ponad 50 konferencjach naukowych międzynarodowych i krajowych. Autora podręcznika Anatomia Układu Ruchu Człowieka, współautorka podręcznika dla studentów; Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie oraz twórca autorskiego programu do nauczania kinezjologii na kierunku Fizjoterapia, Terapia Zajęciowa oraz na studiach podyplomowych Relaksacja i Joga
Termin:
07-08.02.2026
Warunki zaliczenia modułu
Przed kursem zostanie przeprowadzony pretest, który będzie składał się z 10 pytań zamkniętych z 4 odpowiedziami w tym jednej poprawnej z zakresu wiedzy i umiejętności przekazywanej na kursie. Na zakończenie zostanie przeprowadzony ten sam test tzw. postest, po którym zostanie oceniony przyrost wiedzy i umiejętności.
Informacje szczegółowe |
---|
Harmonogram
15-16.11.2025- Onkojoga
22-23.11.2025- Profilaktyka i Reedukacja Mięśni Dna Miednicy (MDM) w Jodze
07-08.02.2026- Joga dla seniorów
Koszt
Koszt 1 warsztatu- 690 zł.
Wymagania i zasady rekrutacyjne
-wypełniony kwestionariusz rejestracja
- dyplom ukończenia studiów podyplomowych Relaksacja i Joga
-potwierdzenie ukończenia kursu Hatha jogi
Kontakt
Centrum Kształcenia Podyplomowego AWF Warszawa
00-968 Warszawa, ul. Marymoncka 34
Gmach Główny, pok. 63 - miejsce składania dokumentów (poz. nr 1A na planie Uczelni)
tel: 22 834 56 16 lub 22 834 04 31 wew. 436, lub kom. 795 131 359
e-mail: studiapodyplom@awf.edu.pl
Kierownik kursu- dr hab. Ida Wiszomirska prof. AWF - ida.wiszomirska@awf.edu.pl