Projekt Narodowej Bazy Talentów

W środę 10 lutego w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie odbyła się debata z udziałem Witolda Bańki Ministra Sportu i Turystyki oraz Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele środowisk nauczycielskich i trenerskich.

Poruszono zagadnienia związane z kształceniem dzieci i młodzieży w ramach zajęć wychowania fizycznego. Debata podzielona została na trzy bloki tematyczne: 1) Kształcenie wczesnoszkolne w ramach lekcji wychowania fizycznego prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego, 2) Projekt Narodowej Bazy Talentów prowadzony przy udziale AWF Warszawa, MEN oraz MSIT jako kuźnia młodych talentów, 3) Szkolne Kluby Sportowe (SKS).

Ważnym tematem podjętym przez prelegentów była informacja o tworzeniu Narodowej Bazy Talentów. Podkreślono, że jest to bardzo innowacyjny projekt, w ramach którego proponuje się wprowadzić podstawowe testy sprawnościowe (m.in. podciąganie, zwis na drążku, skok w dal z miejsca, bieg na 60m, 600m, 800m) jako standard w szkołach. Wyniki wprowadzane byłyby do systemu informatycznego. Umożliwiłoby to monitorowanie i odkrywanie młodych talentów w sporcie oraz poznanie rzeczywistego stanu sprawności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki zaznaczyli jednak, że proponowana baza nie zastąpi mozolnej pracy trenerów. W ocenie MSiT ma to być ogólnodostępna, powszechna baza informacji, do której mogliby sięgać zarówno rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz trenerzy. Projekt będzie realizowany w porozumieniu z Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i MEN.

Cały materiał do obejrzenia tutaj

data publikacji: 2016.02.12