Debata na temat sportu i olimpizmu w AWF Warszawa

13 marca w Auli im. Zygmunta Gilewicza Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się niezwykle interesująca debata pt. „Społeczne i kulturowe dylematy sportu i olimpizmu”. Debata została przeprowadzona w ramach cyklu Pro Tempore: dialog nauk z inicjatywy ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Pawliny, Rektora Akademii Katolickiej w Warszawie oraz przewodniczącego Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Gospodarzem wydarzenia był prof. dr hab. Bartosz Molik, Rektor AWF Warszawa. Wśród panelistów znaleźli się ks. dr hab. Jerzy Kostorz prof. UO z Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Opolskiego i przewodniczący Komisji Etyki PZPN oraz prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych AWF Warszawa i wiceprzewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Spotkanie prowadził o. dr Janusz Pyda OP z Instytutu Tomistycznego Akademii Katolickiej w Warszawie.

Uczestnikami debaty byli studenci i studentki pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Wychowanie Fizyczne, doktoranci Szkoły Doktorskiej, a także pracownicy Uczelni, sympatycy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów z jego Prezesem mgr. Zbigniewem Sikorą na czele. W debacie wzięli udział luminarze nauk o sporcie, a mianowicie prof. dr hab. Henryk Sozański, były Rektor naszej uczelni, doc. Krzysztof Zuchora, poeta, teoretyk kultury fizycznej, ale także dr hab. Michał Lenartowicz prof. AWF, kierownik Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych.

Słowo wprowadzające do debaty wygłosił JM Rektor AWF prof. dr hab. Bartosz Molik oraz JM Rektor AK ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina. Podczas debaty dominował dyskurs określony przez prowadzącego i panelistów, ale także wynikający z wypowiedzi uczestników, w tym m.in. dr. hab. Michała Lenartowicza i doc. Krzysztofa Zuchorę. Dotyczył on przede wszystkim społeczno-kulturowych, ale także antropologicznych, aksjologicznych, etycznych, pedagogicznych i teologicznych aspektów sportu i olimpizmu.

Uczestnicy debaty byli zgodni, że sport i olimpizm analizowany z perspektywy nauk społecznych stanowi element czy fragment rzeczywistości społecznej i sektor kultury ogólnej, w ramach którego występują zjawiska i toczą się procesy charakterystyczne dla szeroko rozumianego społeczeństwa i jego kultury. Jedne z nich na gruncie sportu i olimpizmu mają większe, a inne mniejsze nasilenie i występują w sposób bardziej lub mniej widoczny. Zatem istnieje potrzeba badania sportu i coubertinowskiego olimpizmu z różnych perspektyw dyscyplinarnych, ale także z różnych perspektyw teoretycznych, od funkcjonalno-strukturalnej (Parsons, Merton), konfliktu społecznego (Marks), empiryzmu logicznego (Lazarsfeld) zaczynając, a na interakcjonizmie symbolicznym (Mead, Simmel, Cooley), fenomenologii (Schutz) i etnometodologii (Garfinkel) kończąc.

Konkludując można powiedzieć, że istnieje wielka potrzeba uprawiania nauki, w tym nauk o sporcie poprzez debatę, dyskurs, deliberację i ścieranie się opinii oraz różnorodnych stanowisk. To przybliża nas wszystkich do prawdy o interesującym nas fenomenie i inspiruje do praktyki społecznej. Dzięki temu zyskujemy niezwykle ważną samoświadomość i znajdujemy motywację do dalszych działań poznawczych i implementacyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania.

data publikacji: 2024.03.14