PPK

PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Informujemy, że Akademia Wychowania Fizycznego dołączy do programu Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) w wyznaczonym ustawą terminie tj. od 1 stycznia 2021 r.

PPK jest programem, dzięki któremu pracownicy zyskają dodatkowe oszczędności emerytalne do wykorzystania po ukończeniu 60 roku życia. W niektórych przypadkach będzie można również skorzystać z nich, przynajmniej w części, przed osiągnięciem 60 lat (np. w przypadku poważnego zachorowania lub zakupu mieszkania/budowania domu). Wpłaty dokonywane na prywatny rachunek pracownika będą dokonywane z trzech źródeł:

1) od Pracodawcy w wysokości wpłaty podstawowej 1,5% wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia składki emerytalno-rentowej,

2) od Pracownika w wysokości wpłaty podstawowej 2% wynagrodzenia

3) oraz z Funduszu Pracy w ramach jednorazowej wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł i dopłat rocznych z tytułu aktywnego oszczędzania w wysokości 240 zł.

Pracownicy w wieku 18-54 zatrudnieni na dzień 1 stycznia 2021 r. do programu zostają przypisani automatycznie, jeśli nie złożą deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Pracownicy, którzy będą zatrudnieni po 1 stycznia 2021 r. zostaną automatycznie zapisania do Programu przez Pracodawcę, o ile nie złożą wcześniej rezygnacji z dokonania wpłat do PPK. Pracownik zatrudniony po 1 stycznia 2021 r. musi spełnić warunek posiadania odpowiedniego stażu pracy, wynoszącego 3 miesiące zatrudnienia u pracodawcy, z tymże do tego okresu wlicza się również okres zatrudnienia u Pracodawcy z poprzednich 12 miesięcy poprzedzających datę zatrudnienia.

Pracownicy w wieku 55-70 zatrudnieni na dzień 1 stycznia 2021 r. przystępują na zasadach dobrowolnych, składając wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Pracownicy w tym przedziale wiekowym zatrudnieni u Pracodawcy po 1 stycznia 2021 r. musi spełnić warunek posiadania odpowiedniego stażu pracy, wynoszącego 3 miesiące zatrudnienia u pracodawcy, z tymże do tego okresu wlicza się również okres zatrudnienia u Pracodawcy z poprzednich 12 miesięcy poprzedzających datę zatrudnienia.

Pracownicy mogą wnosić zwiększoną wpłatę składając deklarację uczestnika PPK z zakresie finansowania wpłaty dodatkowej, zwiększenie to nie może przekroczyć 2%. Pracownicy, których łącznie wynagrodzenie z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekroczy kwoty odpowiadającej 120% aktualnego wynagrodzenia minimalnego, mogą wnosić składkę podstawową niższą niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, składając deklarację uczestnika PPK w zakresie obniżenia wpłaty podstawowej, z tym że jeśli w którymkolwiek miesiącu, w którym wysokość wpłaty podstawowej finansowanej przez uczestnika PPK wynosiła mniej niż 2% jego wynagrodzenia a uczestnik osiągnął łączne wynagrodzenie z różnych źródeł przekraczające kwotę 120% wynagrodzenia minimalnego, za rok w którym nastąpiło takie przekroczenie dopłata roczna Pracownikowi nie przysługuje.

Szczegółowe informacje na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych można uzyskać na portalu www.mojeppk.pl.

Spotkanie informacyjno-szkoleniowe online - 7 stycznia 2021 r., godz. 13.30

Informacje na temat PPK zostaną Państwu zaprezentowane w ramach szkolenia organizowanego przy udziale portalu mojeppk.pl. Prezentacja odbędzie się online, osoby nie mające możliwości uczestniczenia w spotkaniu online, mogą wziąć udział w prezentacji  w Auli AWF w części warszawskiej oraz  w Auli w budynku ROBIR w części bialskiej 7 stycznia 2021 o  godz. 13.30.

Wnioski i deklaracje

W przypadku konieczności ich zastosowania, Pracownik wypełni odpowiedni druk i dostarczy do właściwego Działu Spraw Pracowniczych lub prześle pocztą na adres: Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego ul. Marymoncka 34, 00-968 Warszawa lub Filii w Białej Podlaskiej ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska.

Umowa dotycząca zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym PPK wraz z regulaminem