Szkoła Legii Akademicka

VII edycja Szkoły Legii Akademickiej

w roku akademickim 2023/2024

VII Edycja SLA w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

w Roku Akademickim 2023/24

nie będzie realizowana

Archiwum


VI edycja Programu LA - 2022/2023

Wystąpienie Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. prof. AWF Idy Wiszomirskiej skierowane do absolwentów Szkoły Legii Akademickiej - 28.06.2023

Szanowni Studentki,

Szanowni Studenci,

Podchorążowie uczestnicy Szkoły Legii Akademickiej.

Cieszę się, że mam okazję skierować do Państwa w imieniu JM prof. dr hab. Bartosza Molika gratulacje z ukończenia modułu podoficerskiego w ramach Szkoły Legii Akademickiej.

Drodzy Państwo,

AWF jest uczelnia otwartą dla studentów i gotową do współpracy, a potwierdzeniem tego jest Wasz udział z tak licznych uczelni, nie tylko warszawskich.

Jak wspomniałam podczas kwietniowej inauguracji, z dużym zadowoleniem podjęliśmy się organizacji szkolenia w ramach Szkoły Legii Akademickiej. Z pewnością zalicza naszą Akademię do grona uczelni wiodących, służącym wzmocnieniu problematyki obronności wśród naszego społeczeństwa, a szczególnie w środowisku uczelnianym.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Obrony Narodowej i kierując się zapisami Ustawy o Obronie Ojczyzny, AWF w bieżącej edycji realizowała szkolenie, które składało się tylko z modułu podoficerskiego.

Tym samym, mając na uwadze, że Państwo byliście przed przystąpieniem do szkolenia już na ,,wyższym” poziomie znajomości i umiejętności rzemiosła wojskowego niż Wasi koledzy i koleżanki w poprzednich edycjach, to wymusiło na naszej uczelni, żeby zaprosić wykładowców, którzy jestem przekonana, przedstawili Wam zagadnienia
z problematyki szkolenia modułu podoficerskiego realizując założone cele i treści programowe.

Do grona zaproszonych wykładowców należy zaliczyć przedstawicieli
2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia Nowego, który jest Patronacką Jednostką Wojskową już od kilku lat.

Ponadto, w roli wykładowców zostali zaproszeni przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym Departamentu Innowacji, Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego  w Łodzi, Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie, Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Warszawie Praga, instruktorów strzelnicy Akademii AWF oraz kadrę dydaktyczną Akademii.

Bardzo dziękujemy wszystkim wykładowcom za ich wkład i liczymy na kontynuacje dalszej współpracy.

Przed Wami okres wzmożonych tygodni szkolenia praktycznego co pozwoli Wam utrwalić nabytą wiedzę teoretyczną i osiągnąć cele, które postawiło przed Wami Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Z pewnością zostaną osiągnięte przy wsparciu i dużym zaangażowaniu instruktorów i dowódców tych jednostek.

Jeszcze raz życzę Wam awansu na stopień kaprala rezerwy po zakończeniu części praktycznej i dalszego rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych. Z pewnością wielu
z Was będzie również podnosiło swoje kwalifikacje w ramach modułu oficerskiego i zdobycia pierwszego szlifu oficerskiego. Czekamy na sygnały od Was jak to Wam się układa. Jako uczelnia pozostajemy do Waszej dyspozycji, a szczególnie koordynator Szkoły Legii Akademickiej, do którego jak to miało miejsce do tej pory, możecie również się zwrócić w kwestiach, które są w ramach szkolenia daleko idącej problematyki obronności.

Jako absolwenci modułu podoficerskiego należy do Was zwracać się tytułem Podchorąży Szkoły Legii Akademickiej i mam nadzieję, że dalej będziecie kontynuować edukację wojskową z tym tytułem.

Życzę Wam powodzenia i jestem przekonana (tak mnie już zapewniał koordynator programu), że z sukcesem ukończycie moduł podoficerski w części praktycznej!

Życzę wszystkim wytrwałości w osiąganiu postawionych sobie celów.

Podsumowanie VI edycji Legii Akademickiej w AWF Warszawa - 27.06.2023

Informacja o zakończeniu VI edycji programu ,,Legia Akademicka”

w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Program zrealizowany został w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w formie zajęć ogólnouczelnianych, poza programem kształcenia, w II semestrze roku akademickiego 2022/23 r.

Program szkolenia został opracowany na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 6 marca 2020 r. Programu szkolenia modułu podoficerskiego do realizacji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej cześć teoretyczna (Program szkolenia….).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie wykazu uczelni, centrów szkolenia i ośrodków szkolenia, w których jest realizowane ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów studiów, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie zrealizowała moduł podoficerski projektu Szkoły Legii Akademickiej.

Akademia realizowała zajęcia dydaktyczne w wymiarze 15 godzin, w tym 2 godziny zostały wykorzystane na organizację testu sprawdzającego.

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej realizowała zajęcia dydaktyczne w wymiarze 1 godziny dydaktycznej.

Patronacka Jednostka Wojskowa – 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym zrealizował 3 godziny zajęć dydaktycznych.

W module podoficerskim część zajęć w wymiarze 18 godzin była realizowana przez studentów w formie e-learningu. W tym celu każdemu studentowi biorącemu udział w szkoleniu zostało założone konto umożliwiające dostęp do platformy e-learningowej - PELA.

Zajęcia prowadzone były metodą on - line z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. Jedynie zajęcia ze szkolenia strzeleckiego zostały przeprowadzone na strzelnicy AWF metodą hybrydową.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Patronacką Jednostką Wojskową dla Akademii został wyznaczony 2 Mazowiecki Pułk Saperów z Kazunia Nowego i przy udziale kadry tej jednostki były realizowane zajęcia dydaktyczne programu.

Ponadto, jako wykładowcy zaproszeni zostali również przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym Departamentu Innowacji, Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie, Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Warszawie Praga, instruktorzy strzelnicy Akademii AWF oraz kadra dydaktyczna Akademii.

W szkoleniu wzięli udział studenci Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Filii w Białej Podlaskiej, ale również studenci innych uczelni tj.: Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu, Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu, Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego, Społecznej Akademii Nauk w Kielcach, Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach.

Zasadniczym celem zajęć teoretycznych było przekazanie studentom wiedzy z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia II etapu szkolenia (część praktyczna) w wytypowanych jednostkach wojskowych i centrach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP.

