Podsumowanie V edycji LA w AWF Warszawa

Informacja o zakończeniu V edycji programu ,,Legia Akademicka”

w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Program ,,Legia Akademicka” został zrealizowany w AWF Warszawa w formie zajęć ogólnouczelnianych, poza programem kształcenia, w czasie semestru wiosenno-letniego roku akademickiego 2021/2022.

Zasadniczym celem zajęć teoretycznych było przekazanie studentom wiedzy z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia II etapu szkolenia (część praktyczna)  w wytypowanych jednostkach wojskowych i centrach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP. Cele szkolenia modułu podstawowego – część teoretyczna, które zakładały wyposażenie studentów w niezbędny zakres wiedzy do przetrwania na współczesnym polu walki został osiągnięty, m.in. poprzez nabycie umiejętności z zakresu:

1. Posługiwania się indywidualną bronią strzelecką oraz amunicją i granatami ręcznymi.
  2. Ochrony życia przed bronią masowego rażenia (OPBMR) w sytuacjach zagrożenia wystąpieniem skażeń od broni masowego rażenia (BMR).
  3. Ochrony przed skutkami uderzeń środków napadu powietrznego.
  4. Przygotowania do realizacji podstawowych zadań w działaniach taktycznych oraz służby w jednostce wojskowej.

Natomiast cele założone w module podoficerskim zostały osiągnięte poprzez przygotowanie studenta do praktycznego dowodzenia drużyną, w tym m.in. w zakresie:

1. Zachowania się w podstawowych rodzajach działań bojowych (obrona, natarcie).
  2. Organizacji zabezpieczenia bojowego.
  3. Kształtowania cech przywódczych.
  4. Prowadzenia szkolenia w roli instruktora.

Zajęcia prowadzone były metodą on-line z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams. W module podstawowym oraz w module podoficerskim część zajęć była realizowana przez studentów w formie e-learningu.

Moduł podstawowy i moduł podoficerski był realizowany przez AWF Warszawa przy współudziale oficerów 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia Nowego jako Patronackiej Jednostki Wojskowej. Ponadto, w roli wykładowców wzięli udział przedstawiciele: Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, instruktorzy strzelnicy Akademii AWF, przedstawiciel Polskiego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE - Bruksela (Belgia) i Dowództwa Sił Połączonych Sojuszniczych (AJFC - Neapol, Włochy) oraz kadra dydaktyczna Akademii.

W szkoleniu wzięli udział studenci AWF Warszawa łącznie z Filią w Białej Podlaskiej, a także studenci z 15 innych uczelni: Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie, Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

Szkolenie ukończyło z wynikiem pozytywnym z zakresu części teoretycznej  27 studentów.

Należy podkreślić, że zainteresowanie ze strony studentów było znacznie większe, ale z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Akademii podjęto decyzję  o ograniczeniu liczby szkolonych.

Aktualnie studenci, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym część teoretyczną szkolenia, składają do koordynatora programu wnioski o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych w ramach części praktycznej.

Kolejnym etapem szkolenia będzie udział w części praktycznej tj. w ćwiczeniach wojskowych realizowanych w wybranych jednostkach wojskowych w okresie od lipca do września 2022 r.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w kolejnej VI edycji programu LA w roku akademickim 2022/2023 zapraszamy na stronę Legii Akademickiej w AWF Warszawa.

Projekt finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki

data publikacji: 2022.05.18