AWF Warszawa na Gali Stulecia Polskiego Związku Pływackiego

W sobotni wieczór 4 lutego br. blisko trzysta osób, w tym wszyscy polscy medaliści olimpijscy w pływaniu, większość medalistów mistrzostw świata i Europy oraz trenerzy, działacze, sponsorzy i przyjaciele polskiego pływania świętowali podczas uroczystej gali w Warszawie stulecie Polskiego Związku Pływackiego. – Nie było w historii polskiego pływania takiego momentu, by tak wielu medalistów wszystkich imprez spotkało się w jednym miejscu – powiedziała prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.

Naszą Alma Mater z ramienia władz reprezentowała prof. Jolanta Żyśko, Prorektor ds. Promocji i Rozwoju Uczelni, która razem z mgr. Waldemarem Madejem i dr. Piotrem Żmijewskim, pogratulowała Prezes PZP okrągłego jubileuszu i wręczyła Otylii Jędrzejczak okolicznościową tabliczkę z pamiątkowym grawerem z wyrazami uznania za dotychczasowe osiągnięcia i życzeniami dalszych sukcesów.

Gala była zwieńczeniem całorocznych obchodów stulecia PZP. – Jestem dumna, że udało nam się zorganizować tę galę i wielka pływacka rodzina mogła się spotkać świętując zwieńczenie obchodów stulecia naszej dyscypliny. Gala stulecia została objęta patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, co pokazuje, jak ważnym sportem jest pływanie. Przypomnę, że to jest czwarta dyscyplina uprawiana amatorsko przez Polaków. Dla mnie to wyjątkowy moment, bo możemy cieszyć się z wielkich sukcesów. Mamy tu czworo medalistów olimpijskich, mamy medalistów mistrzostw świata i Europy oraz wspaniałych działaczy, którzy przez wiele lat pracowali na rzecz polskiego pływania. Oni są sercem tej dyscypliny, prezesi Okręgowych Związków Pływackich, ale też i działacze. Zarząd PZP przyznał diamentową odznakę właśnie dla osób, którzy mieli tak wielki wpływ na rozwój naszej dyscypliny – dodała Jędrzejczak, dziś prezes PZP, a w przeszłości wybitna polska pływaczka, trzykrotna – w tym złota – medalistka igrzysk olimpijskich w Atenach.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Otylia Jędrzejczak jest znakomitą absolwentką AWF Warszawa oraz należy do kadry naukowo-dydaktycznej naszej Uczelni.

Na gali wręczono także Medale 100-lecia PKOL. Odznaczenia wręczali Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz Otylia Jędrzejczak. Przez sto lat istnienia Polskiego Związku Pływackiego reprezentanci tej dyscypliny wywalczyli łącznie sześć medali olimpijskich, pięćdziesiąt trzy razy stawali na podium mistrzostw świata, a do tego dołożyli aż 154 krążki zdobyte w mistrzostwach Europy (153 w pływaniu i 1 w skokach do wody). Obfitujące w sukcesy były zwłaszcza lata 2004-2007.

Jako współtwórca tych sukcesów został m.in. wyróżniony dr Paweł Słomiński (także znakomity absolwent AWF Warszawa) – najbardziej utytułowany trener w historii polskiego pływania, pracownik Wydziału Wychowania Fizycznego i jednocześnie szkoleniowiec KS AZS AWF Warszawa.

Polski Związek Pływacki został założony 30 kwietnia 1922 roku, podczas walnego zgromadzenia w Warszawie, a jego ojcem-założycielem był Tadeusz Semadeni, przedwojenny sędzia, prokurator i dziennikarz sportowy, który był również kapitanem sportowym Polskiego Związku Pływackiego oraz zawodnikiem. Semadeni zginął 19 sierpnia 1944 roku w czasie Powstania Warszawskiego.

PZP

data publikacji: 2023.02.07