AWF Warszawa artystycznie

Kampus AWF Warszawa należy do najpiękniejszych w Europie. Harmonijna kompozycja kompleksu z doskonałym wykorzystaniem naturalnego otoczenia stanowi ciekawy przykład modernistycznej architektury Polski lat międzywojennych. Zespół wyróżnia funkcjonalizm, rozmach, a także elegancja i reprezentacyjność.

Pokazywany jest często w pracach artystów. Na terenie uczelni znajdują się także liczne pomniki autorstwa artystów rzeźbiarzy.

Na obrazach i szkicach nasza Uczelnia została ukazana artystycznie przez Edgara Norwertha, Jana Fazanowicza, Kazimierza Szeligiewicza i Waldemara Dorcza. Prace wykonane techniką rysunek, akwarela i tusz obejmują okres od samego powstania Akademii - szkice z budowy uczelni wykonane przez Edgara Norwertha, prace ukazujące wojenne zniszczenia i odbudowę - Jana Fazanowicza, po lata powojenne i obecne - Kazimierza Szeligiewicza i Waldemara Dorcza.

Pomniki i rzeźby na terenie Akademii to dzieła artystyczne autorstwa Alfonsa Karnego (Dziewczynka ze skakanką, popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego na pomniku dziedzińca, obelisk Citius, Altius, Fortius, popiersie Zygmunta Gilewicza), Witolda Korskiego i Józefa Potępy (pomnik Janusza Kusocińskiego) oraz Andrzeja Manczuro (Chłopiec z piłką).

Piękno naszej architektury ukazują nam także prace Michała Łukasika w serii klimatycznych fotografii.

Zobacz galerię