Przedstawicielka AWF Warszawa debatowała w Senacie

O aktualnej sytuacji kobiet w sporcie, praktykach dyskryminacyjnych w zakresie polityki płacowej i kadrowej w związkach sportowych w Polsce, a także o strategiach walki z nierównością płci, debatował 25 stycznia br. w Senacie Parlamentarny Zespół ds. Sportu Kobiet. Posiedzenie zainaugurowało cykl spotkań zatytułowanych „Kobieca strona sportu”, nad którym patronat objęła wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

Naszą Uczelnię reprezentowała dr Natalia Organista z Katedry Nauk Humanistycznych Wydziału Wychowania Fizycznego, która razem z dr. Wojciechem Woźniakiem z Uniwersytetu Łódzkiego, wygłosiła wykład pt. „Protest, zmiana prawa, marsz przez instytucje. O taktyce i strategii walki z dyskryminacją płci (również w sporcie)”. Jej zdaniem: "Analizy socjologiczne, historyczne i antropologiczne prowadzone przez ostatnie 50 lat uwydatniły zmarginalizowanych dotąd aktorów społecznych oraz praktyki wykluczania m.in. kobiet ze sportu" (…) "Strukturalne wykluczenie i marginalizacja sportu kobiet zostały opisane w dużej liczbie badań naukowych. Zwraca się uwagę na niewielką poprawę sytuacji kobiet w sporcie na przestrzeni wielu lat oraz zbliżone praktyki dyskryminacji kobiet w sporcie w wielu krajach."

Ze względu na sytuację epidemiczną większość gości uczestniczyła online. Po wykładzie odbył się bardzo interesujący panel dyskusyjny prelegentów z członkami zarządów związków sportowych, reprezentantami Polski i przedstawicielami klubów sportowych zrzeszonych w związkach.

Fot. Hubert Pielas. Kancelaria Senatu

Konferencja po posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Sportu Kobiet nt. „Kobieca strona sportu”.

data publikacji: 2022.01.27