Profesor Jerzy Sadowski Zasłużony dla miasta Biała Podlaska

Rada Miasta Biała Podlaska, w jednogłośnie podjętej uchwale (Nr XIX/49/2020 z 09.11.2020), nadała tytuł Zasłużony dla miasta Biała Podlaska prof. dr. hab. Jerzemu Sadowskiemu, Prorektorowi ds. Filii AWF Warszawa w Białej Podlaskiej.

Serdecznie gratulujemy!

Uzasadnienie uchwały autorstwa Jana Jakubca Przewodniczącego Klubu Radnych Stowarzyszenia Biała Samorządowa:

Pan Jerzy Sadowski, Bialczanin, absolwent Szkoły Podstawowej Nr 5 w Białej Podlaskiej, Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej oraz Filii Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, którą ukończył w 1977 roku z niebieskim dyplomem (z wyróżnieniem). Pracę zawodowa rozpoczął w 1981 roku łącząc obowiązki dydaktyczne z rozwojem naukowym. Stopień doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskał w 1986 roku, dra habilitowanego w 2001 roku, tytuł profesora w 2014 roku. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Łotewskiej Akademii Edukacji Sportowej.

Opublikował 231 prac naukowych, w tym 5 książek, 46 rozdziałów. Od 1990 roku do dziś pełni funkcje kierownicze w Filii AWF oraz AWF w Warszawie. W latach 1990-1996 – Prodziekan ds. IWFiS, 2001-2002 – Dziekan ZWWF, 2002-2005 - Prorektor ds. Kształcenia Zamiejscowego, 2005-2008 – Prorektor ds. Rozwoju i Kształcenia Zamiejscowego, 2008-2012 – Dziekan ZWWF, 2012-2016 – Dziekan ZWWF, 2016-2020 – Prorektor ds. Filii, którą to funkcję powierzono do 2024 roku.

Do obowiązków dydaktycznych i naukowych doszły znaczne wyzwania kierownicze. Czasy transformacji były niewiadome, różne i nieznane. Prof. Jerzy Sadowski okazał się świetnym „menagerem”. Dzięki podjętym inwestycjom przekształcił niewielką uczelnię w nowoczesną, doskonale wyposażoną w nowe obiekty dydaktyczne, sportowe i laboratoria badawcze Filię AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Dzięki prowadzonej w uczelni wielokierunkowej działalności (naukowej, sportowej, kulturalnej, wymiany studenckiej) i innej nie tylko uczelnia, ale też Miasto Biała Podlaska zyskały sławę , nie tylko w Polsce, ale również w Europie i Świecie. Organizowane w uczelni kongresy i konferencje naukowe, konferencje dla trenerów i z trenerami z zagranicy, zawody sportowe najwyższej rangi krajowej, a także z udziałem sportowców z innych krajów, występy Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, funkcjonowanie Szkoły Trenerów PZPN i wiele innych organizowanych przez studentów i pracowników, wspierane i inicjowane przez prof. Jerzego Sadowskiego jako wieloletniego „szefa” uczelni, przyczyniają się do promocji i rozpoznawalności naszego miasta.

Prof. Jerzy Sadowski czynnie uczestniczył w pracach Rady Miasta w Białej Podlaskiej jako radny III, IV, V, VI, VII kadencji, a w kadencji III i IV tj. w latach 1998 – 2002 i 2002 – 2006 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta.

Biorąc pod uwagę dotychczasową pracę prof. Jerzego Sadowskiego oraz zbliżające się dwa jubileusze, czyli 50-lecia Filii AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie, oraz 40-lecie pracy zawodowej prof. Jerzego Sadowskiego zwracam się z uprzejma prośbą do radnych Rady Miasta w Białej Podlaskiej o pozytywne zaopiniowanie wyżej przedstawionego projektu uchwały.

data publikacji: 2020.11.18