Ruch jest lekarstwem

Rektorzy AWF wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki podejmą działania służące poprawie kondycji fizycznej uczniów. O problemie otyłości i działaniach, które mają ochronić i poprawić zdrowie fizyczne dzieci i młodzieży dyskutowano na spotkaniu, które odbyło się 1 lutego br. w Białej Podlaskiej, w Filii Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Ważnym punktem spotkania była także dyskusja o roli, jaką Akademie Wychowania Fizycznego odgrywają w poprawie kondycji społeczeństwa, w tym w szczególności dzieci i młodzieży, a także kształceniu i doskonaleniu nauczycieli.

Ustalono, że naukowcy z AWF opracują programy aktywizujące ruchowo uczniów, którzy m. in. przez pandemię mają problemy z nadmierną masą ciała oraz przygotują kompleksowy program m.in. dla nauczycieli wychowania fizycznego.

Wybrany na koordynatora projektu prof. dr hab. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, powiedział że „problemy związane z przyrostem masy ciała u dzieci pandemia może tylko spotęgować. Musimy szybko działać, również na zasadzie profilaktyki. Ruch to lekarstwo. W programie, który opracujemy, chcemy podpowiedzieć nauczycielom, jak w ramach wychowania fizycznego oddziaływać prozdrowotnie”.

W spotkaniu w Białej Podlaskiej uczestniczył Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, którego resort sfinansuje projekt oraz przedstawiciele AWF z całej Polski: prof. dr hab. Bartosz Molik, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie; prof. dr hab. Jerzy Sadowski, Prorektor ds. Filii Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej; prof. dr hab. Paweł Cięszczyk, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku; prof. dr hab. Andrzej Klimek, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie; dr hab. Dariusz Wieliński, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu; prof. dr hab. Grzegorz Juras, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz prof. dr hab. Andrzej Rokita, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a także przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie.

data publikacji: 2021.02.03