AWF Warszawa na 8. HMŚ w Lekkiej Atletyce Masters

Pracownicy naukowi Wydziału Wychowania Fizycznego AWF w Warszawie prof. Jakub Adamczyk, dr Anna Kopiczko oraz dr Karol Gryko we współpracy z dr. Markiem Popowczakiem z AWF Wrocław, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki Masters (PZLAM) oraz Światowym Stowarzyszeniem Lekkiej Atletyki Masters (WMA) w trakcie Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, które odbyły się w dniach 24-30 marca br. w Toruniu, prowadzili badania naukowe pt. "Reakcja układu mięśniowego na wysiłek startowy, gęstość mineralna kości oraz skład ciała zawodników Masters w Lekkiej Atletyce". Przez cały czas trwania zawodów stanowisko badawcze odwiedziło ponad 500 zawodników i zawodniczek z całego świata startujących w niemal wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych. Zawody przeznaczone były dla osób, które ukończyły 35. rok życia. Zawodnicy startowali w kategoriach wiekowych dzielących ich na grupy co pięć lat. Badania obejmowały m.in. określenie gęstości mineralnej kości jak i składu ciała oraz aktywności metabolicznej kończyn dolnych w relacji do zmęczenia mięśni podczas wysiłku (Thermal Cam + MyotonPRO), a także zdjęcia termograficzne kończyn dolnych. Wśród znakomitych postaci światowej lekkiej atletyki, w badaniach wzięli udział także liczni absolwenci naszej uczelni, wielokrotni medaliści, którzy chętnie wspominali czasy studiów i treningów na obiektach AWF.

data publikacji: 2019.04.01