Gloria Optimis - Złoty Krąg
Kapituła "Gloria Optimis" została powołana w 2005 roku z inicjatywy Towarzystwa Olimpijczyków Polskich, Fundacji "Olimpiada" oraz Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Jej celem jest uhonorowanie tych, którzy przez swoje osiągnięcia sportowe, karierę zawodową, patriotyzm, niezłomny charakter zasługują na miano wybitnych osobowości sportu polskiego. Miejsce w "Złotym Kręgu" jest wyrazem szczególnego wyróżnienia.
ZŁOTY KRĄG WYBITNYCH OSOBOWOŚCI
w poszczególnych kategoriach w latach 2005-2015
2015
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Teresa Wolańska
Edgar Norwerth
Alfons Karny
Kategoria zawodnicy:
rtm. Henryk Roycewicz
Lech Piasecki
Tomasz Gollob
Edmund Piątkowski
Wojciech Fortuna
Sebastian Kawa
Kategoria trenerzy:
Antoni Morończyk
Kategoria dziennikarze:
Tomasz Hopfer
2014
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Henryk Sozański
Kategoria zawodnicy:
Zbigniew Boniek
Paweł Nastula
Wanda Panfil
Andrzej Supron
Jan Werner
Andrzej Wroński
Andrzej Zawada
Kategoria trenerzy:
Stanisław Krzesiński
Kategoria dziennikarze:
Krzysztof Wyrzykowski
2013
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Maciej Skład
Kategoria zawodnicy:
Maria Jadwiga Kwaśniewska-Maleszewska
Andrzej Grubba
Jan Kowalczyk
Grzegorz Lato
Mieczysław Nowicki
Ignacy Tłoczyński
Ksawery Tłoczyński
Kategoria trenerzy:
Witold Zagórski
Kategoria działacze:
Stanisław Stefan Paszczyk
Kategoria kultura:
Bronisław Chromy
Kategoria dziennikarze:
Stefan Szczepłek
2012
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Stefan Wołoszyn
Kategoria zawodnicy:
Leszek Drogosz
Tadeusz Walasek
Kazimierz Lipień
Wiesław Rudkowski
Janusz Pyciak-Peciak
Zygmunt Smalcerz
Wanda Rutkiewicz
Kategoria trenerzy:
Zygmunt Kraus
Kategoria działacze:
Mariusz Zaruski
2011
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Wanda Czarnocka-Karpińska
Kategoria zawodnicy:
Ewa Kłobukowska
Jerzy Kukuczka
Edward Skorek
Bronisław Malinowski
Tadeusz Ślusarski
Jacek Wszoła
Jerzy Rybicki
Kategoria trenerzy:
Antoni Piechniczek
Kategoria dziennikarze:
Dariusz Szpakowski
2010
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Roman Trześniowski
Kategoria zawodnicy:
Kazimierz Deyna
Władysław Komar
Waldemar Marszałek
Jan Szczepański
Ryszard Szurkowski
Witold Woyda
Sobiesław Zasada
Kategioria trenerzy:
Zygmunta Szelesta
Kategoria dziennikarze:
Jan Ciszewski
2009
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Halina Szwarc
Kategoria zawodnicy:
Mjr Henryk Dobrzański "Hubal"
Józef Zapędzki
Józef Szmidt
Egon Franke
Włodzimierz Lubański
Kategoria trenerzy:
Dr Zbigniew Czajkowski
Walenty Kłyszejko
Kategoria dziennikarze:
Bohdan Tomaszewski
Kategoria kultura:
Daniel Olbrychski
Kategoria działacze:
Włodzimierz Reczek
2008
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Zygmunt Bielczyk
Tadeusz Ulatowski
Kategoria zawodnicy:
Irena Szewińska
Waldemar Baszanowski
Ireneusz Paliński
Jerzy Kulej
Józef Grudzień
Marian Kasprzyk
Kategoria działacze:
Kazimierz Glabisz
Kategoria dziennikarze:
Grzegorz Aleksandrowicz
2007
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Włodzimierz Jan Missuro
Kategoria zawodnicy:
Elżbieta Krzesińska-Duńska
Zdzisław Krzyszkowiak
Gerard Cieślik
Marian Zieliński
Zbigniew Pietrzykowski
Jerzy Szajnowicz-Iwanow
Kategoria dziennikarze:
Stefan Sieniarski
Kategoria trenerzy:
Hubert Jerzy Wagner
Kategoria kultura:
Krzysztof Penderecki
2006
Kategoria zawodnicy:
Helena Rakoczy
Zygmun Chychła
Janusz Sidło
Jerzy Chromik
Kategoria zasłużeni dla AWF:
Zygmunt Gilewicz
Kategoria lekarze:
Marian Weiss
Kategoria dziennikarze:
Lech Stefan Szczurek-Cergowski
Kategoria kultura:
Jan Parandowski
Kategoria trenerzy:
Ryszard Koncewicz
Władysław Dobrowolski
2005
Kategoria zawodnicy:
Władysław Osmolski
Halina Konopacka-Matuszewska-Szczerbińska
Wacław Kuchar, ps. "Profesor"
Janusz Kusociński, ps. Kusy"
Stanisław Marusarz, ps. "Dziadek"
Jadwiga Jedrzejowska-Galert, ps. "Jadzia"
Roger Verey
Bronisław Czech
Eugeniusz Lokajski, ps. Brok
Kategoria "Olimpijskich Konkursów Sztuki 1912-1948":
Kazimierz Wierzyński
Józef Klukowski
Zbigniew Turski
Kategoria dziennikarze:
Wojciech Trojanowski
Kategoria trenerzy:
Feliks Stamm, ps. "Papa"
Janos Kevey
Jan Mulak
Kazimierz Górski
Klemens Roguski
Henry Łasak
Janusz Tracewski