Stypendium ministra

Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2024/2025

Informacja na temat stypendiów Ministra  za znaczące osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2024/2025 dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-na-temat-stypendiow-ministra-nauki-za-znaczace-osiagniecia-dla-studentow-na-rok-akademicki-20242025-konkurs-sst05

1. Od 26 września 2024 r. do 21 października 2024 r. studenci mogą składać wnioski o stypendium Ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów.
2.  Student ubiegający się o stypendium Ministra wypełnia wniosek (wzór wniosku) - zgodnie z wykazem osiągnięć pobierz  , który należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: marek.derzechowski@awf.edu.pl - temat wiadomości: wniosek o stypendium ministra_imię i nazwisko studenta.
a)  Do wniosku należy załączyć dokumentację potwierdzającej dane osiągnięcie - wskazaną w wykazie osiągnięć. W treści wiadomości należy podać numer tel. studenta do kontaktu w sprawie złożenia wniosku w systemie ZSUN/OSF.
b)  Student, którego wniosek będzie spełniał wymogi formalne otrzyma pocztą zwrotną login i hasło do edytowania swojego wniosku składanego w systemie ZSUN/OSF, (edycja danych osobowych, opis osiągnięć, załączenie dokumentacji potwierdzającej zgodnej z wymogami Ministerstwa).
c)  Po zakończeniu wprowadzania danych w systemie ZSUN/OSF student przesyła informację na adres, z którego otrzymał login i hasło do systemu - o zakończeniu edycji wniosku.
d)  Pracownik Uczelni sprawdza kompletność wniosku i zgodność danych dotyczących studiów oraz osiągnięć ze stanem faktycznym.
e)  Po zakończonej edycji wniosku pracownik Uczelni generuje wnioski (w formacie PDF) i przedstawia je Rektorowi do podpisu elektronicznego.

Terminy:
1. Od 26 września 2024 r. do 21 października 2024 r. studenci mogą składać wnioski o stypendium Ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów na adres: marek.derzechowski@awf.edu.pl.
2.  Sukcesywnie, najpóźniej do 22 października 2024 r. następuje ocena formalna Dziekana złożonego wniosku.
4.  Do 24 października 2024 r. przedstawienie Rektorowi wniosków o stypendium Ministra  za znaczące osiągnięcia dla studentów.

WAŻNE  Wnioski niekompletne,  niespełniające wymogów formalnych, złożone lub uzupełnione po terminie nie będą rozpatrywane.

Warunki  ubiegania się o stypendium Ministra:
Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi.
Stypendium ministra przysługuje na studiach:

pierwszego stopnia,

studiach drugiego stopnia,

jednolitych studiach magisterskich.

Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku.

Stypendium ministra na rok akademicki 2024/2025 może zostać przyznane studentowi, który spełnił łącznie następujące warunki: w poprzednim roku akademickim (czyli 2023/2024) zaliczył rok studiów oraz uzyskał wpis na kolejny rok studiów w danym roku akademickim (czyli 2024/2025).
Ww. wymogów nie stosuje się do studenta, który w roku złożenia wniosku o przyznanie stypendium (czyli w 2024 r.) został przyjęty na studia drugiego stopnia.

Osoba przyjęta w 2024 r. na jednolite studia magisterskie albo na studia pierwszego stopnia nie może ubiegać się o stypendium na pierwszym roku tych studiów.
Stypendium ministra nie przysługuje studentowi posiadającemu już tytuł zawodowy: magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
licencjata, inżyniera albo równorzędny, ale tylko gdy ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Stypendium nie przysługuje również studentowi, w przypadku którego łączny okres studiów jest dłuższy niż 12 semestrów, z tym że w przypadku studiów:

pierwszego stopnia – gdy jest dłuższy niż 9 semestrów,
drugiego stopnia – gdy jest dłuższy niż 7 semestrów.
Do ww. łącznego okresu wlicza się każdy rozpoczęty semestr, nawet jeżeli student przebywał w jego trakcie na urlopie od zajęć w uczelni. Wyjątkiem są semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego – nie są one wliczane do okresu, w którym przysługuje stypendium ministra.

W przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających – zgodnie z przepisami prawa – 11 albo 12 semestrów, okres przysługiwania stypendiów ministra jest dłuższy o 2 semestry, a zatem wynosi łącznie 14 semestrów.

We wniosku można przedstawić wyłącznie osiągnięcia uzyskane do 30 września 2024 r. Muszą to być osiągnięcia uzyskane w okresie studiów, a więc:

w przypadku studenta studiów pierwszego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich – od dnia rozpoczęcia tych studiów

w przypadku studenta studiów drugiego stopnia – od dnia rozpoczęcia studiów pierwszego stopnia poprzedzających studia drugiego stopnia.

W przypadku dotychczasowych stypendystów ministra, we wniosku można podać jedynie osiągnięcia uzyskane od 1 października roku akademickiego, w którym studentowi przyznano ostatnie stypendium ministra.
We wniosku nie można wykazywać osiągnięć, które zostały uzyskane w okresie urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.