Cele założone w module podoficerskim zostały osiągnięte poprzez przygotowanie studenta do praktycznego dowodzenia drużyną, w tym m.in. w zakresie:

1) zachowania się w podstawowych rodzajach działań bojowych (obrona, natarcie),

2) organizacji zabezpieczenia bojowego,

3) kształtowania cech przywódczych oraz

4) prowadzenia szkolenia w roli instruktora,

W wyniku realizacji treści szkolenia teoretycznego studenci osiągnęli niżej określone efekty kształcenia:

W module podoficerskim w obszarze wiedza student zna:

1) podstawowe uwarunkowania służby wojskowej w korpusie podoficerów młodszych,

2) prawa i obowiązki wynikające z postępowania służbowego,

3) podstawowe pojęcia w obszarze bezpieczeństwa Państwa,

4) miejsce i roli SZ RP w systemie bezpieczeństwa narodowego,

5) warunki udzielania kar i wyróżnień żołnierzom,

6) cele i istotę działalności szkoleniowo-metodycznej w zależności od szczebla dowodzenia,

7) zasady bezpieczeństwa podczas strzelań z broni strzeleckiej,

8) budowę, przeznaczenie i właściwości bojowe broni strzeleckiej, amunicji i granatów ręcznych, przeznaczenie, ogólną budowę i charakterystykę materiałów wybuchowych oraz środków zapalających, warunki bezpieczeństwa podczas prac minerskich,

9) zewnętrzne oznaki wykonania ataku bronią masowego rażenia i sposób ogłaszania alarmu o zagrożeniu skażeń,

10) zasady organizacji powszechnej obrony przeciwlotniczej w różnych sytuacjach taktycznych,

11) podstawowe zasady działań bojowych,

12) przebieg procesu dowodzenia na szczeblu drużyny oraz poszczególne fazy tego procesu,

13) znaki przynależności państwowej i sylwetki żołnierzy oraz podstawowe wyposażenie wybranych armii innych państw,

14) znaki ochronne i oznaczenia występujące w Międzynarodowym Prawie Humanitarnym Konfliktów Zbrojnych oraz uregulowania prawne dotyczące ochrony dóbr kultury,

15) specyfikę udziału w misjach stabilizacyjnych i pokojowych oraz wykonywania zadań bojowych czasu wojny,

16) zasady organizacji łączności w pododdziale,

17) obowiązki osób funkcyjnych podczas strzelania oraz założenia taktyczne systemu Tactical Combat Casualty Care (TCCC).

W module podoficerskim w obszarze umiejętności student został wyposażony:

1) w działalność metodyczną na szczeblu drużyny,

2) prowadzenia łączności zgodnie z przepisami,

3) postępowania z bronią oraz zna czynności w czasie strzelania.

W module podoficerskim student nabył kompetencje społeczne:

1) rozumie idee uczenia się przez całe życie oraz wykazuje gotowość do pogłębiania wiedzy,

2) posiada właściwą postawę etyczną, moralną oraz posiada świadomość konieczności obrony państwa, przestrzegania i poszanowania prawa,

3) pracuje nad wykształceniem cech przywódczych.

Studenci Szkoły Legii Akademickiej po zakończeniu ww. szkolenia wezmą udział w szkoleniu praktycznym w wybranych jednostkach wojskowych i centrach szkoleniowych SZ RP.

Zapraszamy studentów do udziału w kolejnej VII edycji Szkoły Legii Akademickiej!

Inauguracja VI edycji Programu LA w AWF Warszawa - 03.04.2023

3 kwietnia br. dr hab. Ida Wiszomirska prof. AWF, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, zainaugurowała VI edycję programu „Legia Akademicka” na naszej Uczelni. W tegorocznej edycji udział biorą studenci z 13 uczelni z całej Polski.

Informacja dot. terminów szkoleń praktycznych modułu podoficerskiego

Szanowne Studentki,

Szanowni Studenci,

podaję, otrzymane z MON terminy turnusy szkolenia praktycznego modułu podoficerskiego w centrach szkoleniowych:

- I turnus – 24.07 – 13.08.23 r.

- II turnus - 28.08 – 17.09.23 r.

Informacja dot. platform e-learningowych PELA oraz Patronackiej Jednostki Wojskowej (PJW)

Szanowni Studenci,

w przyszłym tygodniu zostanie uruchomiona PELA - tak więc nie czekając na inaugurację modułu podoficerskiego, już będziemy mieli dostęp i będziemy mogli zaliczać materiał tam umieszczony.

Na wykłady z przedstawicielami PJW z Kazunia będziemy zmuszeni ,,poczekać" do początku kwietnia, ale do tego czasu będziemy realizować inne wybrane bloki tematyczne.

inż. Józef Czyżowski

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds. obronnych -
Koordynator programu ,,Szkoła Legii Akademickiej"

AWF Warszawa w wykazie uczelni zakwalifikowanych do realizacji VI edycji Programu LA - 13.03.2023

W dniu 8 marca 2023 r. Minister Edukacji i Nauki zatwierdził wykaz uczelni:

- 32 uczelnie publiczne,

- 17 uczelni niepublicznych,

zakwalifikowanych do realizacji VI edycji projektu „Legia Akademicka” – część teoretyczna.

Informacja o inauguracji modułu podoficerskiego w Szkole Legii Akademickiej AWF Warszawa, 08.02.2023

Szanowne Studentki i Studenci,

uprzejmie informuję, iż Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie przystępuje do VI edycji projektu pn. Legia Akademicka. W tym celu do Ministerstwa Nauki i Edukacji został złożony formularz zgłoszeniowy o utworzeniu jednej grup szkoleniowej w module podoficerskim.

Aktualnie, część studentów bierze udział w szkoleniu w ramach ochotniczej służby wojskowej, który będzie zakończony w dniu 20 marca 2023 r.

Biorąc powyższe pod uwagę, inaugurację modułu podoficerskiego w naszej Uczelni planujemy 27 marca 2023 r.

