Prof. dr hab. Zenon Ważny 1929 - 2017

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 23 października 2017 r. zmarł

ŚP.

PROF. DR HAB. ZENON WAŻNY

Ceniony nauczyciel akademicki, wieloletni pracownik naukowy AWF w Warszawie, autor wielu prac naukowych z zakresu teorii motoryczności człowieka i teorii sportu, lekkoatleta i działacz sportowy.

Absolwent AWF Warszawa rocznik 1956, związany z uczelnią prawie pół wieku. Karierę akademicką rozpoczął od młodszego asystenta w Zakładzie Lekkiej Atletyki, w 1964 roku uzyskał stopień doktora nauk wychowania fizycznego, w roku 1978 doktora habilitowanego, a w 1986 roku otrzymał tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej. Pełnił w uczelni liczne funkcje, m.in.: Kierownika Zakładu Teorii Sportu, Kierownika Katedry Teorii Sportu, Dyrektora Instytutu Sportu, Kierownika Zakładu Kontroli Treningu Sportowego (1996-2000). Przez kilka kadencji w latach 1977–1980 oraz 1990–1996 był Prorektorem ds. nauki AWF Warszawa.

Wyrazem Jego aktywności zawodowej i społecznej było również członkostwo w wielu organizacjach zawodowych, naukowych i innych związanych z kulturą fizyczną, tj. m. in.: Wiceprezes i Prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej (1974-1978); Wiceprezes PZLA (1981-1983); Członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (1983-1986); Członek Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej PAN w wielu kadencjach w latach 1987- 2002 oraz jego Przewodniczący w latach 1996–2002; Członek Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk (2003–2010); Członek sekcji medycyny społecznej, medycyny pracy i kultury fizycznej Komisji Badań Stosowanych KBN; Członek Rady Kultury Fizycznej przy Wojewodzie Warszawskim, Członek Zespołu Redakcyjnego "Sportu Wyczynowego".

Wielokrotnie odznaczany, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem "Za wybitne osiągnięcia Sportowe", Odznaką "Zasłużony Mistrz Sportu", Medalem 100-lecia Sportu Polskiego, Złotą Odznaką Akademickiego Związku Sportowego, Złotą Honorową Odznaką Warszawskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W 2003 roku został Laureatem Medalu "Kalos Kagathos", wyjątkowego wyróżnienia honorującego osoby, które udowodniły, że można łączyć ideały zdrowia i sprawności fizycznej z rozwojem moralnym i intelektualnym.

Pamięć o Nim na zawsze pozostanie na kartach historii naszej Alma Mater.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

składamy wyrazy współczucia

Rektor, Senat

oraz cała społeczność akademicka

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Zgodnie z wolą Rodziny ceremonia pogrzebowa miała charakter prywatny. Uczczona została pamięć prof. Zenona Ważnego oraz Jego śp. Żony w obecności rodziny i władz uczelni.

data publikacji: 2017.10.27