58. Varsoviada i obchody Święta Niepodległości za nami

Kolejny już raz 11 listopada Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie gościła na swoich obiektach Varsoviadę - Igrzyska Studentów Pierwszego Roku.

Data i miejsce zawodów oraz osoba Patrona naszej Alma Mater splatają się w sportowe obchody Święta Niepodległości. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty, a w samo południe odśpiewano hymn.

Głos kolejno zabrali: JM prof. Bartosz Molik Rektor AWF Warszawa, Burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk, Prezes AZS Warszawa Marek Konopczyński, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Joanna Fabisiak oraz porucznik Józef Kassyk Przewodniczący Bielańskiego Klubu Kombatanta.

Wieńce i wiązanki złożyli, m.in., kombatanci wszystkich ugrupowań zrzeszeni w Bielańskim Klubie Kombatanta, przedstawiciele środowiska „Grupy Kampinos” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacje uczelni wyższych i szkół.

W imieniu władz naszej Uczelni kwiaty złożyli: Rektor prof. Bartosz Molik, Prorektor ds. Promocji i Rozwoju Uczelni prof. Jolanta Żyśko, Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego prof. Jakub Adamczyk oraz Prodziekan Wydziału Rehabilitacji dr Paweł Targosiński.

Rywalizacja żaków odbywała się w następujących dyscyplinach sportowych: 4 indywidualnych (biegi przełajowe, ergometr wioślarski, pływanie, tenis stołowy) oraz 3 drużynowych (koszykówka, futsal, siatkówka). Nasi reprezentanci zwyciężyli w następujących konkurencjach:

• Piłka siatkowa mężczyzn
  • Koszykówka 3×3 kobiet
  • Futsal
  • Ergometr wioślarski - Łukasz Bajorek
  • Pływanie 50 m st. grzbietowym - Miłosz Grzybowski

Poza rywalizacją studentów, w Varsoviadzie co roku rywalizują także władze uczelni. Trójbój Rektorski jest kulminacyjnym punktem wydarzenia. Przedstawiciele dziewięciu uczelni musieli rzucać do kosza, strzelać do bramki, a także oddawać strzały do tarczy z pistoletu laserowego.

W tym roku naszą Uczelnię reprezentował JM Rektor prof. dr hab. Bartosz Molik, który zajął drugie miejsce na podium i podsumował tę szczególną konkurencję słowami:

To była świetna zabawa i bardzo się cieszę z tego, że zgłosiło się tak wielu rektorów. Mieliśmy pewne obawy czy przyjadą, ale zgłoszeń było bardzo dużo. Z rozmów wiem, że rektorzy są zachwyceni. To już 58. Varsoviada, a w dobie pandemii udało się ją zorganizować i przyciągnąć wiele uzdolnionej młodzieży. Mam nadzieję, że stale będziemy się rozwijać i organizować kolejne udane zawody.

Zwycięzcy 58. Varsoviady wezmą udział w ogólnopolskim finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, który odbędzie się na początku grudnia w Lublinie.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa i AWF Warszawa.

Szczegółowe wyniki wszystkich konkurencji dostępne są na stronie Varsoviady.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz z rywalizacji studentów i Tróboju Rektorskiego.

data publikacji: 2021.11.15