Violetta Perzyńska 1963 - 2024

Absolwentka IBiIN UW rocznik ‘99

Dyrektor Biblioteki Głównej

w latach 2013 - 2023

Wspaniały, inspirujący człowiek i wulkan energii

Nasza Pani Dyrektor

Nasza Droga Koleżanka

Violetta Perzyńska była autorką licznych artykułów w bibliotekarskiej prasie branżowej, bojowniczka walki o należny zawodowi bibliotekarza szacunek i prestiż. Od momentu objęcia funkcji Dyrektora Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa w styczniu 2013 r., wprowadziła nową jakość do pracy naszej biblioteki.

Zainicjowała w bibliotece czynną współpracę z katalogiem centralnym NUKAT, rozpoczęła proces scalania katalogu książek i czasopism, by jedna spójna baza podniosła komfort korzystania z zasobów naszej biblioteki. Była też pomysłodawczynią podjęcia współpracy z Mazowiecką Biblioteką Cyfrową działającą przy Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy. Pracowników inspirowała i namawiała do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zawsze wierząc w ich kompetencje i możliwości.

Korzystając ze Swojej wiedzy i doświadczenia Pani Dyrektor pozyskiwała finansowanie z zewnętrznych, rządowych źródeł a dzięki Swej charyzmie i fantastycznym pomysłom zdobywała prywatnych sponsorów, wyposażających bibliotekę w nowoczesny sprzęt komputerowy. Energią zarażała wszystkich dokoła. Nawiązywała kontakty i otwierała bibliotekę oraz Uczelnię na resortową współpracę np. z Muzeum Sportu i Turystyki, Akademią Sztuk Pięknych, Zachętą, Biblioteką Narodową oraz wieloma instytucjami kultury i nauki.

Dzięki Jej doświadczeniu, staraniom i osobistemu zaangażowaniu jesteśmy członkiem International Association of University Libraries, prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej biblioteki uczelniane.

Pani Dyrektor prężnie działała dla lokalnego środowiska AWF Warszawa, organizując liczne aktywności  dla studentów i absolwentów. Jedną z Jej pasji był teatr, dlatego też założyła działające przy bibliotece Koło Dramatyczne. Dla studentów grających w wystawianych sztukach prowadziła ćwiczenia z emisji głosu, intonacji i artykulacji. Lubiła młodych ludzi i zachęcała ich do pokonywania swoich ograniczeń.

Brała aktywny udział w życiu społeczności akademickiej. Jej energia oraz podejmowane inicjatywy społeczne wzbudzały podziw, uznanie oraz chęć współuczestnictwa w organizowanych przez Nią przedsięwzięciach.

Była aktywną Członkinią Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i wielką entuzjastką zawodu bibliotekarza, który dla Niej symbolizował rozwój osobisty i naukowy.

Jako miłośniczka golfa propagowała ten sport w lokalnym środowisku organizując pikniki golfowe dla różnych grup wiekowych. Konsekwentnie realizując kolejną pasję wstąpiła do Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet.

Pani Dyrektor, zaszczytem było pracować z Panią!

Pamięć o Naszej Pani Dyrektor na zawsze pozostanie na kartach historii naszej Alma Mater.

Rodzinie i Bliskim Zmarłej

składamy wyrazy współczucia i żalu

Rektor, Senat

oraz cała społeczność

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Uroczystość pogrzebowa obędzie się 02.02.2024 r. o 12:00 w kaplicy w Rawie Mazowieckiej ul. Solidarności 23, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz parafialny.

data publikacji: 2024.01.30