Szczegóły dot. ww. modułu zostały umieszczone w grupie Team’s i sukcesywnie będą aktualizowane.

inż. Józef Czyżowski

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds. obronnych -
Koordynator programu ,,Szkoła Legii Akademickiej"

Podsumowanie spotkania informacyjnego nt. VI edycji programu LA z 26 stycznia br. - 30.01.2023

Szanowne Studentki i Studenci,

bardzo dziękuję za aktywny udział w spotkaniu organizacyjnym dot. planowanego modułu podoficerskiego w ramach VI edycji Szkoły Legii Akademickiej (prezentacje wkrótce zostanie umieszczona na stronie LA).

Uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Edukacji i Nauki zobligowało uczelnie do przesyłania swoich zgłoszeń do SLA w terminie do 10 lutego br.

Wobec powyższego proszę o przesyłanie wstępnych deklaracji o chęci przystąpienia do modułu podoficerskiego realizowanego przez naszą Uczelnię w terminie do 6 lutego 2023 r. na poniższy adres:

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds. obronnych -
Koordynator programu ,,Szkoła Legii Akademickiej"

Zapraszamy na spotkanie informacyjne nt. VI edycji programu LA, które odbędzie się online 26 stycznia -  19.01.2023

Szanowne Studentki i Studenci,

zapraszamy  na spotkanie informacyjne nt. Vi edycji programu Legia Akademicka organizowane przez naszą Uczelnię. Spotkanie odbędzie się w czwartek 26 stycznia br. o godz. 19:00 - online na platformie MS Teams.

Wszystkie zaineresowane osoby, także spoza AWF Warszawa, proszone są o przesłanie zgłoszenia do inż. Józefa Czyżowskiego - koordynatora programu LA w naszej Uczelni na adres: jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Ponadto we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zamierzamy zorganizować pilotażowe szkolenie VI edycji programu LA. Ze strony UW afirmuje tę współpracę osobiście Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia prof. Sławomir Żółtek.

Spotkanie informacyjne nt. VI edycji programu LA między 23 a 27 stycznia -  16.01.2023

Szanowne Studentki i Studenci,
w najbliższym  tygodniu  (23-27 stycznia br.) nasza Uczelnia planuje zorganizować spotkanie informacyjne nt. VI edycji programu LA. Do udziału został zaproszony przedstawiciel jednego z warszawskich WCR. Spotkanie odbędzie się online na platformie MS Teams w godzinach wieczornych. Zainteresowanych proszę o potwierdzenie mailowo do koordynatora programu w Uczelni.
Zapraszamy również studentów innych uczelni.
Szczegóły spotkania wkrótce.

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik Rektora ds. Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds. obronnych - koordynator programu ”Legia Akademicka"

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(+48) 22 834 04 31 wew. 501 lub 725 880 292

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Decyzja Nr 178/MON z 19.12.2022 r. w sprawie sposobu realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej – 02.01.2023

Uprzejmie informujemy, iż ukazała się Decyzja Nr 178/MON Ministra Obrony Narodowej z 19 grudnia 2022 r. w sprawie sposobu realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej.

W związku z powyższym oraz w odniesieniu do § 4 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z 28 czerwca 2022 r. w sprawie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposobu kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej, wnioski ochotników o przystąpienie do realizacji  ochotniczego szkolenia wojskowego w "module oficerskim"  składane będą do szefów Wojskowych Centrów rekrutacyjnych (WCR).

Poniżej został załączony wykaz dokumentów oraz ich wzory, jakie kandydat powinien przesłać lub złożyć (wersja papierowa) w WCR (proponowany właściwy terytorialnie do miejsca zamieszkania), aby wziąć udział w kwalifikacji do "modułu oficerskiego" w roku akademickim 2022/2023:

1. wniosek w sprawie przystąpienia do realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego w ramach Szkoły Legii Akademickiej (zał. nr 1 do decyzji nr 178/MON);

2. wniosek o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w module oficerskim ochotniczego szkolenia wojskowego w Szkołach Legii Akademickiej (zał. nr 3 do decyzji nr 178/MON);

3. potwierdzenie posiadania stopnia podoficera rezerwy (kopia stron książeczki wojskowej lub dyplomu mianowania na podoficera);

4. potwierdzenie przeniesienia żołnierza do rezerwy (kopia stron książeczki wojskowej z wpisem dotyczącym przeniesienia do rezerwy);

5. potwierdzenie posiadania statusu studenta (nie dotyczy absolwentów - uczestników IV-V edycji LA);

6. kopie dokumentów potwierdzających posiadanie dodatkowych kwalifikacji (kopie dyplomów, świadectw, certyfikatów, kursów itp.).

Porozumienie pomiędzy MON i MEiN w sprawie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej jest w końcowej fazie procedowania, co pozwoli na rozpoczęcie naboru do modułu podoficerskiego w uczelniach.

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik Rektora ds. Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds. obronnych - koordynator programu ”Legia Akademicka"

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(+48) 22 834 04 31 wew. 501 lub 725 880 292

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Informacja po spotkaniu roboczym z koordynatorami uczelni programu LA - 16.12.2022

  • Na spotkaniu 6 grudnia br. potwierdzono, że w dalszym ciągu brak jest podstaw prawnych do rozpoczęcia VI edycji Programu LA.
  • AWF Warszawa jest gotowa do kontynuacji programu po podpisaniu dwustronnego porozumienia z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
  • Szczegółowych informacji o VI edycji Programu LA udziela:

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik Rektora ds. Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds. obronnych - koordynator programu ”Legia Akademicka"

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(+48) 22 834 04 31 wew. 501 lub 725 880 292

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Informacja z CWCR (Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji) odnośnie VI edycji programu LA - 24.11.2022

We wtorek 6 grudnia br. o godz. 10.00 zostanie przeprowadzone spotkanie robocze (w formie VTC) z koordynatorami uczelni programu „Legia Akademicka”. Przedmiotowe spotkanie poświęcone będzie udzieleniu odpowiedzi na licznie wpływające pytania dotyczące VI edycji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka” w nowych uwarunkowaniach prawnych tj. ustawy z 11.03.2022 r. o obronie Ojczyzny oraz rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 28.06 2022 r. w sprawie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposobu kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej.

W trakcie procedowania jest nowa decyzja MON określająca sposób realizacji programu „Legia Akademicka” w roku akademickim 2022/2023 oraz porozumienie pomiędzy MEiN i MON dotyczące realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach programu "Legia Akademicka".

