Profesor Juris Grants

2018

Juris Grants – urodził się w 1962 roku w Madonie na Łotwie. W 1984 roku ukończył studia magisterskie wychowania fizycznego w Łotewskim Instytucie Kultury Fizycznej w Rydze. W latach 1986 – 1989 odbył studia doktoranckie w Akademii Nauk Pedagogicznych w Moskwie i w roku 1992 uzyskał stopień doktora. Trzy lata później ukończył studia habilitacyjne w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze.

Od 1989 roku związany zawodowo z Łotewską Akademią Edukacji Sportowej (LASE), w której zatrudniany był kolejno na stanowiskach asystenta, wykładowcy, adiunkta i profesora. Od 2009 roku do chwili obecnej pełni w niej funkcję Prorektora ds. Nauki.

Współtwórca i członek wielu krajowych i międzynarodowych organizacji oraz stowarzyszeń naukowych, m.in. – od 2012 roku członek European Obserwatoire of Sport and Empolyment (EOSE), od 2009 roku v-ce Prezydenta, a następne Prezydenta Baltic Sport Science Society (BSSS), od 2006 roku członek zarządu Łotewskiego Stowarzyszenia Psychologii Sportu oraz Prezydent Łotewskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rekreacji Plenerowej i od 1999 roku członek Łotewskiego Stowarzyszenia Wykładowców Akademickich ds. Współpracy i Edukacji. Twórca i współorganizator cyklicznych spotkań studentów i pracowników europejskich uczelni wyższych w ramach „Outdoor Sports and Recreation Education Summer School”.

Inicjator i uczestnik wielu krajowych i europejskich projektów naukowych, z których aktualnie finalizowanym jest projekt unijny „A European Sector Skills Aliance for Sport and Physical Activity”. Prelegent i wykładowca na międzynarodowych konferencjach naukowych oraz seminariach i warsztatach, organizowanych przez uczelnie w Europie, Południowej Afryce, Kanadzie, Turcji i Japonii. Badacz i jednocześnie popularyzator szeroko pojętej aktywności fizycznej człowieka, podejmowanej w aspekcie kształtowania jego zdrowia. Promotor czterech prac doktorskich oraz recenzent wielu rozpraw doktorskich, w tym realizowanych w uczelniach zagranicznych, m.in. Uniwersytetów w Maladze, Tartu i Kowna.

Redaktor Naczelny „LASE Journal of Sport Science” oraz z-ca Redaktora Naczelnego „Baltic Journal of Sport and Health Sciences”, a także członek zespołów redakcyjnych czasopism naukowych wydawanych przez siedem uczelni europejskich.

Pasjonat narciarstwa, były biathlonista, trener i wychowawca wielu mistrzów Łotwy w narciarstwie biegowym. W okresie 2002-2005 Prezydent Łotewskiej Federacji Narciarstwa, kierownik studentów łotewskich uczelni na Uniwersjadach w Turynie (2007) i Harbin (2009).