23. Piknik Naukowy PR i Centrum Nauki Kopernik

W sobotę 11 maja 2019 r. odbędzie się kolejny, już 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. To największa w Europie coroczna impreza plenerowa upowszechniająca naukę. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia. Przybliżając warsztat naukowca, zachęca i inspiruje do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Temat przewodni tegorocznej edycji to "My i maszyny". Przestrzeń podzielona będzie  na siedem stref tematycznych: przyszłości, zdrowia, kultowych eksperymentów, cywilizacji, rodzinnej, "zrób to sam" oraz gości zagranicznych.

Oprócz zwiedzania Stadionu Narodowego i zapoznania się z różnorodną tematycznie ofertą stoisk zapraszamy do stanowiska Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, zlokalizowanej w strefie zdrowia (G8), gdzie przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Nasz bogaty program obejmuje osiem zagadnień:

1. PRODUKCJA MOCY. MOC JEST W TOBIE. WZMACNIAJ MIĘŚNIE CAŁE ŻYCIE – BĘDZIESZ CZUĆ SIĘ ZNAKOMICIE.
Sprawdzimy siłę mięśni swoich nóg. Wykonując serię prostych ćwiczeń i analizując pomiary, dowiemy się, czy maszyna naszego ciała funkcjonuje sprawnie, czy może wymaga serwisowania. 

2. AGRAFKA 
Wykonamy test zwany agrafką: spróbujemy złączyć dłonie za plecami na wysokości łopatek. Próba ta służy do pomiaru mobilności obręczy barkowej. 

3. SPRAWDŹ SWÓJ ZASIĘG
Zmierzymy swoją rozpiętość ramion i sprawdzimy, w jakim miejscu na skali się plasujemy. 

4. WSPÓŁPRACUJ Z MASZYNĄ
Siedź prosto! Czy to wystarczy, żeby zachować zdrowy kręgosłup, gdy coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem? Poznamy podstawowe zasady ergonomii pracy przy biurku. 

5. ZMIERZ SIĘ Z MASZYNĄ 
Ustanowimy nowe rekordy i poczujmy się jak zawodowi sportowcy na treningach. Pomoże nam w tym specjalne urządzenie wykorzystujące sprzężenie zwrotne w ćwiczeniu koncentracji, koordynacji i wytrzymałości. 

6. POKONAJ MASZYNĘ 
Uścisk dłoni informuje o naszej sile. Zbadamy siłę maksymalną obu rąk za pomocą dynamometru, a nasz wynik zostanie zapisany w tabeli rekordów w odpowiedniej kategorii. 

7. ODWZORUJ IDEALNĄ PRACĘ MASZYNY
Poćwiczymy technikę marszu. Pod okiem specjalisty od nordic walkingu zaczniemy poprawnie chodzić z kijami. W drogę! 

8. "ZBIEŻNOŚĆ” STÓP
Zróbmy sobie przegląd podwozia. Podoskop to przyrząd do badania stanu stóp. Osobom, u których zostanie wykryte płaskostopie lub choćby tendencja w tym kierunku, fizjoterapeuta doradzi odpowiednie ćwiczenia.

Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych testów, pomiarów, ćwiczeń i zadań będą czuwać nasi instruktorzy, specjaliści w swojej dziedzinie: dr Dorota Kamień, dr Monika Łopuszańska–Dawid, dr Anna Kopiczko, dr Iwona Maliszewska, dr Karol Gryko z Wydziału Wychowania Fizycznego; mgr Monika Bartnik, prof. Izabela Rutkowska z Wydziału Rehabilitacji; dr Dariusz Gierczuk z Filii w Białej Podlaskiej oraz dr Joanna Piotrowska z Wydziału Turystyki i Rekreacji.


Szczegóły organizacyjne (m.in. program, regulamin, mapa stoisk, wskazówki jak najlepiej dojechać na miejsce) są dostępne na stronie wydarzenia.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

data publikacji: 2019.04.26