Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe nt. Kultura fizyczna w interakcyjnej perspektywie

W imieniu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej zapraszamy do udziału (w kontakcie) w Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym nt. Kultura fizyczna w interakcyjnej perspektywie oraz spotkaniu wigilijno-świątecznym, które odbędą się w sobotę 11 grudnia 2021 roku w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym w Warszawie przy ul. Dewajtis 3. Początek o godz. 10.00.

Termin „interakcja” należy do podstawowych pojęć teoretycznych nauk społecznych, a przede wszystkim socjologii. Interakcyjny model społeczeństwa pojawił się w niemieckiej socjologii humanistycznej na przełomie XIX i XX wieku za sprawą Ferdinanda Tönniesa, Georga Simmla i Maxa Webera, którzy zakwestionowali dotychczasową, pozytywistyczną wizję społeczeństwa (Comte, Marks, Spencer), jednocześnie uznając oddziaływania wzajemne (interakcje) za podstawowy składnik życia społecznego. W socjologii współczesnej występują różne odmiany interakcyjnego modelu społeczeństwa. Talcott Parsons w swej koncepcji interakcji główną rolę przypisuje systemowi, Herbert Blumer interakcjonizmowi symbolicznemu, natomiast Margaret Archer, Amitai Etzioni czy Piotr Sztompka Giddensowskiej teorii strukturacji.

Inną grupę koncepcji stanowią te, które zakładają racjonalność podmiotów działających. Za reprezentantów takiego podejścia można uznać przedstawicieli koncepcji wymiany społecznej, a mianowicie George’a Homansa i Petera Blaua, którzy oparli swe analizy na teorii gier, teorii decyzji i teorii racjonalnego wyboru. Warto też zwrócić uwagę na specyficzne rozumienie interakcji przez Jürgena Habermasa, który uznaje je za działania komunikacyjne dokonywane za pomocą symboli.

Analizą interakcji społecznych zajmuje się wielu badaczy reprezentujących różne orientacje teoretyczne. Wymienić tutaj można etnometodologię, fenomenologię, interakcjonizm symboliczny, ale także rozbudowaną teorię interakcji Ervinga Goffmana.

Interakcje uznajemy za jedno z ważniejszych, kluczowych, a może i niezbędnych pojęć do opisania, wyjaśnienia oraz zrozumienia zjawisk i procesów występujących w tym fragmencie życia społecznego i jego kultury, jakim jest kultura fizyczna, z jej takimi instytucjonalnymi segmentami, jak: wychowanie fizyczne, rekreacja ruchowa, sport, rehabilitacja ruchowa i turystyka.

Celem Sympozjum jest monograficzne i wielodyscyplinarne ukazanie kultury fizycznej z perspektywy interakcji społecznych, tj. z punktu takiego działania społecznego, które wynika z orientowania się na innych aktorów kultury fizycznej i jest odpowiedzią na ich zachowania i działania. Innymi słowy, z punktu widzenia procesu wzajemnego oddziaływania, najczęściej w sytuacji bezpośredniego kontaktu.

Dopełnieniem sympozjalnej refleksji będzie monografia pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Zuzanny Mazur zatytułowana Kultura fizyczna w interakcyjnej perspektywie, na którą składa się 28 interesujących rozdziałów, przygotowanych przez przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, z różnych perspektyw dyscyplinarnych, teoretycznych i metodologicznych. Każdy z uczestników zostanie nią obdarowany.

Patronat honorowy i Komitet honorowy, Komitet naukowy i Komitet organizacyjny, Program sympozjum.


Uwaga!

  1. W trosce o Państwa zdrowie prosimy, aby w sympozjum wzięły udział tylko osoby w pełni zdrowe, które w ostatnich 10. dniach nie miały kontaktu z osobą zakażoną i nie przebywają na kwarantannie.
  2. Na sympozjum zapraszamy osoby zaszczepione, posiadające negatywny wynik testu i te, które uzyskały odporność przez „przechorowanie” Covid-19 w ciągu ostatnich 6. miesięcy.
  3. Podczas sympozjum będą obowiązywały rygory sanitarne, polegające na dezynfekcji rąk, zachowaniu dystansu i noszeniu maseczek zakrywających nos i usta.

data publikacji: 2021.12.06