List Rektora i Przewodniczącej URSS AWF Warszawa

Szanowni Państwo,

w związku z napaścią zbrojną Rosji na Ukrainę, Rektor oraz Przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AWF Warszawa pragną wyrazić swą solidarność z narodem ukraińskim.

W dniu 24 lutego we wczesnych godzinach porannych w brutalny sposób wydarto Ukrainie normalność, która dla współczesnych Europejczyków jest i powinna być fundamentem codziennego życia. Stosowanie przemocy, a w tym przypadku agresji zbrojnej, jest świadectwem niebezpiecznego połączenia zapędów imperialistycznych z niewłaściwie pojmowaną ideologią nacjonalizmu. We współczesnym świecie nie może być przyzwolenia na krwawe rozstrzygnięcia w dążeniu do realizacji własnych interesów i przekonań. Musimy zdecydowanie sprzeciwiać się sytuacji, w której wyszkoleni w odbieraniu ludzkiego życia, uzbrojeni oprawcy dopuszczają się nieuzasadnionej napaści na zwykłych obywateli, dla których jedyną obroną są mury ich rodzinnych domów. Wojna, to przede wszystkim śmierć i dramat bezbronnych dzieci, kobiet, osób schorowanych oraz tych w podeszłym wieku. Naszym moralnym obowiązkiem jest opowiadać się po stronie krzywdzonych. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zdać egzamin z nieobojętności na ludzkie cierpienie i pomóc ukraińskiemu społeczeństwu. Każdy człowiek ma prawo do wolności, a każdy kraj ma prawo do stanowienia o sobie.

W tych trudnych chwilach bądźmy razem! Solidaryzujmy się, wspierajmy niosąc wszelką pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy! Stop wojnie!

Przewodnicząca
Uczelnianej Rady Samorządu Studentów