Profesor Tadeusz Bielicki 1932 - 2022

Z głębokim żalem informujemy o śmierci

Pana Profesora dr. hab. Tadeusza Bielickiego

uhonorowanego tytułem doktora Honoris Causa Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Pan Profesor Tadeusz Bielicki urodził się w Warszawie, był absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, członkiem rzeczywistym PAN, członkiem korespondentem PAU, wieloletnim dyrektor Zakładu Antropologii PAN, przewodniczącym Wydziału Nauk Biologicznych PAN, członkiem Nowojorskiej Akademii Nauk i członkiem honorowym Greckiego Towarzystwa Antropologicznego, wiceprzewodniczącym European Anthropological Association, stypendystą Fundacji Rockefellera, stażystą University of California w Los Angeles, Visiting Professor w Washington State University, Wrije Universiteit Brussel, University of Texas w Austin, uczestnikiem kilkudziesięciu kongresów międzynarodowych, współautorem "Deklaracji w sprawie Ras i Rasizmu" UNESCO.

Pan Profesor Bielicki był twórcą polskiej szkoły antropologii społecznej, autorem wielu pionierskich i cytowanych na całym świecie prac badawczych z zakresu typologii antropologicznej, społecznych uwarunkowań wzrastania i dojrzewania, stratyfikacji społecznej badanej metodami antropologicznymi, społecznych i regionalnych zróżnicowań przedwczesnej umieralności dorosłych, społecznych uwarunkowań otłuszczenia i otyłości oraz z zakresu zmienności człowieka współczesnego.

Profesor Tadeusz Bielicki należał do inspiratorów badań z pogranicza antropologii fizycznej i wychowania fizycznego, podejmowanych przez polskie placówki nauk o kulturze fizycznej, od wielu lat ściśle współpracował z Zakładem Antropologii, a w ostatnich latach z Katedrą Biologii Człowieka AWF w Warszawie.

Pan Profesor Tadeusz Bielicki był i pozostanie dla nas wybitnym antropologiem o dużej inwencji twórczej, autorytetem naukowym i moralnym, wspaniałym skromnym ale i charyzmatycznym człowiekiem, wielkim myślicielem, człowiekiem wciąż poszukującym ale i zawsze głęboko wierzącym w drugiego człowieka. Przez dziesięciolecia Pan Profesor był otoczony wielką estymą przez swoich współpracowników i studentów, był i na zawsze pozostanie wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń antropologów.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor, Senat

oraz cała społeczność

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się pożegnalnym nabożeństwem żałobnym, o godz. 13:00 w piątek 1 lipca 2022 r. w Kościele Św. Boromeusza w Warszawie na Powązkach w Warszawie.

data publikacji: 2022.06.24