Awanse naukowe

Stopień doktora

Ogłoszenia na stronie BiP

Zgodnie z art.188 UPSWiN z dnia 20 lipca 2018 roku (poz. 1668) zamieszcza się na stronie BIP: nie później niż w terminie 30 dni przed terminem obrony rozprawy doktorskiej: rozprawę doktorską będącą pracą pisemną lub opis rozprawy doktorskiej niebędącą pracą pisemną; recenzje. W terminie 10 dni przed wyznaczonym terminem obrony rozprawy doktorskiej zamieszcza się informację o terminie, miejscu i sposobie jej przeprowadzenia.

Stopień doktora habilitowanego

Informacja ogólna i podstawy prawne

Zasady i tryb postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie określa:

Regulamin przyjęty przez Radę Nauk o Kulturze Fizycznej AWF Warszawa i określający:

1. szczegółowy tryb postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego oraz sposób wyznaczania członków komisji habilitacyjnej;

2. zasady ustalania wysokości opłaty za postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego oraz zwalniania z tej opłaty;

w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, na podstawie art. 221 ust. 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 219 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

1. Stopień doktora habilitowanego nadaje się osobie, która:
posiada stopień doktora;
posiada w dorobku osiągnięcia naukowe albo artystyczne, stanowiące znaczny wkład w rozwój określonej dyscypliny, w tym co najmniej:
1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 kryteria ewaluacji jakości działalności naukowej ust. 2 pkt 2 lit. a, lub
1 cykl powiązanych tematycznie artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 kryteria ewaluacji jakości działalności naukowej ust. 2 pkt 2 lit. b, lub
1 zrealizowane oryginalne osiągnięcie projektowe, konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne;
wykazuje się istotną aktywnością naukową albo artystyczną realizowaną w więcej niż jednej uczelni, instytucji naukowej lub instytucji kultury, w szczególności zagranicznej.
2. Osiągnięcie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może stanowić część pracy zbiorowej, jeżeli opracowanie wydzielonego zagadnienia jest indywidualnym wkładem osoby ubiegającej się o stopień doktora habilitowanego.
3. Obowiązek publikacji nie dotyczy osiągnięć, których przedmiot jest objęty ochroną informacji niejawnych.

W postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, wszczętych w okresie od dnia 1 października 2019 r., do osiągnięć, o których mowa w art. 219 ust. 1 pkt. 2 lit. b 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zalicza się:
1. artykuły naukowe opublikowane:
w czasopismach naukowych lub recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowych, ujętych w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b tej ustawy, przed dniem ogłoszenia tego wykazu,
przed dniem 1 stycznia 2019 r. w czasopismach naukowych, które były ujęte w części A albo C wykazu czasopism naukowych ustalonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy uchylanej w art. 169 pkt 4 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 ze zm.) i ogłoszonego komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 stycznia 2017 r. albo były ujęte w części B tego wykazu, przy czym artykułom naukowym w nich opublikowanym przyznanych było co najmniej 10 punktów;
2. monografie naukowe wydane przez:
wydawnictwo ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a tej ustawy, przed dniem ogłoszenia tego wykazu,
jednostkę organizacyjną podmiotu, którego wydawnictwo jest ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a tej ustawy.

Wniosek o wszczęcie postępowania habilitacyjnego

W związku z kompetencją Rady Doskonałości Naukowej, wyrażoną w art. 221 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm.), dotyczącą dokonywania oceny formalnej wniosków w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, zaleca się sporządzanie przedmiotowego wniosku z uwzględnieniem następujących dokumentów.

1. Wniosek przewodni.

2. Dane wnioskodawcy.

3. Kopia dokumentu potwierdzającego posiadanie stopnia doktora.

4. Autoreferat przedstawiający opis kariery zawodowej oraz istotnej aktywności naukowej albo artystycznej realizowanej w więcej niż jednej uczelni, instytucji naukowej lub instytucji kultury, w szczególności zagranicznej, wraz z kopiami dokumentów potwierdzającymi określone osiągnięcia, w szczególności dotyczących staży naukowych, grantów, publikacji powstałych w wyniku prowadzenia badań w więcej niż jednej jednostce naukowej.

5. Wykaz osiągnięć naukowych albo artystycznych, stanowiących znaczny wkład w rozwój określonej dyscypliny.


Wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego może być złożony do Rady Doskonałości Naukowej za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP:

/RDN/SkrytkaESP

W takim przypadku wniosek powinien zostać podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Obowiązek złożenia właściwego podpisu elektronicznego dotyczy także wniosku przewodniego, danych wnioskodawcy, autoreferatu, wykazu opublikowanych prac naukowych lub twórczych prac zawodowych, informacji o uprzednim ubieganiu się o nadanie stopnia doktora habilitowanego, a także innych załączników, o ile stanowią one dokumenty wytworzone przez Wnioskodawcę na potrzeby przeprowadzenia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego.

Przedmiotowy wniosek może być także złożony osobiście w siedzibie Rady Doskonałości Naukowej lub za pośrednictwem przesyłki pocztowej albo kurierskiej. W takich przypadkach dokument, o którym mowa w pkt 1 (wniosek przewodni), powinien mieć postać papierową, opatrzoną podpisem własnoręcznym. Do dokumentu tego należy załączyć 2 elektroniczne nośniki danych zawierające pliki stanowiące dokumenty, o których mowa w pkt. 2-5, oraz zeskanowany wniosek przewodni. Pliki dotyczące dokumentów, o których mowa w pkt. 1, 2 praz 4-5 powinny być podpisane  kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.

Podpis zaufany (czyli bezpłatny podpis elektroniczny) w łatwy i szybki sposób można złożyć na poszczególnych dokumentach, które powinny być zapisane w formacie pdf, poprzez poniżej wskazaną stronę internetową:

https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany

Rada Doskonałości Naukowej zaleca, aby poza dokumentem wskazanym w pkt. 2 nie podawać danych osobowych, jak np. adresu zamieszkania, numeru PESEL, itp.

Jednocześnie podkreślić należy, że obowiązujące przepisy nie normują wymogu udokumentowania osiągnieć naukowo-badawczych na etapie składania dokumentacji wniosku do Rady Doskonałości Naukowej. W przypadku woli załączenia kopii publikacji prosimy o ich przekazywanie jedynie na elektronicznych nośnikach danych.

Wniosek o wszczęcie postępowania habilitacyjnego do Rady Doskonałości Naukowej składa Kandydat na adres:

Rada Doskonałości Naukowej
00-901 Warszawa
pl. Defilad 1
(Pałac Kultury i Nauki, p. XXIV, pok. 2414)

Dokumenty do pobrania

Wniosek przewodni

Dane wnioskodawcy

Autoreferat

Wykaz osiągnięć naukowych albo artystycznych

Wzory wyżej wymienionych dokumentów są dostępne na stronie Rady Doskonałości Naukowej.

Poradnik Rady Doskonałości Naukowej dot. postępowań habilitacyjnych

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ogłoszenia na stronie BiP

Zgodnie z art. 222 – UPSWiN z dnia 20 lipca 2018 roku (poz. 1668) podmiot habilitujący  zamieszcza w BIP na swojej stronie podmiotowej: wniosek osoby ubiegającej się o stopień doktora habilitowanego; skład komisji  habilitacyjnej; recenzje; uchwałę zawierającą opinię w sprawie nadania stopnia wraz z uzasadnieniem; decyzję o nadaniu stopnia habilitowanego; decyzję o odmowie nadania stopnia habilitowanego.