Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe nt. Kultura fizyczna a rodzina 2024
W imieniu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Polskiej Akademii Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego zapraszam do udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym nt. Kultura fizyczna a rodzina, które odbędzie się w formie hybrydowej dnia 7 grudnia 2024 roku (sobota) w Klubie Relax Qultura Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie przy ul. Marymonckiej 34. Początek o godz. 10.00.
Rodzina w powszechnej opinii uznawana jest za podstawową komórkę społeczną, a więc podstawowy i konstytutywny składnik każdego społeczeństwa. Analizując rodzinę z perspektywy teorii socjologicznej możemy uznać, że jest ona zarówno małą grupą społeczną, grupą pierwotną oraz uniwersalną instytucją społeczną. Nie zagłębiając się w kwestie związane z różnymi modelami życia rodzinnego warto powiedzieć, że rodzina pełni wiele niezwykle ważnych funkcji, w tym: reguluje zachowania seksualne, zapewnia biologiczne odtwarzanie populacji, zapewnia środki do życia, socjalizuje nowe pokolenie, zapewnia bezpieczeństwo i wsparcie emocjonalne, sytuuje w przestrzeni społecznej i określa społeczną tożsamość.
Rodzina, rozumiana jako swoiste mikrospołeczeństwo, funkcjonuje zawsze w jakimś szerszym otoczeniu społecznym, kulturowym i politycznym, ale także geograficznym, przyrodniczym i klimatycznym. Otoczenie to w znaczący sposób determinuje jej styl życia i stawiane cele. Na funkcjonowanie rodziny ogromny wpływ ma jej dostęp do cenionych zasobów społecznych, jakimi są wykształcenie, zamożność, władza, prestiż, miejsce zamieszkania i wiele innych. Można powiedzieć, że w każdym społeczeństwie występują rodziny pod tym względem „lepsze” oraz rodziny „gorsze”.
Patrząc na rodzinę z perspektywy humanistycznych i społecznych nauk o kulturze fizycznej najczęściej zwraca się uwagę na jej rolę wychowawczo-socjalizacyjną, związaną z przyswajaniem przez dzieci abecadła kultury fizycznej, przekształcaniem istot biologicznych w kompetentnych uczestników tego fragmentu życia społecznego i tego segmentu kultury, jakim jest kultura fizyczna. Proces ten nazywany jest w socjologii socjalizacją pierwotną. Jego znaczenie i rola są fundamentalne z punktu widzenia internalizacji przez dziecko wartości, wzorów i norm kultury fizycznej. W procesie tym kształtuje się osobowość i tożsamość dziecka. Siła oddziaływania członków rodziny jest tak wielka, że przekazywane treści dotyczące kultury fizycznej zapadają w świadomości na całe życie. Dzieje się tak, bowiem rodzice dla dziecka są bezalternatywnymi innymi, są dla niego „całym światem”, a ponadto proces ten jest nasycony niezwykle silnymi emocjami, uczuciami, a więź osiąga poziom niespotykany w późniejszym życiu. Innymi słowy, rodzice są dla dziecka jedynymi i najważniejszym osobami, od których nabywa kompetencje w dziedzinie kultury fizycznej, chłonie je jak „przysłowiowa gąbka”.
Celem sympozjum jest ukazanie wielowymiarowych i wielopłaszczyznowych związków występujących między kulturą fizyczną w różnych instytucjonalnych formach a różnymi modelami rodziny. Chodzi o zaprezentowanie oryginalnych ustaleń poznawczych, zarówno teoretycznych jak i empirycznych, wypracowanych w ramach takich dyscyplin naukowych, jak filozofia, socjologia, antropologia kulturowa, kulturoznawstwo, pedagogika czy historia, ale także w ramach różnych podejść teoretycznych i metodologicznych.
Dopełnieniem sympozjalnej deliberacji jest monografia w wersji elektronicznej przygotowana pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Kamila Potrzuskiego, zatytułowana Kultura fizyczna a rodzina, na którą składają się 22 interesujące rozdziały, przygotowane przez 24 przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, z różnych perspektyw dyscyplinarnych, teoretycznych i metodologicznych.
Prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński
Katedra KNHiS
Z uwagi na zmianę formuły spotkania oraz ograniczoną liczbę miejsce w Klubie Relax Qultura w AWF Warszawa, proszę o potwierdzenie swego uczestnictwa do dnia 4 grudnia (środa) w sekretariacie KNHiS: knhis@awf.edu.pl, 22 669 09 25 lub 22 834 04 31 w. 571
data publikacji: 2024.12.04