Profesor Zygmunt Jaworski 1925 – 2022

Z przykrością informujemy, że 24 grudnia 2022 r. zmarł

PROF.  DR  HAB.  ZYGMUNT  JAWORSKI

Absolwent  i wieloletni pracownik AWF Warszawa

Inicjator i organizator reformy studiów wychowania fizycznego,

wprowadził autorski program studiów wychowania fizycznego i zdrowotnego

– pierwszych studiów tego rodzaju w Polsce.

Związany z AWF Warszawa od 1952 roku, począwszy od studiów zakończonych uzyskaniem stopnia magistra wf w 1957 roku, przez kolejne progi w karierze naukowej, stopień doktora wf w roku 1962, następnie dr. hab. nauk wf w zakresie organizacji kultury fizycznej w 1987 roku, do uzyskania tytułu naukowego profesora nauk o kulturze fizycznej w 1993 roku. Zawodowo związany z Uczelnią do 1998 roku, pełnił w AWF liczne funkcje, był m. in. Kierownikiem Zakładu Organizacji i Zarządzania, Dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych, Prodziekanem ds. studiów zaocznych, Kierownikiem Zaocznego Studium Podyplomowego Organizacji i Zarządzania Kultury Fizycznej, Kierownikiem Pracowni Badań nad Kształceniem i Zatrudnieniem Kadr Kultury Fizycznej, Kierownikiem Podyplomowego Studium Organizacji i Zarządzania.

Równolegle, w latach 1991-1994, był zawodowo związany z Uniwersytetem Łódzkim; w latach 1984-1990 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne; przez trzy kadencje, w latach 1986-1993, był wybierany do Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Medalem 100-lecia Sportu Polskiego, Brązowym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Pamięć o Nim na zawsze pozostanie na kartach historii naszej Alma Mater.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

składamy wyrazy współczucia i żalu

Rektor, Senat

oraz cała społeczność

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Pogrzeb odbędzie się 2 stycznia 2023 r. o godz. 13.30 na Cmentarzu Północnym w Warszawie ul. Wóycickiego 14 (pożegnanie w Domu Przedpogrzebowym, sala B).

data publikacji: 2022.12.29