Informacja Ministerstwa Obrony Narodowej dotycząca prac nad projektem nowej decyzji MON określającej sposób realizacji programu „Legia Akademicka” w roku akademickim 2022/2023 - 25.10.2022

Szanowne Studentki i  Studenci,

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, iż w chwili obecnej trwają prace nad  projektem nowej decyzji MON. Projekt ww. decyzji określa sposób realizacji programu „Legia Akademicka” w roku akademickim 2022/2023.

Zgodnie z zapisami ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny oraz rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 28 czerwca 2022 r. w sprawie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz sposobu kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej nie będzie realizowany moduł podstawowy.

Moduł powyższy został zastąpiony szkoleniem podstawowym, o którym mowa w art. 143 ust. 2 pkt 1 ustawy o obronie Ojczyzny. Zakłada się, iż będzie ono realizowane w przerwie międzysemestralnej. Oczywiście jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, student może odbyć takie szkolenie również w innym terminie, zgłaszając akces do odbycia takiego szkolenia w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Moduł podoficerski pozostał bez zmian i będzie nadal realizowany w uczelniach wyższych w ramach Szkoły Legii Akademickiej w postaci szkolenia teoretycznego oraz w części praktycznej w ramach ćwiczeń wojskowych w centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub w jednostkach wojskowych.

Czy program Legia Akademicka będzie kontynuowany w roku akademickim 2022/2023? - 24.10.2022

Szanowne Studentki i Studenci,

w związku z licznymi zapytaniami o udzielenie informacji dot. kontynuacji programu Legia Akademicka w roku akademickim 2022/2023, uprzejmie informuję, iż skierowałem zapytanie (treść pisma poniżej) do Szefa CWCR zapytanie co do kontynuacji programu Legia Akademicka. Czekamy na Jego stanowisko.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji MON

Pan płk Mirosław BRYŚ

Dzień dobry Panie Pułkowniku,

w imieniu społeczności akademickiej kieruję zapytanie o stan prac nad programem Legia Akademicka, zgodnie z Ustawą o obronie Ojczyzny,

Art. 110. Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki określi, w drodze rozporządzenia, wykaz uczelni wyższych, w tym uczelni wojskowych, centrów szkolenia i ośrodków szkolenia, w których jest realizowane ochotnicze szkolenie wojskowe studentów i absolwentów uczelni wyższych, w tym w ramach programu Legii Akademickiej, mając na względzie konieczność zapewnienia efektywności kształcenia oraz potrzeby Sił Zbrojnych. 

Art. 111. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, czas trwania ochotniczego szkolenia wojskowego i sposób kształcenia w Szkołach Legii Akademickiej, sposób i tryb ich powoływania do odbycia szkoleń i zwalniania z ich odbywania, uwzględniając konieczność zapewnienia efektywności kształcenia oraz potrzeby Sił Zbrojnych.

Pytanie:

Czy w resorcie ON toczą się prace w tym zakresie i jaki mają charakter?

z poważaniem,

Józef Czyżowski

Pełnomocnik ds. OIN, specjalista ds. obronnych
Koordynator programu ,,Legia Akademicka"

V edycja Programu LA - 2021/2022

Podsumowanie V edycji Legii Akademickiej w AWF Warszawa - 18.05.2022

Informacja o zakończeniu V edycji programu ,,Legia Akademicka”

w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Program ,,Legia Akademicka” został zrealizowany w AWF Warszawa w formie zajęć ogólnouczelnianych, poza programem kształcenia, w czasie semestru wiosenno-letniego roku akademickiego 2021/2022.

Program szkolenia został opracowany na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 6 marca 2020 r. Programu szkolenia modułu podstawowego i programu szkolenia modułu podoficerskiego do realizacji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii. Akademickiej. Cześć teoretyczna (Program szkolenia….).

Zasadniczym celem zajęć teoretycznych było przekazanie studentom wiedzy z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia II etapu szkolenia (część praktyczna) w wytypowanych jednostkach wojskowych i centrach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP. Cele szkolenia modułu podstawowego – część teoretyczna, które zakładały wyposażenie studentów w niezbędny zakres wiedzy do przetrwania na współczesnym polu walki został osiągnięty, m.in. poprzez nabycie umiejętności z zakresu:

1) posługiwania się indywidualną bronią strzelecką oraz amunicją i granatami ręcznymi,
2) ochrony życia przed bronią masowego rażenia (OPBMR) w sytuacjach zagrożenia wystąpieniem skażeń od broni masowego rażenia (BMR),
3) ochrony przed skutkami uderzeń środków napadu powietrznego,
4) przygotowania do realizacji podstawowych zadań w działaniach taktycznych oraz służby w jednostce wojskowej.

Natomiast cele założone w module podoficerskim zostały osiągnięte poprzez przygotowanie studenta do praktycznego dowodzenia drużyną, w tym m.in. w zakresie:
1) zachowania się w podstawowych rodzajach działań bojowych (obrona, natarcie),
2) organizacji zabezpieczenia bojowego, 3) kształtowania cech przywódczych oraz
4) prowadzenia szkolenia w roli instruktora,

Zajęcia prowadzone były metodą on-line z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. W module podstawowym oraz w module podoficerskim część zajęć była realizowana przez studentów w formie e-learningu.

Moduł podstawowy i moduł podoficerski był realizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie przy współudziale oficerów 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia Nowego jako Patronackiej Jednostki Wojskowej. Ponadto, w roli wykładowców wzięli udział przedstawiciele: Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, instruktorzy strzelnicy Akademii AWF, przedstawiciel Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE - Bruksela (Belgia) i Dowództwa Sił Połączonych Sojuszniczych (AJFC - Neapol, Włochy) oraz kadra dydaktyczna Akademii.

W szkoleniu wzięli udział studenci AWF Warszawa łącznie z Filią w Białej Podlaskiej, a także studenci z 15 innych uczelni: Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie, Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

Szkolenie ukończyło z wynikiem pozytywnym z zakresu części teoretycznej  27 studentów.

Należy podkreślić, że zainteresowanie ze strony studentów było znacznie większe ale z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Akademii podjęto decyzję  o ograniczeniu liczby szkolonych.

Aktualnie studenci, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym część teoretyczną szkolenia, składają do koordynatora programu wnioski o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach części praktycznej.

Kolejnym etapem szkolenia będzie udział w części praktycznej tj. w ćwiczeniach wojskowych realizowanych w wybranych jednostkach wojskowych w okresie od lipca do września 2022 r.