Wskazane we wniosku publikacje muszą być opublikowane do 30 września 2024 r. Publikacje wydane po 30 września 2024 r. nie są uwzględniane.

Osiągnięcia naukowe oraz artystyczne wskazane we wniosku muszą być związane z odbywanymi studiami na kierunku (lub na kierunkach – w przypadku indywidualnych studiów międzywydziałowych lub międzydziedzinowych), z którego student ubiega się o stypendium. We wniosku nie należy wykazywać osiągnięć związanych ze studiami na innym kierunku (np. studiami równoległymi, w drugiej uczelni).

Nie można też podawać we wniosku osiągnięć naukowych lub artystycznych spoza studiów, np. związanych z pracą zawodową, hobby lub innymi prywatnymi zainteresowaniami, etc.

Osiągnięcia naukowe, osiągnięcia artystyczne oraz osiągnięcia sportowe studenta punktowane przy ubieganiu się o stypendium dostępne są na stronie:  https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-na-temat-stypendiow-ministra-nauki-za-znaczace-osiagniecia-dla-studentow-na-rok-akademicki-20242025-konkurs-sst05

Wykaz osiągnięć pobierz

Dokumentowanie osiągnięć

Osiągnięcia są dokumentowane w postaci pisemnej. Do wniosku należy dołączyć oświadczenia, zaświadczenia lub regulaminy dotyczące ww. osiągnięć. Wykaz niezbędnych załączników został zamieszczony powyżej (wykaz osiągnięć).

WAŻNE! Oświadczenia dołączane do wniosku mogą być podpisane tylko własnoręcznie albo elektronicznie.

W przypadku wyboru podpisu własnoręcznego należy:

1. wypełnić wymagane pola w oświadczeniu (w edytorze tekstowym lub własnoręcznie),
2. własnoręcznie podpisać wydrukowane oświadczenie,
3. wykonać skan (lub zdjęcie) podpisanego oświadczenia,
4. zapisać zeskanowane oświadczenie jako plik PDF.

W przypadku wyboru podpisu elektronicznego (bez konieczności druku) należy:

1. wypełnić wymagane pola w oświadczeniu (w edytorze tekstowym),
2. zapisać oświadczenie jako plik PDF,
3. podpisać plik PDF elektronicznie:
kwalifikowanym podpisem elektronicznym – tylko za pomocą aplikacji udostępnionej przez dostawcę tej usługi
podpisem zaufanym
podpisem osobistym (przez e-dowód) – przy pomocy czytnika lub aplikacji eDO App.

Uwaga! W celu podpisania dokumentu (oświadczenia) niedopuszczalne jest:

1. wstawienie (wklejenie) do pliku PDF cyfrowego odwzorowania własnego podpisu (np. zdjęcia, skanu, obrazka, etc.),
2. złożenie w pliku PDF odręcznego podpisu rysikiem na ekranie monitora lub tabletu,
3. podpisanie pliku PDF za pomocą programu Acrobat Reader przez funkcję „Podpisz się (dodaj inicjały/podpis)”.
Ww. sposoby nie stanowią elektronicznego podpisania dokumentu (oświadczenia). Wnioski, do których dołączono oświadczenia podpisane w sposób nieprawidłowy, będą odsyłane do uzupełnienia w trybie art. 64 § 2 Kpa, tj. poprzez wezwanie rektora uczelni do usunięcia braków w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 14 dni, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Informacja dotycząca osiągnięć i załączniki potrzebne do wypełnienia wniosku o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia dla studentów oraz przykłady oświadczeń studenta składającego wniosek dostępne na stronie  https://www.gov.pl/web/nauka/informacja-na-temat-stypendiow-ministra-nauki-za-znaczace-osiagniecia-dla-studentow-na-rok-akademicki-20242025-konkurs-sst05

Oświadczenie studenta RODO pobierz

Stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców 2024/2025

Wnioski o stypendia ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnych młodych naukowców można składać od 1 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Przed wypełnieniem wniosku należy zapoznać się z informacjami na stronie Ministerstwa - rodzaje znaczących osiągnięć w działalności naukowej, sposób dokumentowania znaczących osiągnięć w działalności naukowej, wymagane załączniki do wniosku, tryb przyznawania stypendium, w tym kryteria oraz wymagane oświadczeniahttps://www.gov.pl/web/nauka/informacja-na-temat-skladania-wnioskow-o-stypendia-ministra-nauki-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-w-2024-r-konkurs-smn20

https://www.gov.pl/web/nauka/rozpoczecie-naboru-wnioskow-o-stypendium-ministra-nauki-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-konkurs-smn20--faq

Stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców może otrzymać młody naukowiec wykazujący się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Stypendium może otrzymać osoba, która w dniu przyznania stypendium  posiada status młodego naukowca.

Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:

jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora
albo

przygotowuje rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nie posiada stopnia doktora – jeżeli od dnia wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego zgodnie z art. 217 nie upłynęło więcej niż 4 lata,

albo
posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Przez zatrudnienie, o którym mowa powyżej, należy rozumieć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Osoby posiadające stopień doktora, a niebędące pracownikami podmiotu (np. zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło), nie mogą ubiegać się o stypendium.

Do okresu wspomnianych wyżej 7 lat nie wlicza się okresów przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym, udzielonych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, lub okresów pobierania zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rodzicielskiego, albo okresów pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej.

Status młodego naukowca będzie weryfikowany zarówno na dzień złożenia wniosku, jak i na dzień podjęcia przez Ministra decyzji o przyznaniu stypendium.

Stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców może otrzymać młody naukowiec wykazujący się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Wytyczne są ogłoszone w Rozporządzeniu MNiSW z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców, tekst jednolity rozporządzenia

Tryb składania wniosku

Wnioski są składane za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF)

Moduł składania wniosków o stypendium zostanie udostępniony w systemie ZSUN/OSF w dniu 1  grudnia 2024 r. i zamknięty - 31 grudnia  2024 r. (po tej dacie system OSF automatycznie zakończy nabór wniosków)

1. Aby wypełnić wniosek należy zalogować się w systemie  https://osf.opi.org.pl/app/-  następnie kompletny  wniosek pobrać (POBIERZ WNIOSKEK Z PODPISEM ZSUN/OSF) - menu po lewej stronie (na samym dole) w zakładce Elektroniczna wysyłka.

2. Wygenerowany wniosek wymaga akceptacji i zatwierdzenia przez dziekana lub prodziekana właściwego do spraw nauki lub kierownika szkoły doktorskiej  (skan pisemnej akceptacji wniosku należy dołączyć do wniosku).

3. Wniosek do Ministerstwa, wygenerowany z systemu ZSUN/OSF plik w formacie PDF („wniosek z podpisem ZSUN/OSF”) musi być opatrzony podpisem zaufanym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym (dokument elektroniczny) przez Rektora. Podpisany wniosek o przyznanie stypendium wysyła się elektronicznie w systemie ZSUN/OSF. W tym celu wnioskodawca przesyła wygenerowany wniosek PDF z załączonym skanem akceptacji na adres: sekretariat.rektor@awf.edu.pl - najpóźniej do 20 grudnia 2024 r. Wniosek z elektronicznym podpisem Rektora zostanie odesłany pocztą zwrotną do wnioskodawcy (na ten sam e-mail lub inny, wskazany przez wnioskodawcę).

4. Wniosek z podpisem elektronicznym Rektora wnioskodawca  zamieszcza w systemie OSF (w zakładce ELEKTRONICZNA WYSYŁKA) poprzez dodanie podpisanego przez Rektora wniosku w miejscu Plik podpisany elektronicznie, a następnie wysyła do Ministerstwa (przycisk WYŚLIJ DO MINISTERSTWA). Wniosek uznaje się za wysłany, gdy jego status w systemie ZSUN/OSF ma status „wysłany”.

Wnioskodawca wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium składa w systemie OSF dokumenty potwierdzające uzyskanie znaczących osiągnięć w działalności naukowej oraz dokumenty potwierdzające przerwy w działalności naukowej z przyczyn wymienionych w art. 360 ust. 3 ustawy (o ile wystąpiły). Do wniosku dołączane są również wymagane oświadczenia.

Instrukcja wypełniania wniosków + FAQ  dostępne na stronie  https://www.gov.pl/web/nauka/rozpoczecie-naboru-wnioskow-o-stypendium-ministra-nauki-dla-wybitnych-mlodych-naukowcow-konkurs-smn20--faq

Ocena wniosków

Wnioski o przyznanie stypendiów spełniające wymagania formalne podlegają ocenie merytorycznej, za pomocą metody punktowej. Ocena dokonywana jest przez ekspertów z poszczególnych dziedzin nauki przy uwzględnianiu Wytycznych uchwalonych przez Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców.

Na podstawie wyników oceny sporządza się listę rankingową wniosków o przyznanie stypendiów według liczby przyznanych punktów.

Kryterium czasowe:

We wniosku można przedstawić wyłącznie osiągnięcia uzyskane do dnia 30 listopada 2024 r. Przepisy nie wskazują daty, od której uwzględniane są osiągnięcia. Młody naukowiec może więc przedstawić swoje największe osiągnięcia z całego okresu aktywności naukowej.

Kryterium formalne:

Stypendium można otrzymać tylko raz. Stypendium dla młodego naukowca nie może zostać przyznane młodemu naukowcowi, któremu w poprzednich latach przyznano stypendium dla młodych naukowców albo stypendium naukowe dla wybitnych młodych naukowców, na podstawie art. 28a ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2018 r. poz. 87).