Akademia Sportu i Biznesu | Stypendium Rozwojowe Santander

O pasji, motywacji, organizacji czasu i ogromnych korzyściach z uprawiania sportu opowiedziały studentom nasze sportowe mistrzynie oraz przedstawiciele kadry zarządzającej Santandera podczas Akademii Sportu i Biznesu realizowanej w ramach Stypendium Santander. Akademia składała się z cyklu 6 spotkań online, które odbyły się w listopadzie i grudniu 2022 r., a jej celem było zainspirowanie i zmotywowanie młodych osób do szukania swojej ścieżki.

Pomysłodawczynią projektu była prof. Jolanta Żyśko, Prorektor ds. Promocji i Rozwoju Uczelni, która w podsumowaniu powiedziała:

- Związki Sportu i Biznesu są już dziś powszechnie znane i nikt ich nie kwestionuje. Według badań SpotData (2022) szacowana wartość sportowego PKB w Polsce w 2019 roku wynosiła 47,5 mld zł, co stanowiło 2,1% PKB ogółem. 

Sport przestał więc być jedynie działalnością społeczną i edukacyjną, a uzyskał istotną wartość gospodarczą.

Nadal jednak jego wymiar społeczny i edukacyjny stanowi podstawę europejskiego modelu sportu. Według Białej Księgi nt. sportu (2007): „Sport odgrywa rolę w kształceniu formalnym i pozaformalnym, przez co wzmacnia kapitał ludzki w Europie. Wartości, których sport jest nośnikiem, przyczyniają się do rozwoju wiedzy, motywacji, umiejętności i gotowości do osobistego wysiłku.”

Postanowiliśmy wykorzystać ten aspekt w naszej Akademii Sportu i Biznesu, realizowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie z Bankiem Santander i pokazać jakie kompetencje, niezbędne w biznesie, mogą być kształtowane poprzez sport.

Mistrzowski poziom

Jak dojść do mistrzostwa w wysoce konkurencyjnym świecie współczesnego sportu? Jak budować karierę? Sport i co dalej? Jak odnaleźć się po zakończeniu kariery zawodnika? Na te pytania odpowiadały polskie mistrzynie sportu, znakomite absolwentki naszej Alma Mater:

  • Otylia Jędrzejczak – mistrzyni świata i złota medalistka olimpijska w pływaniu.
  • Agnieszka Kobus-Zawojska – mistrzyni świata, Europy, dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie.
  • Aleksandra Mirosław – mistrzyni i rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas.

Otylia, Agnieszka i Aleksandra to gwiazdy sportu, które są dla wielu studentów AWF niewątpliwymi autorytetami. W czasie spotkań mogliśmy przekonać się, że są one też takimi osobami, jak każdy z nas. Mają swoje obawy, momenty zwątpienia, spadki formy. A sekret sukcesu, poza talentem i zdolnościami, tkwi w wytrwałości, ciężkiej pracy, a także obecności życzliwych ludzi wokół. „Zetknięcie się z gwiazdą z bliska” to niezwykle inspirujące i motywujące doświadczenie.

Sport dla każdego

Przedstawiciele Santandera pokazali, że bank to nie tylko kompetencje biznesowe. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy banku, którzy z sukcesem łączą pracę zawodową ze sportem. Aby przybliżyć ducha Akademii poniżej przytaczamy kilka zdań podsumowania prelegentów z Santandera:

Tomasz Orsztynowicz – dyrektor makroregionu w Santander Bank Polska i Ultratriathlionista: – Z przyjemnością i dreszczykiem emocji przyłączyłem się do prowadzenia webinaru w ramach Akademii Sportu i Biznesu. Występowanie w cyklu webinarów obok mistrzyń olimpijskich takich, jak Otylia Jędrzejczak to ogromny zaszczyt. Sam webinar pełny był energii, pasji i fantastycznego dialogu z uczestnikami. Niesamowite doświadczenie, dzięki któremu mogłem dodać trochę „ognia” w życie kilkuset osób, zachęcić do aktywnego życia i spełniania swoich marzeń. Polecam wszystkim!

Paweł Czuryłło – dyrektor Oddziału w Santander Bank Polska i Reprezentant Kadry Narodowej w Triathlonie: – Uważam, że tego typu webinary pokazały jak wiele biznes może nauczyć się od sportu. Jak uczy on pokory. Uwielbiam, gdy ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i sam cieszę się, że mogłem powiedzieć kilka słów od siebie – bo za każdym sukcesem stoją godziny ciężkiej pracy. W treningu czy w biurze. I nawet jeżeli tylko jedna osoba zmieniła nastawienie, tylko jedną zaraziliśmy swoją pasją, tylko jedna wstała z kanapy… to jest to duży sukces.

Grzegorz Kędzior – dyrektor Obszaru Informacji Zarządczej w Santander Bank Polska i Triathlonista: – Bardzo fajna inicjatywa pokazujące inne oblicze „Korporacji”. Dzięki temu studenci mogą się przekonać, że nawet w „korpo” można znaleźć wystarczająco dużo czasu, aby realizować swoje pasje.

Tomasz Wiatr – menadżer nadzoru sesji w zespole operacji maklerskich w Santander Bank Polska i Maratończyk: – Była to świetna okazja, aby pokazać, że świat sportu i biznesu się nawzajem przenika. Podobnie motywuje do działania i dążenia do sukcesu. Wspólne wartości i zachowania takie, jak systematyczność, zaangażowanie, planowanie, dobra organizacja czasu i determinacja są podstawą do osiągania celu. Realizacja pasji sportowych nie przeszkadza, a wręcz pomaga na co dzień w pracy przy jednoczesnym zachowaniu work/life balans. Zachęcam Was do aktywności sportowe, bo w zdrowym ciele zdrowy duch.

Dariusz Majka – menadżer relacji z Klientem w Santander Bank Polska i Górski Ultramaratończyk: – Każdy moment jest dobry, aby się ruszyć – ja zacząłem biegać w wieku 42 lat… Najważniejsze jest, aby stawiać sobie realne cele. Można zacząć od 1 km i potem z czasem te cele zwiększać. Nawet się nie obejrzymy, kiedy dojdziemy do swojego pierwszego maratonu.


Projekt Akademia Sportu i Biznesu spotkał się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Zmotywowani sukcesem, z ogromną radością i zaangażowaniem, przygotowujemy się do kolejnej, tegorocznej edycji.

data publikacji: 2023.01.11