Inauguracja V edycji Programu LA w AWF Warszawa - 09.03.2022

Prof. Ida Wiszomirska, Prorektor ds. Studentów i Kształcenia, zainaugurowała w naszej Uczelni  V edycję programu "Legia Akademicka". W tegorocznej edycji udział bierze 36 studentów z kilku uczelni.

AWF Warszawa w wykazie uczelni zakwalifikowanych do realizacji V edycji Programu LA - 20.01.2022

W dniu 18 stycznia 2022 r. Minister Edukacji i Nauki zatwierdził wykaz uczelni:

- 53 uczelnie publiczne (w tym AWF Warszawa),

- 17 uczelni niepublicznych,

zakwalifikowanych do realizacji V edycji projektu „Legia Akademicka” – część teoretyczna.

Informujemy, że nabór do V edycji projektu LA w naszej uczelni został już zakończony. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji, w przyszłym roku akademickim.

Komunikat MEiN o zmianie harmonogramu realizacji Programu LA z 20.12 2021

Szanowni Państwo, w związku z potrzebą aktualizacji dużej ilości formularzy zgłoszeniowych przesłanych przez uczelnie, wyłonienie uczelni, którym zostanie zlecona realizacja zadania w ramach projektu pn. „Legia Akademicka” nastąpi do końca stycznia 2022 r.

Harmonogram realizacji projektu:

- do 20 listopada 2021 r. – przesyłanie przez uczelnie zgłoszeń do udziału w projekcie,

- do końca stycznia 2022 r. – wyłonienie uczelni, które wezmą udział w projekcie,

- od stycznia 2022 r.  do 30 maja 2022 r. – termin zrealizowania części teoretycznej szkolenia i przesyłania do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, właściwego ze względu na siedzibę uczelni wniosków studentów, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym zajęcia z zakresu części teoretycznej programu, o powołanie na ćwiczenia wojskowe w ramach tego programu,

- do 30 czerwca 2022 r. – złożenie raportu końcowego z realizacji zadania oraz rozliczenie kosztów realizacji.

Komunikat Koordynatora Programu ,,Legia Akademicka" z  23.11.2021

Szanowni Studenci,

uprzejmie informuje, iż w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie została zakończona rekrutacja do V edycji projektu pn. Legia Akademicka.

Planowane jest utworzenie dwóch grup - modułów szkolenia teoretycznego (podstawowego i podoficerskiego).

Szkolenie będzie miało miejsce w m. styczeń - marzec/kwiecień 2022 r (programy szkolenia dla obu modułów zostaną przedstawione z początkiem stycznia 2022 r.

Zapraszam wszystkich studentów na spotkanie organizacyjne w dniu 30 listopada br. o godz. 19:00, które będzie miało miejsce online poprzez Teams.

Ruszyła V edycja projektu „Legia Akademicka” -  05.11.2021. Rekrutacja została przedłużona do 18.11.2021! -  16.11.2021

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podobnie jak w latach minionych, zamierza przystąpić do programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka” realizowanego w roku akademickim 2021/2022.

Program Legii Akademickiej składa się z 2 etapów:

1. Etap - zajęcia teoretyczne realizowane na terenie AWF Warszawa.

2. Etap - praktyczny, w wytypowanych jednostkach wojskowych na terenie całego kraju.

Rekrutacja w naszej uczelni (moduł podstawowy i podoficerski) została przedłużona do 18 listopada 2021 r.

Aby wziąć udział w V edycji programu w naszej Alma Mater należy wypełniony wniosek (wraz z zaświadczeniem stwierdzającym, że jest się studentem) złożyć w Kancelarii Głównej Uczelni z dopiskiem „Legia Akademicka” lub przesłać pocztą na adres:

Józef Czyżowski

Biuro Rektora AWF Warszawa

ul. Marymoncka 34, 00-968 Warszawa z dopiskiem „Legia Akademicka”

DECYZJA Nr 122 MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z 08.09.2021

Uprzejmie informujemy, iż ukazała się DECYZJA Nr 122/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z 08.09.2021 r. w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”, która będzie stanowiła podstawę do wypracowania porozumienia pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a uczelniami, które wyrażą wolę przystąpienia do programu.

Z uwagi na zapytania co do terminu rozpoczęcia V edycji przedmiotowego programu na tym etapie należy zaznaczyć, że:

- Do programu w ramach części teoretycznej i praktycznej w module podstawowym, podoficerskim i oficerskim może przystąpić osoba, która jest studentem i posiada obywatelstwo polskie.

- Do realizacji zadania, o którym mowa w ust. 1, w danym roku akademickim przystępuje uczelnia, w której do programu zgłosiło się nie mniej niż 20 kandydatów.

- Przystąpienie studenta do części teoretycznej programu odbywa się na jego pisemny wniosek, którego wzór określa załącznik nr 1 do decyzji. Termin składania wniosków zostanie określony porozumieniem określonym pomiędzy MEiN a uczelnią.

W przypadku dalszych pytań do współpracy pozostaje w AWF Warszawa koordynator programu ,,Legia Akademicka"

Józef Czyżowski

KONTAKT

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik Rektora ds Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds obronnych - koordynator programu ”Legia Akademicka"

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(+48) 22 834 04 31 wew. 501 lub 725 880 292

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Marymoncka 34, 00-968 Warszawa

IV edycja Programu LA - 2020/2021

Informacja o zakończeniu IV edycji Programu LA

W Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie zakończyła się IV edycja Programu Legia Akademicka, w którym realizowane były programy:

1. szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej w 2021 roku moduł podstawowy – część teoretyczna

2. szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej w 2021 roku moduł podoficerski – część teoretyczna

W bieżącej edycji w programie wzięli udział m.in. studenci Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie łącznie z Filią w Białej Podlaskiej oraz zaproszeni studenci innych warszawskich uczelni tj.: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Bankowej, Wyższej Szkoły Inżynierii Zdrowia, a także z Państwowej Szkoły Wyższej z Białej Podlaskiej oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica z Płocka.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Patronacką Jednostką Wojskową dla AWF Warszawa został wyznaczony 2. Mazowiecki Pułk Saperów z Kazunia Nowego, przy udziale którego były realizowane ww. programy.

