Forum Rektora
-
2021-05-02Beata Wojtyczek pisze: Czy jest rozważana zmiana sposobu ankietowania studentów pod kątem oceny nauczyciela akademickiego? Obecny sposób zbierania opinii studentów jest całkowicie nieobiektywny. Oceny dokonuje się często przy niewielkiej ilości wypełnionych formularzy (niejednokrotnie poniżej 20 czy mniej procent uczestników zajęć). Zwykle są to studenci, którzy nie uzyskali zaliczeń lub nie byli w stanie spełnić kryteriów zaliczenia przedmiotu i traktują to jako formę rewanżu. Dodatkowo, nauczyciele znajdują się pod presją , wiedząc, że opinia studentów jest częścią oceny pracownika, co powoduje, że ich działania często są niezgodne z regulaminem a jedynie wychodzą naprzeciw roszczeniowym oczekiwaniom studentów, które są niezgodne z zasadami dydaktyki i wychowania. Zgodnie z obowiązującym regulaminem (III,&10, pkt 11), pracownik ma prawo do obiektywnej oceny. W obecnej formie jest to niemożliwe.Dzień dobry Pani Doktor. Pani pytanie skonsultowałem z Prorektor prof. Idą Wiszomirską. W marcu 2021 Uczelniana komisja ds. Jakości Kształcenia zaakceptowała nowy wzór ankiety i nowa procedurę. Ankieta jest obecnie jednakowa dla wszystkich wydziałów, będzie lepiej oceniała nauczycieli akademickich. Wprowadza także wiele usprawnień w zakresie tej oceny. Najważniejsze to: 1. Uproszczono pytania zgodnie z rekomendacją URSS 2. Wprowadzono limit 7 osób do obliczenia średniej oceny, która będzie brana pod uwagę. 3. Wprowadzono formy aktywacji studentów do wypełnienia ankiet. 4. Wprowadzono zapisywanie wyników ankiet na indywidualnych kontach w wirtualnej uczelni. 5. Zmieniono skale oceny z 1-5 na skale 2-5, co przyczyni się do większej obiektywizacji wyników. Ankietyzacja w aktualnym semestrze będzie aktywna od 1.06 do 15.07. Mamy nadzieję, że te usprawnienia wprowadzą optymalizację tej ważnej oceny nauczycieli akademickich. Dodam od siebie, że metodą sprawdzoną od jakiegoś czasu na WR jest poproszenie studentów o wypełnienie ankiety podczas ostatnich zajęć. Zajmuje to ok 10 min zajęć i istotnie wpływa na liczbę ankiet.
-
2021-04-28Anna Leś pisze: Szanowny Panie Rektorze, czy nasza uczelnia będzie zarejestrowana jako instytucja w jakimś otwartym repozytorium danych? Czy w związku z otwartością nauki i udostępnianiem baz naukowych innym naukowcom możemy liczyć na szkolenie dotyczące udostępniania danych (jak tworzyć bazy w otwartym dostępie, w jakich repozytoriach najlepiej umieszczać bazy itp)?Zgodnie z informacją uzyskaną od dyr. Biblioteki Pani Violetty Perzyńskiej, ICM oferuje bezpłatne szkolenia (27 kwietnia odbyło się jedno ze szkoleń). W kalendarzu na stronie biblioteki podajemy daty i informacje o tych szkoleniach (https://www.awf.edu.pl/biblioteka). Biblioteka na swojej stronie zamieściła na ten temat obszerne informacje. (https://www.awf.edu.pl/biblioteka/bibliometria/otwarte-dane-badawcze). Podajemy także rekomendowane przez ministerstwo repozytoria. Dodam, że Prorektor prof. Paweł Tomaszewski zapewnia, że zorientuje się jak wygląda możliwość uruchomienia wewnętrznego repozytorium.
