Proces dydaktyczny w sytuacji wstrzymania realizacji zajęć dydaktycznych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem akademickim

Informacje dla studentów i nauczycieli akademickich AWF Warszawa dotyczące procesu dydaktycznego w sytuacji wstrzymania realizacji zajęć dydaktycznych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem akademickim

W związku z wstrzymaniem w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie realizacji zajęć dydaktycznych w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym zobowiązuję studentów i nauczycieli akademickich do utrzymania ciągłości procesu dydaktycznego w oparciu o poniższe wskazówki.

  1. Okresu wstrzymania zajęć w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym nie należy traktować jako czasu wolnego dla studentów i nauczycieli akademickich od realizacji obowiązków dydaktycznych. Jest to czas, w którym proces dydaktyczny jest kontynuowany, a zmianie ulegają jedynie rozwiązania organizacyjne.
  2. Studenci realizują swoje zadania, przebywając w swoich miejscach zamieszkania.
  3. Nauczyciele akademiccy realizują zajęcia dydaktyczne zgodnie z planem, wykorzystując dostępne środki komunikacji (Internet, telefon itp.).
  4. Studenci i nauczyciele akademiccy kontaktują się wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową itp., bez kontaktu bezpośredniego.
  5. Realizując proces dydaktyczny w zakresie własnego przedmiotu, nauczyciel akademicki ma obowiązek, w odniesieniu do każdego tematu zajęć (dotyczy to wszystkich form: wykładów, ćwiczeń, seminariów, laboratoriów), przekazać drogą elektroniczną niezbędne materiały dydaktyczne (prezentacje, opracowania pisemne, wykaz piśmiennictwa, linki do stron Internetowych itp.), konieczne do opanowania, niezbędne  do osiągnięcia zakładanych dla przedmiotu nauczania efektów kształcenia i zaliczenia przez studentów treści danego tematu. Jednocześnie studenci powinni uzyskać jednoznacznie sformułowane zadania cząstkowe do realizacji w ramach pracy własnej.
  6. Studenci zobowiązani są do pisemnego opracowania zadanej pracy i przekazania jej nauczycielowi akademickiemu we wskazanym terminie drogą mailową. Będzie to podstawą zaliczenia danego tematu.
  7. Nauczyciel akademicki ma obowiązek pisemnego raportowania (minimum raz w tygodniu) o stanie realizacji zajęć dydaktycznych kierownikowi katedry/ zakładu/jednostki ogólnouczelnianej. Dokumentacja powinna być gromadzona przez kierowników katedr/zakładów/jednostki ogólnouczelnianej i gotowa do natychmiastowego udostępnienia właściwemu dziekanowi.
  8. Nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia dydaktyczne wymagające bezpośredniego działania studenta pod kierunkiem prowadzącego (tzw. zajęcia praktyczne, w tym zajęcia sportowe) powinien, w uzgodnieniu z kierownikiem katedry/zakładu, dokonać reorganizacji sposobu realizacji poszczególnych zajęć. Takie działania dają możliwość przesunięcia realizacji treści teoretycznych na okres obowiązywania wstrzymania zajęć dydaktycznych w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym. Natomiast treści programowe o charakterze praktycznym byłyby realizowane w terminach późniejszych.
  9. W przypadku udostępnienia przez Uczelnię prowadzącym zajęcia technicznych możliwości prowadzenia zajęć na odległość na żywo za pośrednictwem Internetu, prowadzący zajęcia dydaktyczne zobowiązani są do przygotowania się i podjęcia realizacji ćwiczeń i wykładów w formie przekazu treści nauczania na żywo przez Internet. Zajęcia te powinny być realizowane w terminach zgodnych z planem zajęć dydaktycznych (lub w innych terminach uzgodnionych pomiędzy prowadzącymi zajęcia i studentami uczestniczącymi w danych zajęciach). Zrealizowane w ten sposób zajęcia powinny być rejestrowane przez prowadzących i raportowane kierownikom katedr/zakładów jako zajęcia kontaktowe. W ramach posiadanych możliwości technicznych prowadzący zajęcia dokumentują uczestnictwo studentów w tego typu zajęciach (np. wykorzystując zrzut z ekranu komputera z loginami zalogowanych na zajęcia studentów lub – w przypadku korzystania z grupowych adresów mailowych – grup studenckich).
  10. Konsultacje odbywają się zgodnie z planem w formie elektronicznej.
  11. W okresie wstrzymania realizacji zajęć dydaktycznych w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem akademickim konieczne jest zachowanie regularności opisanych powyżej działań i utrzymanie kontaktu elektronicznego pomiędzy kierownikami jednostek (katedr/zakładów), prowadzącymi zajęcia dydaktyczne i studentami.
  12. Kierownicy katedr/zakładów zobowiązani są do monitorowania procesu nauczania na odległość realizowanego przez podległych im pracowników prowadzących zajęcia dydaktyczne. Obejmuje to także zapowiedziane hospitacje zajęć on-line w formie uczestnictwa kierownika katedry/zakładu w prowadzonych zajęciach.
  13. Kierownicy katedr, nauczyciele akademickich i studenci są zobowiązani do śledzenie na bieżąco informacji zamieszczanych na stronie internetowej AWF Warszawa.

Dr hab. Michał Lenartowicz prof. AWF

Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia

data publikacji: 2020.03.20