Do udziału w programie jako wykładowcy, zostali zaproszeni również przedstawiciele Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, strzelnicy AWF, oficerowie z Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE - Mons, Belgia) i Dowództwa Sił Połączonych Sojuszniczych (AJFC - Neapol, Włochy), przedstawiciel 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka oraz kadra dydaktyczna AWF Warszawa.

Cieszy fakt, że po zaliczeniu testu sprawdzającego, z pozytywnym wynikiem ukończyło szkolenie w ramach Legii Akademickiej w 2021 roku moduł podstawowy – część teoretyczna – 21 studentów natomiast szkolenie studentów moduł podoficerski – część teoretyczna - 24 studentów.

Aktualnie studenci przystąpili do składania wniosków o powołanie na ćwiczenia wojskowe do organów wojskowych, czyli odbycia części praktycznej programu Legii Akademickiej w wybranych jednostkach wojskowych.

Po raz pierwszy w historii programu Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy moduł oficerski. Podobnie jak szkolenie podstawowe i podoficerskie, składać się z części teoretycznej oraz praktycznej. Do zajęć w tym module mogą przystąpić wyłącznie ci chętni, którzy ukończyli moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach programu Legii Akademickiej.

Gratulujemy naszemu absolwentowi, Panu Michałowi Ścisłowskiemu, który zakwalifikował się do ww. modułu po przejściu dwuetapowych kwalifikacji.

Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji IV edycji i już dzisiaj zapraszamy do naszej Uczelni na kolejną - V edycję programu Legii Akademickiej, do której nabór rozpocznie się w roku akademickim 2021/2022.

O szczegółach będziemy informować na stronie: https://www.awf.edu.pl/student/legia-akademicka

Warszawa, 20.05.2021

MODUŁ CYBER - dodatkowe szkolenie specjalistyczne z zakresu cyberbezpieczeństwa w ramach IV edycji Programu LA

Do udziału w dodatkowym szkoleniu specjalistycznym z zakresu cyberbezpieczeństwa (moduł cyber) niezbędnym warunkiem jest wykonanie testu kwalifikacyjnego.

Ponadto należy spełnić następujące warunki:

- złożyć wniosek o odbyciu części praktycznej szkolenia;

- posiadać ustaloną  kwalifikację wojskową, w przypadku kobiet;

- zaliczenie modułu podoficerskiego w ramach części praktycznej szkolenia.

Chętni do wzięcia udziału w szkoleniu specjalistycznym muszą rozwiązać test kwalifikacyjna najpóźniej do dnia 25 maja br. Test dostępny jest na platformie e-learningowej Legii Akademickiej pod adresem www.la.elearning.wp.mil.pl.

W module cyber planowany jest udział 50 uczestników programu, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w ramach ww. testu. W przypadku większej liczby osób z tą samą liczbą punktów, dodatkowym kryterium oceny będzie studiowanie na kierunkach istotnych z punktu widzenia Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, tj.: informatyka, kryptologia, cyberbezpieczeństwo, matematyka i inne kierunki pokrewne.

Studenci zakwalifikowani do modułu cyber zostaną skierowani na część praktyczną szkolenia (tj. moduł podstawowy i moduł podoficerski) do 100. batalionu łączności w Wałczu w dniach:

- 04 – 24 lipca 2021 r. – moduł podstawowy;

- 25 lipca – 14 sierpnia 2021 r. – moduł podoficerski.

Szkolenie specjalistyczne z zakresu cyberbezpieczeństwa będzie realizowane w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa w zamiejscowym Wydziale Szkoleń Specjalistycznych w Wałczu od 15 do 27 sierpnia 2021 r.

Do kontaktu roboczego upoważniony jest p. Karol Kiniorski (k.kiniorski@ron.mil.pl; 887570913).

rekrutacja@cyber.mil.pl

www.cyber.mil.pl

Informacja o kolejnej fazie realizacji programu w AWF Warszawa, przeprowadzono dwa wykłady - 28.04.2021

Program Legii Akademickiej po zakończeniu części teoretycznej modułu podstawowego wszedł w kolejną fazę realizacji. W dniu 28.04 br. rozpoczęto część teoretyczną modułu podoficerskiego, który zainaugurowano wykładem pt.  „Asertywność w dowodzeniu. Sztuka podejmowania decyzji.”, przeprowadzonym przez Panią prof. dr hab. Monikę Guszkowską z Katedry Terapii Zajęciowej Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa.

Drugi wykład pt. „Wprowadzenie do przywództwa” wygłosił Pan ppłk Piotr Chrobot, pełniący obowiązki w Dowództwie Sił Połączonych Sojuszu w Neapolu we Włoszech na stanowisku Knowledge Manager w NATO Strategic Direction South Hub przy Allied Joint Force Command Naples.

Zaproszenie do współpracy w ramach programu Legii Akademickiej, realizowanym w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przyjęło również dowództwo 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Informacja o realizacji programu w AWF Warszawa i zaproszenie na wykład on-line - 20.04.2021

Informacja o realizacji programu w AWF Warszawa i zaproszenie na wykład on-line - 20.04.2021

Biuletyn  Informacyjny - Legia Akademicka

Zachęcamy do lektury Biuletynu

AWF Warszawa na liście uczelni zakwalifikowanych do realizacji IV edycji Legii Akademickiej

Szanowni Studenci, Minister Edukacji i Nauki zatwierdził listę:

- 47 uczelni publicznych,

- 9 uczelni niepublicznych,
zakwalifikowanych do realizacji IV edycji „Legii Akademickiej” – część teoretyczna.

Zgodnie z harmonogramem zamieszczonym w informacji o naborze zgłoszeń, w marcu 2021 r. zostaną zawarte umowy między Ministrem Edukacji i Nauki a uczelniami zakwalifikowanymi.

Wykaz wszystkich uczelni zakwalifikowanych do programu  jest dostępny na stronie MEiN.

Informacja Ministra Edukacji i Nauki w sprawie projektu pn. Legia Akademicka – edycja IV

Na podstawie zawartego w dniu 22 stycznia 2021 r. porozumienia Ministra Edukacji i Nauki z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie realizacji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej, Minister Edukacji i Nauki ogłasza rozpoczęcie kolejnego naboru zgłoszeń do projektu „Legia Akademicka” (w roku akademickim 2020/2021).