-
2021-04-26Grzegorz Bednarczuk pisze: Panie Rektorze, W ostatnim mailingu dostaliśmy księgę znaku AWF Warszawa. Chciałbym móc wykorzystywać logo Uczeni na ubraniach w których prowadzę zajęcia. Czy dostępne są formaty jpg i czy można je wykorzystać, np w formie naprasowanych elementów na ubraniach ? z poważaniem Grzegorz BednarczukSzanowny Panie Doktorze, Grzegorzu, Sprawę skonsultowałem dla pewności z Pionem Promocji i Rozwoju Uczelni, który od samego początku realizuje działania związane z wprowadzeniem znaku AWF Warszawa (przypominam, nie zmieniamy logo - ono zostaje niezmienione). A zatem: W piątkowym mailingu dotyczącym wprowadzenia księgi znaku zawarte były niezbędne informacje. Na stronie https://www.awf.edu.pl/uczelnia/polecamy/promocja/_recache znajdują się do pobrania wszystkie warianty znaków graficznych AWF, zgodne z księgą znaku. Nadzór nad stosowaniem zasad określonych w Księdze Znaku AWF Warszawa sprawuje Biuro Marketingu w Centrum Rozwoju. Użycie znaku graficznego AWF Warszawa w sposób, którego nie określa Księga Znaku AWF Warszawa, wymaga akceptacji Biura Marketingu. Podsumowując: wystarczy dostać zgodę Biura Marketingu na wykorzystanie znaku dostępnego na stronie.
-
2021-04-24Gość pisze: Szanowny Panie Rektorze, Piszę w sprawie zajęć na pływalni. Obecnie jestem na specjalizacji z pływania, która odbywa się od dłuższego czasu zdalnie. Czy są podejmowane jakiekolwiek kroki w sprawie wznowienia zajęć na pływalni? To nie jest zwykły przedmiot na zaliczenie tylko specjalizacja, dzięki której otrzymam zawód trenera. Jak w tej sytuacji mogę zdobyć uprawnienia trenerskie i jakiekolwiek doświadczenie omawiając suche ćwiczenia przez kamerkę. Z wyrazami szacunkuNie ukrywam, że dla nas, a przede wszystkim dla Dziekanów brak zajęć na pływalni stanowi aktualnie największy problem w obszarze dydaktyki. Tak, prowadzimy rozmowy i staramy się rozwiązać problem. Dość regularnie osobiście rozmawiam z osobami odpowiedzialnymi za przygotowywanie odpowiednich rozporządzeń. Jestem dobrej myśli i wierzę, że po majowym weekendzie rozpoczniemy zajęcia na pływalni.
-
2021-04-23Gość pisze: Szanowny Panie Rektorze, po zapoznaniu się z prezentacją z ostatniego Senatu, na którym nie byłam obecna, mam pytanie Co kryje się pod punktem "kryterium III - osiągnięcia" Do tej pory, na wszystkich szkoleniach, bądź konferencjach, zwracano uwagę, na tzw. wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. "Ocenę kryterium III przeprowadza się na podstawie opisów związku między wynikami B+R a: gospodarką, funkcjonowaniem administracji publicznej, ochroną zdrowia, kulturą i sztuką, ochroną środowiska naturalnego, bezpieczeństwem i obronnością państwa, lub innymi czynnikami wpływającymi na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa" Czy to oznacza, że kryterium III jest różne dla różnych dziedzin? https://puls.edu.pl/sites/default/files/repozytorium/Za%C5%82%C4%85cznik%20do%20%20zarz%C4%85dzenia%2019-2021%20-%20Instrukcja%20Ewaluacji%20w%20UPP%20w%20zakresie%20kryterium%20III.pdf Z poważaniemDzień dobry, Bardzo cenne pytanie. W największym skrócie Nasza Uczelnia w procesie ewaluacji powinna przedstawić dwa najważniejsze osiągnięcia, które mają wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. W naszej grupie dyscyplin w kryterium III stanowi 20% ewaluacji, w innych jest inaczej. Zapraszam do spotkania organizowanego przez Rektora Tomaszewskiego (aktualnie trwa spotkanie do 15:00; za tydzień również). Na spotkaniu można uzyskać znacznie więcej informacji.