Historia i tradycja AWF

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego jest nowoczesną Uczelnią odwołującą się do historii i tradycji. Kształci studentów i prowadzi badania naukowe stanowiąc tym samym integralną część narodowego, a także europejskiego systemu edukacji i nauki.

AWF Warszawa powstała z inicjatywy Marszałka Józefa Piłsudskiego jako Centralny Instytut Wychowania Fizycznego (CIWF). Uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego odbyła się 29 listopada 1929 roku.

Schowane do sprawdzenia, czy nie powtarza się w szczegółowej części

W dwudziestoleciu międzywojennym CIWF dwukrotnie zmieniał swoją nazwę. Po raz pierwszy nastąpiło to w 1935 roku, po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wnioskodawcą byli pracownicy uczelni oraz Rada Naukowa Wychowania Fizycznego. Wówczas Instytut dla uczczenia pamięci Józefa Piłsudskiego przyjął nazwę: Centralny Instytut Wychowania Fizycznego im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Na mocy Ustawy Sejmowej z 23 sierpnia 1938 r. CIWF został przekształcony w wojskową szkołę akademicką pod nazwą Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Uczelnia otrzymała statut a w kwietniu 1939 roku przyznano jej prawo nadawania stopnia naukowego magistra wychowania fizycznego. Stopień magistra traktowany był wówczas jako niższy stopień naukowy. Wybuch II wojny światowej nie pozwolił wówczas na przeprowadzenie takich procedur. Po jej zakończeniu odrodziła się idea tzw. rocznika III B. Uruchomiono go dla przedwojennych absolwentów Uczelni i pierwsze prace magisterskie obronione zostały w AWF w 1948 r.

Na mocy Dekretu Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1949 r. Uczelnia została przekształcona w cywilną szkołę akademicką pod nazwą: Akademia Wychowania Fizycznego im. gen. broni Karola Świerczewskiego. W  dotychczasowych dziejach AWF kolejny raz zmieniła nazwę, 8 czerwca 1990 r. Sejm RP przywrócił Uczelni nazwę z 1938 r. - Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Z początkiem roku akademickiego 1953/1954, AWF Warszawa, jako pierwsza wyższa uczelnia wychowania fizycznego w Polsce, wprowadziła regularny 4-letni program studiów kończących się uzyskaniem stopnia magistra wychowania fizycznego. W 1959 roku Uczelnia uzyskała prawa do nadawania stopnia naukowego doktora wychowania fizycznego. Pierwszy przewód doktorski Rada Wydziału  WF przeprowadziła w 1960 r.  Stopień doktora wychowania fizycznego przyznawany był do 1965 r. Od 1965 r. Rada WWF nadawała  stopień doktora nauk wychowania fizycznego. W 1966 r. Rada WWF uzyskała prawo nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk wychowania fizycznego. Stopnie powyższe zmieniły nazwę w 1986 r. Od tegoż roku Rada WWF nadawała stopień doktora nauk kultury fizycznej i doktora habilitowanego nauk kultury fizycznej. W 1992 r. zmieniła się sytuacja w obrębie nazewnictwa nauk. Wówczas wprowadzono nazwę nauki o kulturze fizycznej. Odpowiednio przyznawane były stopnie doktora nauk o kulturze fizycznej i doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. W 2018 r. Rozporządzeniem MNiSW zmieniono klasyfikację nauk. Stopnie naukowe w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej mają brzmienie: doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej.

Rozwój Uczelni wiąże się z powstaniem nowych jednostek organizacyjnych: w 1970 roku Filii AWF w Białej Podlaskiej, a następnie wielu wydziałów, kierunków kształcenia i specjalizacji, tak w części warszawskiej, jak i bialsko-podlaskiej.

Obecnie Uczelnia posiada trzy wydziały: Wydział Wychowania Fizycznego, Wydział Rehabilitacji oraz Wydział Wychowania Fizycznego i Zdrowia w Filii AWF Warszawa w Białej Podlaskiej. Na wydziałach w Warszawie Uczelnia kształci nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów i instruktorów sportu, specjalistów turystyki i rekreacji a także fizjoterapii, terapii zajęciowej i pielęgniarstwa. W Białej Podlaskiej oferta edukacyjna obejmuje takie kierunki jak: wychowanie fizyczne, trenerów i instruktorów sportu, specjalistów turystyki i rekreacji, a także fizjoterapii, terapii zajęciowej i kosmetologii

9 lat później Centralny Instytut Wychowania Fizycznego Imienia Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego został przekształcony w Wojskową Szkołę Akademicką pod nazwą Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 61 lat temu, z początkiem roku akademickiego 1953/1954, AWF Warszawa, jako pierwsza wyższa uczelnia wychowania fizycznego w Polsce, wprowadziła 4-letni program studiów kończących się uzyskaniem stopnia magistra wychowania fizycznego. W 1959 roku Uczelnia uzyskała prawa do nadawania stopnia naukowego doktora wychowania fizycznego, a w roku 1966 - prawa habilitowania z dziedziny nauk o kulturze fizycznej. Dalszy rozwój Uczelni wiąże się z powstaniem nowych jednostek organizacyjnych: w 1970 roku Filii AWF w Białej Podlaskiej, w roku 1984 Wydziału Rehabilitacji Ruchowej, w roku 2010 Wydziału Turystyki i Rekreacji, a od roku akademickiego 2014/2015 Wydziału Turystyki i Zdrowia w Białej Podlaskiej. Obecnie uczelnia posiada 3 wydziały: Wydział Wychowania Fizycznego, Wydział Rehabilitacji oraz Wydział Wychowania Fizycznego i Zdrowia w Filii AWF Warszawa w Białej Podlaskiej, na których kształci nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów oraz specjalistów z zakresu wychowania fizycznego, turystyki i rekreacji, kosmetologii a także fizjoterapii, terapii zajęciowej i pielęgniarstwa.