Prof. dr hab. Maciej Demel 1923 - 2017

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 27 stycznia 2017 r. odszedł w wieku 94 lat

ŚP.

PROF. DR HAB.  MACIEJ DEMEL

Wybitny uczony, twórca polskiej szkoły edukacji zdrowotnej nowoczesnej koncepcji wychowania fizycznego. Ukończył studia wyższe w zakresie wychowania fizycznego, pedagogiki i medycyny. Doktoryzował się i habilitował na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk o kulturze fizycznej uzyskał w 1971 roku, a profesora zwyczajnego w 1979. Autor kilkuset prac naukowych z teorii wychowania fizycznego, pedagogiki zdrowia i historii medycyny społecznej.

Nauczyciel w tajnym nauczaniu (1942-1945). Po wojnie: nauczyciel wychowania fizycznego, rekreacji i rehabilitacji, lekarz szkolny. Nauczyciel akademicki: UMCS i Akademii Medycznej w Lublinie, WSWF w Krakowie i Poznaniu, WSP w Kielcach oraz UW. Pracownik Instytutu Naukowego Kultury Fizycznej (1953-1971), Profesor AWF w Warszawie (1971-1980, 1984-1991). Doktor honoris causa AWF w Krakowie (1993).

Za swoje osiągnięcia uhonorowany został między innymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Złotą Odznaką ZNP za tajne nauczanie, Medalem im. Janusza Korczaka, Medalem „Za Zasługi dla Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie".

Był Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Higienicznego, laureatem nagrody im. Marcina Kacprzaka.

Pamięć o Nim na zawsze pozostanie na kartach historii Akademii.

Rodzinie i Bliskim

składamy wyrazy współczucia i żalu

Rektor, Senat i cała społeczność akademicka

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

data publikacji: 2017.01.30