Wybieramy Sportowca 100-lecia

Trwa Plebiscyt na Sportowca 100-lecia „Przeglądu Sportowego”, najstarszej polskiej gazety ukazującej się w Polsce bez przerwy.

W finałowej 20-tce jest aż pięciu wybitnych absolwentów AWF Warszawa, którzy zapisali się na kartach historii światowego sportu:

𝑾𝒂𝒍𝒅𝒆𝒎𝒂𝒓 𝑩𝒂𝒔𝒛𝒂𝒏𝒐𝒘𝒔𝒌𝒊

Był jednym z największych i najwybitniejszych w historii podnoszenia ciężarów. Do występu w Tokio szykował się na... schabowych z szynki „Krakus”, którą załatwiano w komitecie centralnym partii. W Tokio wygrał z Władimirem Kapłunowem wagą ciała (trzeci był Marian Zieliński). Cztery lata później w Meksyku znowu sięgnął po złoto, ale tym razem wygrał z przewagą aż 15 kg. Nazywano go „Herkulesem XX wieku”.

𝒁𝒃𝒊𝒈𝒏𝒊𝒆𝒘 𝑩𝒐𝒏𝒊𝒆𝒌

Brał udział w trzech mundialach, z Hiszpanii (1982) przywiózł brązowy medal. Z Widzewem Łódź dwa razy był mistrzem Polski, z Juventusem Turyn zdobył mistrzostwo i Puchar Włoch, Puchar i Superpuchar Europy oraz Puchar Zdobywców Pucharów.

𝑶𝒕𝒚𝒍𝒊𝒂 𝑱𝒆̨𝒅𝒓𝒛𝒆𝒋𝒄𝒛𝒂𝒌

To dzięki Otylii Jędrzejczak pływanie w Polsce stało się jednym z najpopularniejszych sportów. Niemal dekadę wchodziła na podium wielkich imprez. Z mistrzostw świata na dużym basenie wracała z siedmioma medalami (dwoma złotymi), a z mistrzostw Europy z dziesięcioma (pięcioma złotymi). Przez lata zdominowała wyścigi na dystansie 200 metrów stylem motylkowym, na którym aż trzykrotnie biła rekord świata.

𝑱𝒆𝒓𝒛𝒚 𝑲𝒖𝒍𝒆𝒋

Jego żywiołem była walka w półdystansie, a mimo to w całej karierze nigdy nie wylądował na deskach, bo w ringu potrafił wykazać się także rozsądkiem. Polski boks zawdzięcza Jerzemu Kulejowi dwa z ośmiu tytułów mistrzów olimpijskich.

𝑱𝒂𝒏𝒖𝒔𝒛 𝑲𝒖𝒔𝒐𝒄𝒊𝒏́𝒔𝒌𝒊

Był równie wielkim biegaczem, jak patriotą. W 1932 zdobył w Los Angeles złoty medal olimpijski na dystansie 10 000 metrów. W dniu 21 czerwca 1940 został rozstrzelany w Palmirach za udział w ruchu oporu przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy. Dla uczczenia Jego pamięci organizowane są od 1954 roku zawody międzynarodowe o Memoriał Janusza Kusocińskiego.

Zapraszamy do głosowania na LEGENDY naszej Alma Mater!