Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe nt. Kultura fizyczna a sztuka

W imieniu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej zapraszam do udziału w Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym nt. Kultura fizyczna a sztuka oraz spotkaniu wigilijno-świątecznym, które odbędą się dnia 09 grudnia 2023 roku (sobota) w Oratorium Salezjanów w Warszawie przy ul Kawęczyńskiej 53. Początek o godz. 10.00.

Sztuka uznawana jest dość powszechnie za bardzo ważną a nierzadko najważniejszą dziedzinę kultury. Według klasycznej definicji sztuki Władysława Tatarkiewicza, jest ona „odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeśli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać wzruszać, bądź wstrząsać”. Wychodzimy z założenia, że wszelka twórczość jednostek i zbiorowości jest powiązana w sposób pośredni lub bezpośredni z życiem społecznym.

Z pojęciem sztuki wiąże się pojęcie systemu artystycznego, na który składają się instytucje oraz dzieła. Jest on elementem szerszego systemu społeczno-kulturowego. System artystyczny jest konstytuowany przez następujące instytucje: instytucje twórcze, obiegu wytworów sztuki, eksponowania wytworów sztuki i konsumpcji sztuki. Sztuka pełni funkcję modelowania wartości estetycznych, hedonistycznych, ekspresyjnych itp., ale także kształtowania wartości związanych z tworzeniem więzi społecznych. Związki sztuki z kulturą fizyczną (wychowaniem fizycznym, rekreacją fizyczną, sportem, rehabilitacją ruchową i turystyką) mają charakter pośredni i bezpośredni, wielowymiarowy i wielowątkowy, ale także nierzadko konwergentny i komplementarny. Dotyczy to zwłaszcza sportu, który stał się największą sceną świata, na której sportowi aktorzy dokonują rzeczy atrakcyjnych i fascynujących. Nie tylko budzą one podziw, uznanie i wyzwalają wielkie emocje szerokich rzesz odbiorców, ale przyciągają także uwagę artystów

różnych specjalności, tj. przedstawicieli świata muzyki, literatury czy sztuk plastycznych.

Poszukiwanie podobieństw i związków kultury fizycznej i sztuki może być interesujące nie tylko z poznawczego punktu widzenia, nie tylko ważne dla sztuki z powodu szerokich możliwości jej promocji, ale także ze względu na możliwości ukazania w kulturze fizycznej najszlachetniejszych i najbardziej cenionych humanistycznych wartości, które uwznioślają kulturę fizyczną i kierują ją ku górze.

Celem Sympozjum jest ukazanie wielowymiarowych i wielokierunkowych związków występujących między kulturą fizyczną a sztuką, innymi słowy, uchwycenie zjawisk i procesów występujących zarówno w kulturze fizycznej jak i sztuce. Jest także powołanie agory do prowadzenia naukowej dysputy i dyskursu z pozycji filozofii, teologii, socjologii, antropologii kulturowej, kulturologii, psychologii, pedagogiki, prawa, historii oraz organizacji i zarządzania na temat interesujących nas relacji między kulturą fizyczną a sztuką.

Dopełnieniem sympozjalnej deliberacji będzie monografia pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Arkadiusza Włodarczyka, zatytułowana Kultura fizyczna a sztuka, na którą składają się 32 interesujące rozdziały, przygotowane przez przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, z różnych perspektyw dyscyplinarnych, teoretycznych i metodologicznych. Każdy z uczestników zostanie nią obdarowany.

Patronat i Komitet honorowy, Komitety: naukowy i organizacyjny, Program sympozjum


data publikacji: 2023.12.04