O zdrowych i aktywnych mieszkańcach

W dniach 8-9 czerwca br. odbyła się międzynarodowa konferencja on-line poświęcona roli samorządów lokalnych w upowszechnianiu aktywności fizycznej mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży - Zdrowi i aktywni mieszkańcy - co mają wspólnego z rezyliencją miejską?

Wydarzenie, którego Partnerem była Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, było pełne inspirujących prezentacji, dyskusji panelowych i warsztatów, podczas których polscy i zagraniczni eksperci starali się odpowiedzieć na pytania tj.:

• Czy konsekwencje niewystarczającego poziomu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży to nasze wspólne wyzwanie?
  • Czy pandemia COVID-19 ma wpływ na i tak już wcześniej niepokojącą sytuację zdrowotną najmłodszych?
  • Dlaczego tak ważne jest, byśmy zaczęli działać jak najszybciej?
  • Jaki związek ma rezyliencja miejska z aktywnością fizyczną mieszkańców?

Konferencję uroczyście otworzyli: reprezentująca naszą Alma Mater prof. Jolanta Żyśko, Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni oraz przedstawiciele organizatorów: Izabela Rakuć-Kochaniak - Prezes Fundacji Veolia Polska i Jakub Kalinowski - Prezes Fundacji V4Sport.

W panelu dyskusyjnym w pierwszym dniu konferencji wzięli udział:
Pani Marta Majewska - Burmistrz Hrubieszowa, Krzysztof Kułakowski - Burmistrz Świecia, Michał Skrzydło - Burmistrz Miasteczka Śląskiego oraz zdalnie połączyła się z nami Pani Wiceprezydent Wrocławia - Renata Granowska. Wstęp do debaty poprowadził prof. Michał Lenartowicz z AWF Warszawa. Rozmowę moderował redaktor Michał Niewiadomski.

Podczas drugiego dnia miało miejsce połączenie z odbywającym się w Brukseli EU Sport Forum 2021.

Słowo wstępu wygłosiła Pani Komisarz KE Mariya Gabriel, która opowiedziała o inicjatywie HealthyLifeStyle4All (Zdrowy styl życia dla wszystkich), a w dyskusji panelowej wzięli udział m.in. Pani Fiona Bull z Departamentu Promocji Zdrowia WHO, Pani Simona Kustec - Minister ds. Edukacji, Nauki i Sportu ze Słowenii, Pan Eric Abidal - francuski piłkarz oraz Pan Cliff Collins Dyrektor Programowy EuropeActive.

To były dwa dni merytorycznych i inspirujących dyskusji. Dziękujemy Wszystkim za udział i zaangażowanie.

Fot. FB - Sportowa Akademia Veolia Junior

data publikacji: 2021.06.10