Sprawozdanie Rektora z kadencji 2016-2020

Szanowni Państwo,

Moja druga już kadencja na stanowisku Rektora Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie właśnie dobiega końca. Aż trudno uwierzyć, że od dnia, w którym dokonaliście Państwo wyboru o przekazaniu mi sterów naszej Alma Mater minęło 8 lat. Był to dla mnie czas wyjątkowy pod wieloma względami – czas wielkich wyzwań, realizacji niełatwych celów, a przy tym wszystkim – wspaniałej współpracy z osobami, od których otrzymywałem ogromne wsparcie i szacunek dla moich, nie zawsze łatwych i popularnych, ale wynikających z potrzeb Uczelni i jej służących działań.

Benjamin Franklin słusznie stwierdził, że „bez ciągłego wzrostu i postępu, słowa takie jak poprawa, osiągnięcia i sukces nie mają znaczenia”. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie liczy sobie już ponad 90 lat. Była dumą Narodu Polskiego, kiedy nas jeszcze nie było na świecie i jestem przekonany, że dzięki między innymi naszej pracy będzie służyć jeszcze wielu pokoleniom studentów. Naszą misją jest kształcenie kadr, które będą przyczyniać się do dobrostanu zdrowia i sprawności naszego społeczeństwa, bo nie ma większych wartości w życiu człowieka. Jedynym gwarantem przyszłości naszej uczelni jest zabieganie o jej nieustanny wzrost i postęp. Jest to działanie zgodne z olimpijskim motto „szybciej, wyżej, mocniej”. Stagnacja i wiara w to, „że może być jakoś”, zgoda na „bylejakość” to najgorsze postawy wobec naszej uczelni, naszych studentów, w końcu wobec nas samych. Przez cały okres swojej pracy na stanowisku Rektora zabiegałem o wzrost i postęp Akademii w każdej sferze działalności – naukowej, dydaktycznej, sportowej - mając na uwadze przyszłość AWF. Serdecznie dziękuję, że wspieraliście mnie Państwo w moich działaniach, dziękuję za wspaniałą pracę, a przede wszystkim za zaufanie. Wyniki podjętych przez nas działań kilkukrotnie przewyższyły moje oczekiwania, o czym piszę w podsumowaniu kadencji władz naszej Uczelni w latach 2016-2020.

Cieszy mnie, że przekazuję dziś stery silnej uczelni osobie, dla której dobro AWF jest równie ważne. Pana Profesora Bartosza Molika uważam za człowieka odpowiedzialnego, ambitnego, doświadczonego, kompetentnego i przedsiębiorczego. Mój następca to jednak przede wszystkim pasjonat naszej uczelni i widzę u Niego ten sam zapał i gotowość do wyzwań, których osobiście doświadczyłem 8 lat temu, dlatego deklaruję wspierać Go wiedzą i doświadczeniem, kiedy tylko będzie tego potrzebował.

W przededniu okresu urlopowego życzę całej Społeczności naszej Akademii dużo słońca, radości i tego najważniejszego – o czym dobitnie przypomniały nam wydarzenia ostatnich miesięcy – zdrowia. Życzę Państwu realizacji planów i zamierzeń, życzę zadowolenia z pracy zawodowej i pomyślności w życiu osobistym.

Łączę wyrazy szacunku,

prof. dr hab. Andrzej Mastalerz