Projekt jest kontynuacją pilotażowego projektu o tej samej nazwie zapoczątkowanego w 2017 r.

W ramach IV edycji Minister Edukacji i Nauki zleci realizację części teoretycznej programu edukacji wojskowej wyłonionym w naborze uczelniom (nie więcej niż 80).

Opis projektu

Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczną realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.

Do projektu przystąpić będzie mógł student (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, który to moduł szkolenia będzie musiał być zrealizowany w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 maja 2021 r.

Zasadniczym celem części teoretycznej będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.

Organizatorem procesu dydaktycznego, obejmującego przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej będzie Rektor uczelni, w której realizowany będzie proces teoretycznego szkolenia wojskowego, w formie zajęć ogólnouczelnianych realizowanych poza programem kształcenia. Przedsięwzięcie w zakresie kosztów osobowych i bieżących kosztów pośrednich zostanie sfinansowane z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W przypadku, gdy uczelnia zdecyduje się przystąpić do projektu będzie zobowiązana także do:

1. Prowadzenia ewidencji wniosków złożonych przez studentów o odbycie części teoretycznej projektu,

2. Prowadzenia bieżącej ewidencji oraz okresowego przesyłania do wiadomości Ministra Obrony Narodowej informacji o liczbie studentów, którzy zostali przyjęci, realizują projekt i ukończyli z wynikiem pozytywnym cześć teoretyczną,

3. Wydawania studentom zaświadczeń potwierdzających zaliczenie części teoretycznej projektu,

4. W terminie do dnia 30 maja 2021 r., przesyłania do Szefów Wojewódzkich Sztabów Wojskowych terytorialnie właściwych dla każdej z uczelni, wniosków o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach części praktycznej projektu studentów, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym część teoretyczną szkolenia,

5. Wyznaczenia koordynatorów projektu, odpowiedzialnych za:

- organizację części teoretycznej projektu w uczelni według zatwierdzonych programów szkolenia,

- pozyskanie niezbędnych danych osobowych studentów przystępujących do projektu,

- udział w szkoleniach z obsługi platformy e-learningowej programu „Legia Akademicka" organizowanych przez resort obrony narodowej,

- realizowanie zadań związanych z prowadzeniem i obsługą platformy e-learningowej programu,

- współpracę pomiędzy uczelnią i patronacką jednostką wojskową (PJW) oraz Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w zakresie przeslania wykazu studentów przystępujących do części teoretycznej szkolenia oraz wykazu wniosków o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach części praktycznej,

- udział w przedsięwzięciach szkoleniowo-metodycznych organizowanych przez resort obrony narodowej,

- przekazywanie danych o realizacji projektu bezpośrednio do Biura do Spraw Programu ,,Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w Ministerstwie Obrony Narodowej,

6. Udostępniania sal wykładowych na potrzeby prowadzenia zajęć oraz organizowania ekspozycji i statycznych pokazów sprzętu wojskowego, uzbrojenia i wyposażenia przez PJW,

7. Umożliwienia przedstawicielom resortu obrony narodowej monitorowania i wizytowania podczas szkolenia teoretycznego studentów na terenie uczelni.

W celu realizacji zajęć z zakresu części teoretycznej programu Minister Obrony Narodowej udostępni uczelniom biorącym udział w projekcie niezbędne materiały dydaktyczne, w tym w formie elektronicznej, a także umożliwi kontakt z rekomendowanymi przez siebie wykładowcami. Minister Obrony Narodowej jest także odpowiedzialny za zrealizowanie procesu, w ramach części praktycznej programu, w jednostkach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia.

Zmiany w programie Legia Akademicka

Resort obrony narodowej zmienia zasady programu Legia Akademicka. Szczegółowe zasady oraz zakres zadań związanych z realizacją programu określono w decyzji Ministra Obrony Narodowej. Jak zmieni się sam program i jakie zadania realizowały będą poszczególne instytucje?

27 listopada 2020 r. Minister Błaszczak podpisał decyzję nr 164/MON w sprawie programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Dokument 30 listopada 2020 r. opublikowano w dzienniku urzędowym MON.

Decyzja określa sposób organizacji oraz zasady realizację programu. Cześć teoretyczna realizowana będzie w uczelniach wojskowych i wybranych uczelniach cywilnych, a część praktyczna w wytypowanych jednostkach wojskowych. W dokumencie określono także zasady finansowania programu realizowanego przez uczelnie wojskowe. Program będzie realizowany w trzech modułach szkoleniowych: podstawowym, podoficerskim i oficerskim.

Moduł oficerski w Legii Akademickiej

Rusza IV edycja programu „Legia Akademicka”, na której uruchomiony zostanie pilotażowo po raz pierwszy oficerski moduł kształcenia. Chętne 50 osób będą kształcić się w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

To już czwarta edycja tego programu. Dotychczas kształcenie odbywało się w module podstawowym i podoficerskim. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej program rozszerzono o szkolenie przyszłych oficerów.

Moduł oficerski, podobnie jak podstawowy i podoficerski, będzie się składał z części teoretycznej oraz praktycznej. W odróżnieniu jednak od dwóch dotychczasowych modułów kandydaci na oficerów zarówno teorię jak i praktykę odbędą w letnie wakacje studenckie. To łącznie 47 dni szkoleniowych, z których 21 realizowanych będzie wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych. W ramach nauki studenci odbędą zajęcia wynikające ze Standardu Kształcenia Wojskowego opracowanego dla oficerów. Następne 3 dni szkolenia spędzą w wytypowanych jednostkach szkolnictwa wojskowego lub centrach szkolenia, gdzie szlifować będą wiedzę i umiejętności specjalistyczne w praktyce. Na ostatnie 3 dni wrócą do AWL, gdzie przystąpią do egzaminu.

Po zdaniu egzaminu oficerskiego każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy. Zanim to jednak nastąpi będzie musiał spełnić kilka wymogów formalnych, z których najważniejszy to dostarczenie dyplomu magistra. Na przekazanie dokumentacji będzie miał około 2-3 miesiące.

Do zajęć w tym module mogą przystąpić wyłącznie ci chętni, którzy ukończyli moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach programu Legii Akademickiej. Mogą do niego zapisać się również studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

O przyjęciu do programu decydować będzie komisja powołana przez dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jednym z kryteriów naboru będzie wykształcenie kierunkowe, na które aktualnie jest największe zapotrzebowanie w Siłach Zbrojnych. MON planuje, aby docelowo w module oficerskim corocznie kształciło się 250 uczestników programu. Być może uda się to osiągnąć już od 2021 roku.

