Impreza Marszowa AWF Warszawa – Pałac Belweder

W 2013 roku kierownictwo Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie podjęło próbę reaktywowania przedwojennego marszu patriotyczno-sportowego na trasie Warszawa – Sulejówek (30 km), adresowanego do młodzieży stołecznej szkół i uczelni, zainteresowanych przywracaniem tradycji, związanych z osobą Pierwszego Marszałka. Dzięki atencji Pana Prezydenta RP przedsięwzięcie miało bardzo uroczystą oprawę i duży oddźwięk społeczny.

W ubiegłym roku obowiązywała mniej „forsowna" forma realizacji imprezy, 30-osobowe reprezentacje szkół i uczelni maszerowały na trasie AWF - Pomnik Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, gdzie złożone zostały kwiaty.

W roku 2015, w którym przypada 80 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego, chcemy powtórzyć akceptowane przez wszystkich ubiegłoroczne rozwiązania organizacyjne. Marsz odbędzie się w niedzielę 17 maja, podobnie jak w okresie międzywojennym – w pierwszą niedzielę po 12 maja. Start pierwszych reprezentacji nastąpi o godzinie 11.00, spod pomnika Józefa Piłsudskiego w Akademii Wychowania Fizycznego. Uroczyste zakończenie marszu zaplanowane zostało na godzinę 14.00, pod pomnikiem Pierwszego Marszałka przy Belwederze. Tu też zostaną złożone wieńce kwiatowe. Zakładamy, że w imprezie weźmie udział około 500-600 studentów stołecznych uczelni  i przedstawicieli środowisk strzeleckich Mazowsza.

Zależy nam na tym, aby młodzież docierająca w rejon pomnika mogła się spotkać z Panem Prezydentem. Byłoby to ważne nawiązanie do tradycji okresu międzywojennego.Takie spotkania z najważniejszą osobą w Państwie znalazły się w programach uroczystości marszowych w latach 1927-1928. W obu przypadkach J. Piłsudskiego na dziedzińcu Belwederu zastąpił ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Ignacy Mościcki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków i miłośników tradycji związanych z Pierwszym Marszałkiem do wzięcia udziału w uroczystościach rozpoczęcia i zakończenia Marszu.

Zachęcamy do zapoznania się z programem imprezy oraz trasą marszu - link do mapy.

data publikacji: 2015.05.13