Podsumowanie III Ogólnopolskiej Debaty o Edukacji Fizycznej w Polsce

 

Debata, rozpoczęła się o godzinie 11 powitaniem przybyłych gości, wśród których najznamienitszymi byli Minister Posłanka na Sejm RP dr Joanna Mucha, Prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego prof. dr hab. Marek Rocki, Z-ca Dyrektora Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki Wojciech Kudlik. Miejsca na sali zajęli Prorektorzy Akademii oraz liczne grono przedstawicieli najwyższych władz wszystkich wydziałów Uczelni. Gromadnie zjawili się pracownicy AWF Warszawa i kilkunastu innych szkół wyższych. Jak zwykle nie zawiedli nauczyciele, nie tylko z Warszawy i Mazowsza. Przybyli również patroni medialni Debaty: Redaktor Naczelny „Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego" prof. dr hab. Tadeusz Maszczak i Redaktor, a właściwie „serce" „Lidera" Pan Zbigniew Cendrowski. Spotkanie zaszczycił swą obecnością Pan Profesor Ryszard Przewęda.


Debatę otworzył Jego Magnificencja Rektor AWF Warszawa dr hab. prof. Andrzej Mastalerz, wskazując na systematyczność spotkań debaty, ważkość podnoszonych tematów i realizowanie dzieła, którego idea została zrodzona myślą Marszałka Piłsudskiego. 

Podobnie o ważności poruszanej problematyki i skali wyzwań stojących przed współczesną edukacją fizyczną mówiła Pani Minister Joanna Mucha. Wskazała Ona również na szereg działań, podejmowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w zakresie aktywizacji ruchowej dzieci i młodzieży w Polsce. 

Problematykę inicjatyw zmierzających do poprawy stanu edukacji fizycznej rozwinął w swym wystąpieniu Pan Wojciech Kudlik, podkreślając przy tym znaczenie jakie sportowi powszechnemu i powszechnej aktywności ruchowej przypisują aktualne władze Ministerstwa Sportu. 


Przyszła kolej na prezentację tematów wiodących tegorocznego spotkania. Jako pierwszy głos zabrał prof. dr hab. Marek Kowalczyk prezentując temat „Rozwój mózgu a ruch", który w następnych dwóch referatach rozwinęli dr Sylwia Nowacka-Dobosz „Kształtowanie zmysłów jako funkcja aktywności fizycznej" oraz dr Mirosław Mikicin „Umysł jako korelat aktywności mózgu". Prelegentom udało się przekonać uczestników Debaty o tym, że aktywność ruchowa, dbałość o optymalny rozwój motoryki dziecka, to nie tylko troska o jego mięśnie i umiejętności ruchowe, ale fundamentalny czynnik rozwoju ontogenetycznego, intelektualnego, emocjonalnego, społecznego. To niezbędny warunek do maksymalizacji przez człowieka szans na samorealizację w życiu. 


W drugiej części spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z programami aktywizacji ruchowej dzieci i młodzieży realizowanymi aktualnie w Polsce. O Programie „Mały Mistrz" kierowanym do uczniów klas I-III szkół podstawowych mówił Pan Marcin Pawul. Ilustracją jego wystąpienia było filmowa relacja z inauguracji Programu w Łodzi uzupełniona komentarzami Ministra Sportu i Turystyki Andrzeja Biernata. 

Osiągnięcia i zakres realizacji akcji „Już Pływam", wraz założeniami jej kontynuacji na lata następne przedstawiła Pani Grażyna Felczak z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program „MultiSport" kierowany do uczniów klas IV-VI przedstawiła z ramienia Operatora Krajowego Instytutu Sportu Pani Magdalena Rejniak-Romer. O „Animatorze Sportu Dzieci i Młodzieży" projekcie kierowanym do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mówił przedstawiciel Operatora Krajowego, Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego, Pan Dariusz Abramuk. O akcji społecznościowej realizowanej pod egidą Centrum Edukacji Obywatelskiej - „WF z Klasą" - mówiła Koordynatorka Programu Pani Aleksandra Saczuk. 


Po zakończeniu wystąpień zaproszonych gości rozpoczęło się debatowanie osób zgromadzonych na Sali. Poza tematyką związaną z wysłuchanymi referatami, pytaniami kierowanymi do prelegentów, poruszano również m. in. zagadnienia wychowania fizycznego w szkołach integracyjnych, kwestie rangi i pozycji nauczyciela wychowania fizycznego w szkole, możliwości i kierunków dokonywania usprawnień w pracy nauczyciela i realizacji lekcji wychowania fizycznego. Późnym wieczorem, po ponad sześciu godzinach obrad uczestnicy Debaty pożegnali gościnne progi AWF-u obiecując sobie spotkanie za rok.

Fotorelacja z wydarzenia

data publikacji: 2014.12.09