AWF Warszawa członkiem CoARA

Nasza Uczelnia dołączyła do zrzeszającej ponad 350 organizacji z ponad 40 krajów koalicji CoARA (ang. Coalition for Advancing Research Assessment), która opracowała i 18 listopada br. podpisała porozumienie w sprawie reformy oceny badań naukowych. Porozumienie to wyznacza wspólny kierunek zmian w praktykach oceny badań naukowych, naukowców i organizacji prowadzących badania, z nadrzędnym celem maksymalizacji jakości i wpływu badań. Umowa zawiera zasady, zobowiązania i ramy czasowe reform oraz określa zasady współpracy przy wprowadzaniu zmian. Z ramienia AWF Warszawa sygnatariuszem porozumienia - Agreement on Reforming Research Assessment - był prof. Paweł Tomaszewski, Prorektor ds. Nauki.

Do zaangażowanych w proces opracowania porozumienia organizacji należą: publiczne i prywatne podmioty finansujące badania, uniwersytety, ośrodki badawcze, instytuty, stowarzyszenia (i ich sojusze), władze krajowe i regionalne, agencje akredytacyjne i oceniające, towarzystwa naukowe i stowarzyszenia naukowców oraz inne właściwe organizacje. Reprezentują oni szeroką różnorodność poglądów i perspektyw.

Koalicja przyjęła zobowiązania uwzględniające otwartą naukę i jej wpływ na jakość badań. W dokumencie podkreślono w szczególności potrzebę zapewnienia powszechnego dostępu do metod i wyników, co ułatwia weryfikację i replikację badań, a także ponowne wykorzystanie rezultatów badań. Otwartość sprzyjać ma nawiązywaniu współpracy zarówno w ramach środowiska naukowego, jak i poza nim, co z kolei przekłada się na innowacje w zakresie technologii oraz większe oddziaływanie nauki na kwestie ekonomiczne, kulturowe i społeczne.

Ruch reformatorski, wzmocniony przez umowę i koalicję CoARA, ma na celu stworzenie inkluzywnej i opartej na współpracy przestrzeni, w której można wspólnie dążyć do lepszego jakościowo, bardziej skutecznego i mającego większe znaczenie systemu badań. Oferuje on platformę dla pilotażu i eksperymentów, opracowywania nowych kryteriów oceny, metod i narzędzi oraz wspólnej, krytycznej refleksji, wymiany dobrych praktyk i wzajemnego uczenia się, przy pełnym poszanowaniu autonomii organizacji. Dzięki członkostwu w Koalicji  nasza Uczelnia będzie miała wpływ na to, w jakim kierunku będą się zmieniały zasady oceny np. w procesie ubiegania się o granty lub w procesie ewaluacji.

Na początku grudnia br. odbyło się "Zgromadzenie Konstytutywne", czyli pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Koalicji, podczas którego wybrana została Rada Sterująca, przewodniczącą została Rianne Letschert z Uniwersytetu w Maastricht.

data publikacji: 2022.12.19