AWF Warszawa razem z Fundacją DKMS

W dniach 5-11.12.2022 odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku ,,Helpers’ Generation”. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z Fundacją DKMS Pokonajmy nowotwory krwi. Akcję poprowadzą wolontariusze - studenci z Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa.

Edycja zimowa DKMS ,,Helpers’ Generation”, jest organizowana przez wiele uczelni w Polsce, z których przynajmniej jedna osoba zgłasza się na przejęcie funkcji lidera studenckiego. Inicjatywa powstała wiele lat temu, gdy pewna kobieta zachorowała na białaczkę i wraz z mężem rozpoczęli poszukiwania dawcy, jej się nie udało uratować, ale prosiła o kontynuację tej misji, aby inni mieli szansę na przeżycie.

Co to jest DKMS?
Fundacja DKMS zajmuje się szukaniem potencjalnych dawców komórek macierzystych szpiku kostnego. W przypadku około 200 chorób (w tym nowotworów krwi) są one JEDYNYM lekarstwem, które ratuje przed śmiercią.

Dlaczego warto?
Niestety wciąż co piąta osoba nie znajduje pasującego dawcy i po prostu umiera… Dzieci, dorośli, mężowie, żony, bracia, córki, babcie, przyjaciele. Nie pozwólmy na to! W bazie DKMS zarejestrowanych jest 1,7 mln osób gotowych stać się czyimś super bohaterem - dać komuś drugie życie. Dołącz do nich bo może właśnie teraz ktoś bardzo chory siedzi słaby w izolatce i liczy, że zdecydujesz się podzielić płynącym w Twoich żyłach lekarstwem.

Jak mogę się zarejestrować?
Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić formularz i pobrać ślinę z wewnętrznych stron policzków specjalnymi patyczkami (we wszystkim Ci pomożemy). Trwa to parę minut i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem.  Dzięki temu jesteś wpisany do bazy i gdy Twój “bliźniak genetyczny” zachoruje będziesz mógł uratować mu życie.

Możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku będzie od poniedziałku 5 grudnia do niedzieli 11 grudnia w trzech lokalizacjach na terenie AWF Warszawa:

5-9 grudnia

• Wydział Rehabilitacji, hol główny - w godz. 9.00-15.00
  • Akademik Męski, hol główny, wejście główne - w godz. 9.00-14.00

5-11 grudnia

• Wydział Wychowania Fizycznego, budynek główny, parter - w godz. 9.00-15.00

Procedura rejestracji każdego dawcy trwa około 15 minut. Jest nieinwazyjna i polega na wypełnieniu kwestionariusza (z pomocą wolontariusza) oraz pobraniu wymazów z jamy ustnej (wewnętrzna strona policzka).

Tak niewiele potrzeba by pomóc drugiemu człowiekowi!

Zarejestruj się!

Dołącz do wydarzenia na FB