Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Neurobiologicznej BRAIN BEE 2022

W sobotę 2 kwietnia 2022 r., o godz. 11.00 w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się ogólnopolski etap konkursu dla uczniów szkół średnich - BRAIN BEE 2022.

Ogólnopolski - II etap konkursu - składa się z 3 części: sprawdzianu wiedzy praktycznej oraz sprawdzianów wiedzy teoretycznej – pisemnej i ustnej. Szczegółowe zasady określa Regulamin Konkursu.

Nagrodzeni uczniowie, którzy uzyskają 3 pierwsze miejsca w konkursie otrzymają:  nagrody książkowe Możliwość bezpłatnego udziału w międzynarodowej konferencji „Neuronus IBRO 2022” - konferencja zgromadzi wielu naukowców z całego świata i obędzie się w dniach 15-17 października 2022 w Krakowie. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie konferencji: Neuronus 2022 - Neuronus IBRO Neuroscience Forum (neuronusforum.pl).

Laureat 1 miejsca w etapie ogólnopolskim, dodatkowo otrzyma:  nagrodę pieniężną - 1000 zł.

Laureat 1 miejsca będzie miał zaszczyt reprezentowania Polski w Konkursie w etapie międzynarodowym – International Brain Bee 2022, który w tym roku odbędzie się w Paryżu pod przewodnictwem Federation of European Neuroscience Societies (FENS) w trakcie FENS Forum (9-13 lipca br.) pod hasłem „European Neuroscience Meets the World”.

Laureaci konkursu Brain Bee w trakcie rekrutacji na Gdański Uniwersytet Medyczny uzyskają maksymalną liczbę punktów rekrutacyjnych na kierunki, oferowane na tej uczelni, w tym na kierunek lekarski. Dodatkowo, laureaci miejsc 1-3 mogą liczyć na maksymalny wynik w rekrutacji na kierunek Neurobiologia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Lista uczestników etapu ogólnopolskiego Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej Brain Bee 2022 – laureaci etapu regionalnego

Harmonogram etapu ogólnopolskiego

9.30 - 10.45
rejestracja uczestników - główne wejście do budynku AWF, hall przy portierni - 1A na planie uczelni
11.00otwarcie Konkursu
11.30 - 12.00część pisemna - test
12.15 - 13.15część praktyczna (rozpoznawanie struktur)
13.20 - 13.50sprawdzanie prac i weryfikacja wyników przez członków jury
14.00ogłoszenie listy finalistów
14.15 - 15.45
część ustna konkursu
16.00ogłoszenie wyników, zakończenie Konkursu

Literatura:

1. Longstaff Krótkie wykłady – Neurobiologia Neuroanatomia kliniczna; autorów: Paul A. Young and Paul H. Young; wydawnictwo: Urban&Partner; wyd. 3;  2016.
  2. Neuroanatomia; autor M. J. Fitz Gerald; wydawnictwo: Urban&Partner; 2012. Watson C., Kirkcaldie M., Paxinos G.
  3. The Brain. An Introduction to Functional Neuroanatomy. Elsevier, 2010. Siegel A., Sapru H.N. Essential Neuroscience, Lippincott Williams & Wilkins, 2014.
  4. Ogólnodostępna w Internecie broszura: Neuroscience: Science of the Brain
  5. Witryny internetowe w j.angielskim: https://www.brainfacts.org/, https://www.thebrain.mcgill.ca/

Przykładowe zagadnienia:

Piętrowa budowa ośrodkowego układu nerwowego. Neurony. Glej. Układy neurotransmiterowe i receptory. Fizjologia komórki nerwowej. Kora mózgu. Lokalizacja czynnościowa w korze mózgu. Struktury korowozależne - wzgórzomózgowie. Podwzgórze i jego rola w kontroli homeostazy, rytmu dobowego oraz reakcji stresowej. Układy związane z czynnością ruchową: układ piramidowy, układ pozapiramidowy oraz układ móżdżkowy. Choroby układu pozapiramidowego i móżdżku. Układy czuciowe. Pień mózgowia i nerwy czaszkowe. Objawy uszkodzenia pnia mózgu. Twór siatkowaty: budowa i funkcja. Unaczynienie mózgowia. Układ komorowy mózgowia. Tworzenie i krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego. Układ limbiczny. Układy pamięciowe. Emocje i strach.

Pomocne linki:

data publikacji: 2022.03.15