Program stypendialny L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kontynuuje wsparcie dla programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki w 2024 roku. Program ten ma na celu wspieranie oraz promowanie osiągnięć naukowych badaczek.

Organizowany przez L’Oréal Polska we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademią Nauk oraz UN Global Compact Network Poland, program od 2001 roku wpisuje się w mapę wspierania rozwoju nauki i prowadzenia badań przez wyróżniające się studentki, doktorantki oraz badaczki przygotowujące rozprawę habilitacyjną. Kandydatkom, które w trakcie swojej pracy naukowej przebywały na urlopie macierzyńskim przysługuje prawo wydłużenia wyznaczonej granicy wiekowej o dodatkowe dwa lata na każde dziecko.

Dotychczasowe sukcesy programu obejmują wyróżnienie 123 stypendystek, które kontynuują swoje kariery naukowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W tegorocznej edycji programu wyłonionych zostanie kolejnych sześć laureatek. Badaczki mogą zgłaszać swój dorobek naukowy w takich obszarach, jak: nauki przyrodnicze, medyczne i nauki o zdrowiu, nauki rolnicze, ścisłe czy inżynieryjno-techniczne m.in.: medycyna, biologia, fizyka, chemia i biotechnologia.

O stypendium mogą ubiegać się badaczki na każdym etapie kariery naukowej, które w roku wypłacania nagrody (2025) nie ukończą:

• 26 lat – w przypadku magistrantek,
  • 32 lat – w przypadku doktorantek,
  • 40 lat – w przypadku habilitantek.

O stypendia można ubiegać się w jednej z trzech kategorii:

• stypendium habilitacyjne w wysokości 40 000 zł
  • stypendium doktoranckie w wysokości 35 000 zł
  • stypendium magistranckie w wysokości 25 000 zł

Dodatkowo, każda ze stypendystek otrzyma nagrodę od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w postaci refundacji udziału w zagranicznej konferencji naukowej (na terenie Europy), do kwoty 15 000 zł.

Aplikacje do programu można składać poprzez specjalnie dedykowaną stronę internetową [https://www.lorealdlakobietinauki.pl].

data publikacji: 2024.03.20