Aby zgłosić chęć odbycia szkolenia wystarczy złożyć właściwy wniosek na uczelni, która uczestniczy w programie, co pozwoli uczelniom określić liczbę chętnych do poszczególnych modułów. Więcej informacji o Legii Akademickiej: https://www.wojsko-polskie.pl/legia-akademicka/.

Legia Akademicka jest skierowana do studentów, którzy kończą uczelnie z tytułem magistra.

***

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, a obecnie koordynuje go Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Na program składa się szkolenie teoretyczne realizowane w trakcie studiów. To zajęcia z wykładowcami uczelni lub instruktorami z jednostek wojskowych w formie wykładów i pokazów, jak również kilkanaście kursów samokształcenia studentów zamieszczonych na platformie e-learningowej, specjalnie przygotowanej na potrzeby programu przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie. Druga część to opisane wyżej szkolenie praktyczne, przeprowadzane na terenie jednostek wojskowych w trakcie akademickich wakacji. W trzech poprzednich edycjach blisko 10 tys. studentów z 74 uczelni ukończyło część teoretyczną. Ponad 7 tys. z nich z sukcesem zakończyło część praktyczną – stając się żołnierzami rezerwy.

KONTAKT

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik Rektora ds Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds obronnych - koordynator programu ”Legia Akademicka"

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(+48) 22 834 04 31 wew. 501 lub 725 880 292

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Marymoncka 34, 00-968 Warszawa

Szanowni Studenci, właśnie została zapoczątkowana IV edycja programu „Legii Akademickiej”,  podczas której zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej program rozszerzono o szkolenie przyszłych oficerów - szersza informacja poniżej.

KONTAKT

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik Rektora ds Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds obronnych - koordynator programu ”Legia Akademicka"

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(+48) 22 834 04 31 wew. 501 lub 725 880 292

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Marymoncka 34, 00-968 Warszawa

Informacja dla studentów AWF Warszawa o naborze do udziału w programie Legia Akademicka w roku akademickim 2019/2020

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, wzmocnić zasoby rezerw Wojska Polskiego, uzyskać stopień wojskowy lub myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej.

Program realizuje Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i szkołami wyższymi. Organizatorem części teoretycznej szkolenia są uczelnie wyższe, a część praktyczną wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zachęcamy studentów AWF Warszawa do wzięcia udziału w tegorocznej edycji programu Legii Akademickiej. W tym roku w związku z nierealizowaniem przez AWF Warszawa szkolenia teoretycznego, w celu udziału w programie studenci AWF Warszawa (w tym Filii w Białej Podlaskiej) mogą zgłaszać się bezpośrednio do uczelni realizujących program, które w ramach przewidzianych liczebności grup szkoleniowych mają obowiązek przyjęcia studentów z różnych uczelni wyższych.

Co trzeba zrobić?

- Posiadać obywatelstwo Polskie.

- Być studentem studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

- Posiadać kategorię A lub wyrazić gotowość do odbycia kwalifikacji wojskowej.

- Być niekaranym.

- Złożyć wniosek

Korzyści z udziału wprojekcie:

- Uzyskanie przeszkolenia wojskowego a szczególnie umiejętności współpracy, dowództwa, zdolności wypracowania kompromisu w grupie.

- Uzyskanie stopnia wojskowego.

- Unikalne doświadczenie w obsłudze wyposażenia wojskowego.

- Doświadczenie bycie częścią Sił Zbrojnych RP.

- Ciekawy wpis w CV, wyróżniający Cię na rynku pracy.

- Sieć networkingowa i „kumple z wojska”.

Osoby zainteresowane programem Legii Akademickiej prosimy o sprawdzanie informacji o programie bezpośrednio we wskazanych poniżej uczelniach i realizację zgłoszeń zgodnie z informacjami zawartymi na stronach internetowych uczelni.

Informacje o programie Legii Akademickiej w wybranych szkołach wyższych w Warszawie:

- Akademia Ekonomiczno – Humanistyczna

Do pobrania wniosek, który należy złożyć w dziekanacie AE-H w Warszawie w terminie do 10 stycznia 2019 r.

Kontakt z koordynatorem projektu z ramienia A E-H w Warszawie

mgr Mariusz Markiewicz

e-mail: m.markiewicz@vizja.pl

mobile: 600 226 461 (w godz. 8-18:00)

- Szkoła Główna Handlowa

http://administracja.sgh.waw.pl/pl/SSPOiOIN/legia-akademicka/Strony/default.aspx

- Wojskowa Akademia Techniczna

https://wlo.wat.edu.pl/rekrutacja-legia-akademicka/

- Politechnika Warszawska

https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Legia-Akademicka-program-szkolenia-dla-studentow-w-Politechnice-Warszawskiej-nowa-edycja


Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronach:

https://legiaakademicka.wp.mil.pl

https://www.facebook.com/LegiaAkademickaMON/



W ramach tegorocznej edycji ochotniczego przeszkolenia studentów pod nazwą „Legia Akademicka" odbędzie się TYLKO JEDEN TURNUS szkoleniowy wg niżej wstępnie przyjętej organizacji:

  • Termin szkolenia 8-9 sierpnia do 19 września (na wcielenie przewidziano dwa dni).
  • Moduł podstawowy: 8-9 sierpnia do 29 sierpnia (przysięga).
  • Moduł podoficerski: 30 sierpnia do 19 września.
  • Moduł cyberbezpieczeństwo: 20 września do 26 września.

Szkolenie w większości przypadków odbywać się będzie na bazie jednostek wojskowych. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni przeprowadzi na wybranych uczelniach kwalifikowanie studentów do uczestnictwa w module cyberbezpieczeństwa, które w tym roku odbędzie na bazie 6 BDSz w Krakowie.

KONTAKT

inż. Józef Czyżowski

Pełnomocnik Rektora ds Ochrony Informacji Niejawnych, specjalista ds obronnych - koordynator programu ”Legia Akademicka"

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

(+48) 22 834 04 31 wew. 501 lub 725 880 292

jozef.czyzowski@awf.edu.pl

Marymoncka 34, 00-968 Warszawa