Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe nt. Kultura fizyczna a instytucjonalizacja

W imieniu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej zapraszamy do udziału w zdalnym (on-line) Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym nt. Kultura fizyczna a instytucjonalizacja oraz spotkaniu wigilijno-świątecznym, które odbędzie się w sobotę 12 grudnia 2020 roku, o godz. 10.00.

„Instytucja” należy do podstawowych pojęć nauk społecznych, a Émile Durkheim sprowadził socjologię do nauki o instytucjach. Termin ten nie jest charakteryzowany w sposób jednoznaczny w naukach społecznych. Nie wnikając we wszystkie szczegółowe odmiany rozumienia tegoż pojęcia, można wskazać trzy podstawowe, a mianowicie instytucja jako 1) podstawa ładu społecznego, 2) zorganizowane typy działalności lub też jako 3) goffmanowskie instytucje totalne podporządkowujące zachowania ludzi szczególnym rygorom.

W najbardziej ogólnym rozumieniu, instytucje to względnie trwałe systemy strukturalno-kulturowe, zaspokajające określone potrzeby jednostek i zbiorowości, działające w sposób uporządkowany i podlegające wszystkim mechanizmom kontrolnym zbiorowości. Instytucje społeczne zwykle określane są jako podstawowe elementy życia społecznego, zapewniające porządek i ład społeczny. Instytucjonalizacja polega na krystalizacji struktury normatywnej danej zbiorowości, dotyczącej wzorów kulturowych, zasad, reguł, norm i wartości. Instytucjonalizacja oczekiwań społecznych powoduje, że zaczynają one oddziaływać zwrotnie na członków określonej zbiorowości, ale także stanowią zestaw zasobów społecznych, z których czerpią członkowie danej zbiorowości idee dotyczące celów-wartości, które są ważne i pożądane oraz adekwatne normy, sposoby osiągania tych wartości.

Zatem problematyka instytucjonalizacji jest jednym z ważniejszych pojęć służących do opisania i wyjaśnienia tego fenomenu społeczno-kulturowego, jakim jest kultura fizyczna. Rozumiana ona może być po demelowsku, jako pewien system wartości odnoszących się do zdrowia, budowy i postawy ciała, odporności, wydolności, sprawności i urody, ale także po krawczykowsku, jako zakorzeniony system zachowań w dziedzinie dbałości o rozwój fizyczny, sprawność ruchową, zdrowie, urodę, cielesną doskonałość i ekspresję człowieka.

Celem Sympozjum jest ukazanie wielowymiarowych i wielokierunkowych związków występujących między kulturą fizyczną a instytucjonalizacją. Ukazanie zagadnienia z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych, z pozycji różnych założeń teoretycznych i metodologicznych, ale także dyscyplinarnych, w tym filozofii, socjologii i pedagogiki.

Uprzejmie informujemy, że uczestnicy zostaną obdarowani monografią pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Michała Jasnego zatytułowaną Kultura fizyczna a instytucjonalizacja, na którą składa się 30 poznawczo interesujących rozdziałów, przygotowanych przez przedstawicieli różnych środowisk naukowych. Monografia zostanie wysłana drogą pocztową.

Patronat i Komitet honorowy, Komitety: naukowy i organizacyjny, Program sympozjum


Uwaga

  1. Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem monografii proszone są o przesłanie adresu, na jaki powinna być wysłana.
  2. Komputery, z których Państwo będziecie się łączyli, powinny mieć zainstalowany mikrofon i kamerkę.
  3. Wszystkie osoby, które mają problem ze zdalnym uczestnictwem w sympozjum, nie wiedzą jak się połączyć, prosimy o kontakt z doktorantką mgr Martyną Sitek: martyna.sitek@awf.edu.pl

data publikacji: 2020.12.01