Święto Uczelni - 90 lat AWF Warszawa za nami

W piątkowe popołudnie 29 listopada 2019 roku odbyło się Uroczyste otwarte posiedzenie Senatu oraz Gala Jubileuszowa z okazji 90-lecia Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, która zgromadziła wybitnych gości – przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, przedstawicieli wyższych uczelni, świata nauki, sportu, pracowników, absolwentów oraz studentów AWF Warszawa.

Uroczystość otworzył Rektor, prof. Andrzej Mastalerz słowami: Historia Naszej Uczelni jest ściśle związana z historią Naszego Kraju. Dokładnie rok temu świętowaliśmy 100-lecie niepodległości Rzeczypospolitej. Z chaosu wojny przywrócił Ją do życia Józef Piłsudski, który 9 lat później zdecydował o powstaniu dzisiejszej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, noszącej wtedy i dziś imię Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęcie studiów w Naszej Uczelni zostało uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach kultury fizycznej odrodzonej Polski.

W dalszej części wystąpienia Rektor AWF Warszawa odniósł się do teraźniejszości: Dzisiejsze działania uczelni wykraczają już znacząco poza maksymę „aby niezmożony był duch i siła fizyczna narodu”…. Dzisiejszym celem Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie jest uczelnia wysokospecjalistyczna, służąca człowiekowi na wszystkich etapach życia. Naszych studentów w najlepszy możliwy sposób przygotowujemy do pracy z dziećmi, dorosłymi i osobami starszymi, do pracy ze sportowcami na wszystkich stopniach zaawansowania oraz z osobami niepełnosprawnymi. Każdego roku wielu znakomitych absolwentów opuszcza mury Naszej Uczelni dzierżąc w dłoni dyplom trenera, instruktora, pedagoga, fizjoterapeuty, kosmetologa. To na nich będzie spoczywała odpowiedzialność za jakość i komfort życia oraz zachowanie wysokiej sprawności psychofizycznej Polaków.

(…)

Na zakończenie życzę Nam wszystkim kolejnych, wyjątkowych jubileuszy Naszej Alma Mater.

Listy gratulacyjne odczytali:

• od Ministra Jarosława Gowina - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pan Sebastian Skuza
  • od Prezesa Rady Ministrów, Ministra Sportu Mateusza Morawickiego - Pani Anna Krupka Sekretarz Stanu Ministerstwa Sportu
  • od Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego – Pani Renata Kaznowska Wice-Prezydent

Z okazji jubileuszu Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik wyróżnił Rektorów, Prorektorów oraz Dziekanów AWF Warszawa okolicznościowym Dyplomem Uznania za całokształt zasług i pełnej zaangażowania pracy oraz wniesionego wkładu w rozwój naukowo-dydaktyczny uczelni i stałe podnoszenie poziomu jakości kształcenia.

Miłym akcentem uroczystości było przekazanie na ręce JM Rektora statuetki Polskiego Komitetu Olimpijskiego dla AWF Warszawa z okazji Jubileuszu 90-lecia. Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki wręczył także Medale 100-lecia PKOl dla Rektora prof. Andrzeja Mastalerza oraz wybitnych trenerów, pracowników naszej Uczelni: Waldemara Madeja, Tadeusza Makaruka, Pawła Słomińskiego, Artura Kruszewskiego oraz Roberta Białeckiego.

Medal za zasługi dla Piłki Ręcznej wręczył Rektor honorowy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Pan prof. Janusz Czerwiński.

Z okazji jubileuszu 60-lecia pracy naukowej oraz 50-lecia pracy w AWF Warszawa uhonorowany został były rektor trzech kadencji w AWF Warszawa Pan prof. Henryk Sozański – gratulacje w imieniu społeczności akademickiej złożył Rektor prof. Andrzej Mastalerz.

Szczególnym momentem uroczystości było wręczenie jubileuszowych statuetek „Przyjaciel AWF Warszawa” osobom, które swoją działalnością w szczególny sposób zasłużyły się Uczelni – zarówno jej funkcjonowaniu, jak i rozwojowi. To szczególne wyróżnienie odebrali:

• Pan Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego
  • Pan Sebastian Skuza Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Pan Grzegorz Pietruczuk Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
  • Pan Andrzej Kraśnicki Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
  • Pan Rafał Miastowski Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
  • Pan Andrzej Strejlau absolwent AWF Warszawa, piłkarz, trener, działacz sportowy i komentator
  • Pan Henryk Olszewski Prezes Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
  • Pan Zygmunt Chajzer absolwent AWF Warszawa, dziennikarz i prezenter telewizyjny oraz radiowy

W tak ważnym dniu dla Uczelni nie mogło zabraknąć punktu poświęconego nominacjom profesorskim, które w tym roku  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Pani Annie Pawlikowskiej-Piechotce profesor nauk technicznych oraz profesorowi nauk medycznych i nauk o zdrowiu Panu Bartoszowi Molikowi. Następnie dyplomy odebrali doktorzy habilitowani nauk o kulturze fizycznej oraz odbyła się promocja doktorów, którzy uroczyście złożyli ślubowanie i odebrali dyplomy od swoich promotorów.

Po części oficjalnej odbył się pokaz filmu z okazji Jubileuszu 90-lecia Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego zatytułowany „Różne pokolenia, ta sama pasja” Była to niesamowita podróż w trzech częściach przez 9 dekad rozwoju Naszej Alma Mater. Na bielańskim niebie rozbłysły gwiazdy nauki, sportu, kultury, zarówno te z przed kilku dekad, jak i współczesne.

90-lat AWF Warszawa - 1 część filmu

90-lat AWF Warszawa - 2 część filmu

90-lat AWF Warszawa - 3 część filmu

Pokaz uświetnili muzycy Chopin University Big Band pod kierownictwem Piotra Kostrzewy, którzy zaprezentowali się w porywającym repertuarze muzyki filmowej. Koncert uświetnili wokaliści Daniela Bereza oraz Łukasz Lipski.

Życzenia oraz gratulacje z okazji Jubileuszu 90-lecia AWF Warszawa.

data publikacji: 2019.12.04